Вибори в Ірані як боротьба "білого" проти "чорного"

На виборах в Ірані завжди висока явка Копирайт изображения AFP
Image caption На виборах в Ірані завжди висока явка

У п'ятницю в Ірані відбудуться президентські вибори, інтрига на яких, схоже, зберігатиметься до останнього. І реформістські сили, і консерватори мають шанси на успіх. Обидва табори зараз роблять все можливе, щоб домогтися перемоги вже у першому турі.

Цікаво, що колишній лідер Ірану Махмуд Ахмадінежад до виборів допущений не був.

Головна боротьба розгорнеться між діючим президентом Ірану Хасаном Роухані і прихильником "жорсткої лінії" Ібрагімом Раїсі.

В Ірані жартують, що це буде боротьба "білого" з "чорним", оскільки пан Роухані носить білу чалму, а Раїсі - чорну.

2009 року вибори президента завершилися масовими акціями протесту, з жертвами і сотнями арештів.

Президент є найвищим державним посадовцем і головою виконавчої влади в Ірані.

Хто такий Ібрагім Раїсі?

Копирайт изображения AFP
Image caption У пана Раїсі репутація людини, яка не готова до компромісів

Ібрагім Раїсі - консервативний священик і "сеїд" - так за шиїтською традицією називають тих, хто веде свій родовід безпосередньо від пророка Мухаммеда. Йому 56 років.

Він учений-богослов і прихильник жорстких заходів. Пан Раїсі зробив успішну кар'єру в юриспруденції, вже в 25 років став заступником головного прокурора Тегерана. 1988 року він був одним з чотирьох суддів, що засідали в так званих "комісіях смерті".

Ці комісії засудили до страти понад чотири тисячі політичних в'язнів.

2010 року Ібрагім Раїсі особисто відповідав за страту дев'яти демонстрантів.

Вважається, що його підтримує духовний лідер Ірану аятолла Алі Хаменеї.

Ім'я пана Раїсі рідко згадується в державних ЗМІ Ірану.

Натомість його кандидатуру активно обговорюють в іранському сегменті соцмереж, а також на перських телеканалах за межами Ірану.

Хто такий Хасан Роухані?

Копирайт изображения EPA
Image caption Хасан Роухані вважає ядерну угоду одним із своїх найбільших успіхів на посаді президента

Ключове слово у політичному лексиконі пана Роухані - помірність.

Його обрали президентом Ірану у 2013 році. Він пообіцяв покласти край міжнародній ізоляції країни і створити вільне суспільство.

Через два роки уряд Ірану уклав історичну угоду з шістьма світовими державами, за якою Іран погодився частково згорнути ядерну програму в обмін на скасування економічних санкцій.

Під час кампанії пан Роухані спирається на підтримку реформістів на чолі з екс-президентом Мохаммадом Хатамі, якого деякі називали "іранським Горбачовим".

"Не зважаючи на проблеми, складнощі і тягар сподівань, правління Роухані було дуже успішним. Голосуючи за нього, ми голосуємо за свободу думки, правосуддя, діалог, забезпечення прав громадян, соціальну справедливість", - заявив Мохаммад Хатамі.

Він також відзначив заслуги пана Хасана Роухані в боротьбі з інфляцією, яка за роки правління президента скоротилася з 40% до 9,5% за рік.

Хасан Роухані - високоосвічений шиїтський богослов і правознавець. Захистив докторську дисертацію у Каледонському університеті в Глазго.

Володіє арабською, англійською, французькою, німецькою та російською мовами.

Чому ці вибори важливі?

Іран - важливий гравець на Близькому Сході. Тегеран продовжує роботу над своєю ядерною програмою.

Інтервенція Ірану в Сирії, його новий альянс з Росією й підтримка шиїтського уряду в Іраку змушують багатьох політиків вбачати в Ірані одночасно і загрозу, і силу, яка здатна вирішити чимало питань в регіоні.

Верховний лідер Ірану може контролювати діяльність президента. З формальної точки зору, президент - фігура доволі впливова. Але фактично ніхто не ризикує сперечатися з духовним лідером країни. Адже не послухатися його, в очах іранців, - значить, сперечатися з законами ісламу.

Але нинішньому Верховному лідеру аятоллі Алі Хаменеї 76 років, і у нього погане здоров'я. А це збільшує значення майбутніх президентських виборів.

Традиційний поділ на консерваторів і реформістів змінився: консерватори розкололися на прибічників жорсткої лінії і прагматиків, в той час як чимало реформістів наблизилися до позицій прагматиків.

Які питання хвилюють виборців?

Одне з основних питань порядку денного - економіка.

Іран терміново потребує значних іноземних інвестицій для відновлення старіючої інфраструктури в промисловості, енергетиці і будівництві.

Людей також хвилює проблема безробіття і зростання розриву між найбагатшими і найбіднішими. Пан Раїсі намагається активно грати на цьому, презентуючи себе як захисника знедолених.

Наприклад, він пообіцяв втричі збільшити допомогу для безробітних і бідних. Пан Роухані ж виступає за системні реформи й інвестиції в інфраструктуру країни.

Ключовими є питання свободи слова, а також особистих свобод. В Ірані наразі блокуються Facebook, Twitter і Youtube. Однак працює месенджер Telegram і мережа Instagram.

Раїсі, на відміну від Роухані, вважає, що їх також слід блокувати. Консервативний кандидат навіть хоче посилити контроль за тим, як і який одяг носять жителі Ірану.

Наприклад, наразі багато дівчат носять хіджаб так, що з-під хустки видно волосся, або одягають обтягуючі сукні.

За часів президенства Роухані поліція ставилася до цього терпимо. Але Ібрагім Раїсі вважає, що цьому треба покласти край.