Як в Туреччині обходять блокування сайтів

Логотип "Твиттера" Копирайт изображения Reuters
Image caption Влада Туреччини кілька разів блокувала доступ до Twitter

Ситуація з блокуванням сайтів знайома мешканцям цілої низки країн, наприклад Туреччини, Ірану й Китаю.

У Туреччині користувачі соцмереж вже стикалися з блокуванням доступу до різних сайтів і накопичили досвід її обходу.

У березні 2014 року тодішній прем'єр-міністр Реджеп Таїп Ердоган пообіцяв закрити доступ до Twitter, дізнавшись, що в соцмережі з'явилися посилання на сайти з матеріалами, що компрометували членів його партії.

"Ми ліквідуємо Twitter - мене не хвилює, що скаже на це світова спільнота", - заявив тоді пан Ердоган.

Як відреагували на такі заборони турецькі користувачі?

Ренгін Арслан, Турецька служба ВВС, Стамбул:

Більшість жителів Туреччини дізналися про те, що таке VPN, після того як 2014 року суд ухвалив рішення заблокувати Twitter.

Користувачі Twitter почали завантажувати безкоштовні програми для VPN-доступу, такі як Tunnelbear.

Ці програми маскують IP-адреси та імітують місцеперебування користувача в іншій країні й у такий спосіб дозволяють обійти блокування.

Я сама так роблю. Мені зараз потрібно було перевірити хронологію заборони Twitter у Туреччині. Корисна інформація була у "Вікіпедії", і я отримала доступ до неї завдяки VPN.

Ви, можливо, не чули, але "Вікіпедію" два тижні тому в Туреччині теж заблокували.

VPN також корисний при уповільненні інтернету - наприклад, в періоди надзвичайних подій, таких як вибухи або стрілянина з багатьма жертвами, що, на жаль, в Туреччині за останні пару років відбувалося неодноразово.

Це називається "регулювання смуги пропускання". Інтернет не перекривають повністю, але дуже звужують канал, щоб турецькі користувачі не могли писати в Twitter, завантажувати відео в YouTube тощо.

Чи безпечно це?

Дехто каже, що не всі VPN-провайдери чесно вас обслуговують у ті моменти, коли вони вам особливо потрібні. Їх звинувачували у використанні особистих даних і збереженні історії відвідувань без згоди користувача.

Тому потрібно вибирати провайдера обачно. Також є платні VPN-провайдери. За невелику тижневу, місячну або річну плату можна купити у них програми, якщо заблокований сайт вам необхідний.

Для мене особисто низка заблокованих сайтів вкрай необхідна, до того ж в Туреччині таких сайтів вже багато, тому я придбала річну підписку на VPN.

А якщо заблокують і VPN?

У Туреччині заблокували кілька відомих і поширених безкоштовних провайдерів VPN.

Поки що це не стало великою проблемою, оскільки більшість турецьких інтернет-користувачів і так не відвідували заблоковані адреси.

Однак якщо ви - журналіст чи науковець, то доведеться розщедритися на платний VPN-сервіс.

Чи є альтернатива?

Багато хто може обійтися без перевірки лайків у Facebook або згадок у Twitter, але, в усякому разі в Туреччині, багатьом важко знайти заміну месенджеру Whatsapp.

У листопаді минулого року Whatsapp раптово перестав працювати.

Спочатку люди перевіряли свій ліміт трафіку або дзвонили один одному просто по телефону.

Потім стало зрозуміло, що знову почалося регулювання смуги пропускання, і жертвою цього заходу, разом з Facebook і YouTube, став Whatsapp.

Після цього багато хто встановив інші додатки для обміну миттєвими повідомленнями, такі як Telegram і Signal, і перенесли туди свої контакти й групи.

Новини на цю ж тему