Здорової людини має бути багато - міф чи ні?

sketches of people of different weights Копирайт изображения Beeldbewerking

Ідея про те, що повні люди можуть мати добре здоров'я й хорошу фізичну форму - це міф, доповіли британські медики на конференції в Португалії.

У своєму початковому, поки неопублікованому дослідженні, вони розглянули медичні карти 3,5 млн британців.

Всупереч попереднім дослідженням, доповідачі заявляють: навіть якщо люди з зайвою вагою не мають первинних ознак серцевих захворювань, діабету чи надмірного холестерину в крові, це ще не означає, що з віком їхнє здоров'я не погіршиться.

Ці наукові спостереження були представлені слухачам Європейського конгресу з питань ожиріння.

Існує приваблива теорія, що зайва вага не суперечить здоров'ю.

Якщо, попри ожиріння, людина має нормальні метаболічні показники (тиск, рівень цукру в крові), то кілограми їй начебто не шкодять. Про таких людей кажуть "огрядний, але підтягнутий".

Щоб перевірити, чи справді це так, дослідники з Бірмінгемського університету перевірили медичні записи мільйонів британських пацієнтів за період з 1995 по 2015 рр.

Вони окремо розглянули дані про тих, хто на початку цього періоду мав ожиріння (тобто індекс маси тіла 30 і більше), але не мав ознак серцевих захворювань, діабету, високого тиску чи надмірного холестерину в крові.

Копирайт изображения Getty Images

За їхніми висновками, пізніше у житті ці товсті, але "метаболічно здорові" люди потерпали від серцевих захворювань, інсультів і серцевої недостатності частіше, ніж люди з нормальною вагою.

Міф про "здорових товстунів" розвінчано?

"Медикам нечасто вдається перевірити давній міф шляхом такого масштабного дослідження", - каже доктор Майк Нептон з Британського фонду боротьби з серцевими хворобами.

"Це слід сприйняти дуже серйозно. Я б радив усім лікарям-практикам дослухатися до них".

Він додає: "Раніше вважалося, що зайва вага збільшує ймовірність інфаркту чи інсульту, оскільки підвищує тиск чи рівень холестерину".

"Але це дослідження відкрило мені дещо нове: люди з зайвою вагою чи ожирінням знаходяться під більшою загрозою серцевих захворювань навіть тоді, коли в інших відношеннях вони здорові".

"Сама лише зайва вага відразу переносить людину в групу ризику серцевих нападів та інсультів".

Втім, це дослідження поки що не опублікували в наукових журналах. Відповідно, його достовірність ще не випробувана колегами-науковцями.

Наприклад, поки що не відомо, чи враховували автори дослідження інші важливі фактори, такі як дієта, спосіб життя чи куріння.

Копирайт изображения Getty Images

Тому науковій спільноті наразі важко судити, наскільки обґрунтовані їхні висновки та наскільки великий ризик насправді пов'язаний з ожирінням.

То що робити?

Британський фонд боротьби з серцевими хворобами рекомендує всім, хто хоче мати здорове серце, дотримуватись загальновідомих принципів здорового життя: не курити, збалансовано харчуватись, регулярно виконувати фізичні вправи та обмежити вжиток алкоголю.

"Справа не в тому, щоб нав'язати людям відчуття провини", - зауважує доктор Нептон.

"Це лише заклик до виробників їжі, дієтологів, місцевих рад і уряду: зробімо здоровий вибір доступнішим і легшим для кожного!"

Доктор Ріші Калеячетті з Бірмінгемського університету додає : "Медичні працівники повинні закликати пацієнтів з ожирінням до схуднення і всіляко підтримувати їх у цьому завданні - незалежно від того, чи порушений у них метаболізм".

"Не слід вважати так звану "повноту зі здоровим метаболізмом" безпечним явищем, особливо в масштабах всього населення", - підсумовує він.

Чи всі з цим згодні?

Інші дослідження говорять про ймовірність того, що повні люди можуть зберігати хорошу фізичну форму - наприклад, завдяки хорошим генам.

Зокрема, в 2012 р. журнал European Heart Journal опублікував дослідження, згідно з яким, людина може бути одночасно повною і здоровою, якщо не страждає на розлади метаболізму.

На думку авторів, серцеві захворювання чи рак загрожують таким людям не більше, ніж людям з нормальною вагою.

Копирайт изображения Getty Images

Що вважати нормою?

Втім, інші фахівці вказують на те, що вимірювання як повноти, так і здоров'я - завдання неоднозначне, а значить, не факт, що тривожні висновки достовірні.

Том Сендерс, почесний професор харчування та дієтології Королівського коледжу Лондона вбачає у бірмінгемському дослідженні один значний недолік: автори застосовували надто чіткі критерії розмежування норми і патології, наприклад, коли йшлося про підвищений тиск чи рівень холестерину.

Не можна так оцінювати здоров'я, вважає він, - це занадто формальний і спрощений підхід.

Інші дослідження показали, що вирішальною може бути не кількість зайвих кілограмів, а те, як вони розподіляються по тілу.

Наприклад, накопичення жиру на талії приносить людині більше шкоди, ніж рівномірний розподіл того ж жиру по різних частинах тіла.

Хоч би як, є важлива думка, в якій експерти сходяться: не варто фокусуватись лише на вагах чи на зображенні у дзеркалі.

Спорт і здорове харчування сприяють гарному самопочуттю, що б не показували ваги.

Також на цю тему

Новини на цю ж тему