Чи допоможе аналіз ДНК любителям фітнесу?

аналіз ДНК Копирайт изображения MANDY MAYER
Image caption 56-річна Менді Майєр вважає, що аналіз ДНК допоміг їй перейти на менший розмір одягу

У сфері фітнесу та здорового способу життя нещодавно поширилася нова мода - робити аналіз ДНК, щоб дізнатися, як організм реагує на різні види вправ і харчування. Та наскільки ці дослідження точні й корисні?

56-річна прихильниця здорового способу життя Менді Майєр займалася спортом кілька разів на тиждень, але з часом перестала відчувати прогрес.

Її особистий тренер запропонував здати аналіз DNAFit, що досліджує генетичну реакцію організму на основні продукти харчування та види вправ.

"Я охоче погодилася, - розповідає вона. - Подумала, що такі знання стануть мені у пригоді".

У січні вона здала зразок слини - і отримала рекомендації щодо спорту й дієти. Вона була вражена.

"У мене аж подих перехопило. Там йшлося, наприклад, про те, що мій організм погано сприймає кофеїн і оброблені продукти, а у спорті мені найбільше підходять тренування на витривалість".

За наступні три місяці вона скинула кілька кілограмів і перейшла на менший розмір одягу - як вона вважає, завдяки новим знанням про свій генетичний код.

"Не маю ані найменшого сумніву, що причина - в аналізі ДНК", - каже Менді, яка мешкає в містечку Маркет-Харбор (графство Лестершир).

"Цей аналіз показав, як мені краще тренуватися, і допоміг внести невеликі зміни в раціон", - додає вона.

Дедалі більше компаній-стартапів - наприклад, 23andMe, FitnessGenes, UBiome, DNAFit, Orig3n і Habit - намагаються зробити бізнес на цих ідеях.

Копирайт изображения ORIG3N
Image caption Orig3n - одна з багатьох нових компаній на ринку домашніх тестів ДНК

Вони надсилають клієнтам свої генетичні тести поштою - у вигляді наборів для домашнього використання. Розробники обіцяють, що цей продукт допоможе людям змінити життя на краще.

На думку деяких аналітиків, у 2022 році глобальний ринок таких наборів складе понад 10 млрд доларів.

Та як саме вони діють і наскільки їм можна довіряти?

Директор компанії DNAFit Еві Лазаров пояснює, що кожна людина - це унікальне поєднання генетики й середовища, тобто, вроджених факторів і способу життя.

"Найбільший фактор зовнішнього середовища, який ми можемо контролювати, - це харчування, - каже він. - Тому розуміння незмінної частини - генетики - дозволяє нам краще налаштувати те, що можна змінити".

Він наводить приклад: ген CYP1A2, що відповідає приблизно за 95% метаболізму, пов'язаного з переробкою кофеїну.

"У деяких людей швидкий метаболізм, а в інших - повільний, залежно від варіацій цього гена. Якщо ви знаєте, який він у вас, то можете прийняти більш зважене й поінформоване рішення щодо вжитку кофеїну".

Копирайт изображения DNAFIT
Image caption Як стверджують керівники компанії DNAFit, їхні тести підкажуть, які вправи підуть нам на користь

Робін Сміт - директор компанії Orig3n, яка пропонує різні тести ДНК вартістю від 29 до 149 доларів - каже, що результати допомагають людям свідомо обирати те, що більше підходить їхньому організму.

"Якщо ДНК показує, що людина схильна до дефіциту вітамінів групи В, вона зможе звернути на це увагу в повсякденному житті".

"Інформація про те, як ваш організм сприймає та розщеплює різні харчові продукти, про ваші особливості відчуття голоду, зміну ваги, засвоєння вітамінів - усе це робить вас більш свідомим споживачем", - розповідає він.

"Ви зможете більш раціонально обирати собі страви чи харчові добавки, і це збереже вам час, сили та гроші, а також допоможе швидше досягти бажаного результату", - підсумовує пан Сміт.

З маркетингом усе зрозуміло - але деякі вчені-генетики вважають, що інформативність таких тестів не така вже й висока.

"Я не проти того, щоб усі охочі могли отримати доступ до своєї генетичної інформації, за умови, що до тестового набору додається чіткий опис інтерпретації результатів та обмежень тесту", - каже доктор Джесс Бакстон, генетик Університетського коледжу Лондона.

"Втім, я вважаю, що наразі такі медичні тести можуть надати дуже мало корисної інформації, оскільки ми ще мало знаємо про вплив більшості однонуклеотидних поліморфізмів та інших генетичних варіацій на здоров'я людини", - додає він.

Так, є кілька добре вивчених генетичних варіацій - наприклад, ті, що пов'язані з непереносимістю лактози. Але цього не можна сказати про більшість інших станів.

"Ці генетичні варіації взаємодіють одна з одною, а також із негенетичними факторами. Ми не до кінця розуміємо особливості цієї взаємодії та, відповідно, не можемо робити точні прогнози на основі даних лише про кілька відомих варіацій - а саме це пропонують домашні генетичні тести".

Водночас деякі дослідження дозволяють припустити, що користь від домашніх тестів усе-таки є. Наприклад, дослідники з Університету Трієста та Інституту здоров'я матері та дитини Бурло Ґарофоло (Італія) провели експеримент і з'ясували: люди, які дотримувалися дієти, складеної на основі генетичного аналізу, втратили на 33% більше ваги, ніж контрольна група.

Складаючи рекомендації щодо харчування та спорту, деякі компанії беруть до уваги не лише показники генетичних аналізів.

Наприклад, до тестового набору фірми Habit із Сан-Франциско входить кілька аналізів ДНК і крові, а також коктейль, який треба випити, щоби потім заміряти, як організм розщеплює жири, вуглеводи та білки.

"На відміну від інших домашніх тестів, які досліджують лише ДНК, наш набір спрямований на комплексне дослідження організму", - каже засновник і директор Habit Ніл Ґріммер.

Копирайт изображения THIERRY ATTIAS
Image caption Тьєррі Аттіас виявив, що для схуднення йому треба їсти набагато більше овочів

За його словами, цей набір досліджує понад 60 біомаркерів крові та ДНК, пов'язаних із харчуванням, а також враховує фізіологічні особливості та стиль життя людини. Все це разом дозволяє скласти індивідуальні дієтичні рекомендації.

"Такі рекомендації мають ґрунтуватися на всій біології людини, а не лише на її ДНК", - каже пан Ґріммер.

Серед тих, хто вже встиг уподобати його методику, - Тьєррі Аттіас, президент компанії Momentum Sports Group.

"Навіть займаючись велосипедним спортом, я маю кілька зайвих кілограмів, тож мені було цікаво більше дізнатися про себе", - каже пан Аттіас, який мешкає в Окленді, штат Каліфорнія.

Він дізнався про свою підвищену чутливість до кофеїну, уповільнену переробку жирів і необхідність споживати більше рослинної їжі.

Коли тестовий набір Habit ще проходив випробування, він уже замовив у цієї компанії повний комплекс готової їжі на три дні з урахуванням своїх індивідуальних потреб.

"Цікаво, що за ці кілька днів я схуднув майже на два кілограми, - захоплено розповідає він. - Я дізнався, яких розмірів має бути моя порція і скільки овочів мені треба їсти щоразу".

Загалом за два місяці він скинув близько 5 кілограмів.

Та невже нам потрібні тести ДНК, щоби спонукати до здорового й збалансованого харчування - більше овочів, менше жирів? Хіба це не загальновідомий факт, про який дієтологи говорять уже кількадесят років?

Вирішувати вам.

Читайте сторінку редактора відділу "Технології бізнесу" Метью Волла у мережах Twitter (@matthew_wall) і Facebook (www.facebook.com/MatthewWallBBC)