Молдова: чи відбудеться марш ЛГБТ?

Молдова Копирайт изображения AFP
Image caption Акція у Молові 2007 року, коли влада відмовилася схвалити проведення гей-маршу

У неділю, 21 травня, представники молдовської ЛГБТ-спільноти зроблять чергову спробу провести у Кишиневі марш "Молдова Прайд".

Подія відбудеться під гаслом "Без страху". Чому саме такий девіз обрали активісти?

Виявляється, аби відкрито пройти центром Кишинева під прапорами веселки їм потрібно чимало мужності, адже гомофобія в Молдові процвітає.

ВВС розібралася у причинах цього.

З моменту відсторонення від влади комуністів 2009 року ця колишня республіка Радянського Союзу доклала чимало зусиль, аби стати на шлях демократичного розвитку і запровадити європейські цінності.

Попри це, Молдова залишається не тільки однією з найбідніших, але й найбільш гомофобських країн Європи. Дискримінація ЛГБТ-спільноти є досить звичним явищем в Молдові, хоча її проєвропейські уряди один за одним декларували наміри подолати її.

Молдовське суспільство - консервативне, і це підтримується "гілкою" російського православ'я - молдовською православною церквою.

Релігійністю і високою довірою до церкви користуються проросійські політичні сили, які відкидають розмови про права геїв у Молдові.

Представники ЛГБТ-спільноти вважають, що проєвропейська влада країни повинна активно пропагувати толерантне ставлення до секс-меншин і звертають увагу на те, що навіть ЗМІ, які підтримують європейський шлях розвитку Молдови, воліють не помічати порушень їхніх прав.

Опитування насторожують

У рейтингу толерантного ставлення до ЛГБТ-спільноти, складеному міжнародною недержавною організацією ILGA-Europe 2016 року, Молдова посіла 42 із 49 місць, склавши компанію найбільш нетерпимим до геїв країнам, таким як Азербайджан чи Білорусь.

Така позиція у списку дісталася Молдові через заклики до насильства, застосування фізичної сили й інші порушення прав людини, яких зазнали представники ЛГБТ у 2015-16 роках.

Реєструє їх єдина в країні організація, яка захищає права геїв, GenderDoc-M.

Місцеві опитування підтверджують ці повідомлення.

Дослідження, які неодноразово проводилися Центром соціологічних досліджень CBS-AXA, виявили, що ЛГБТ-спільнота є найбільш дискримінованою групою молдовського суспільства.

Згідно з опитуванням, проведеним тамтешнім Центром Недискримінації, 75% громадян Молдови вважають, що геїв треба виселяти з країни. Лише 1% готові сприйняти факт, що їхній родич є геєм.

"Що ж до загального сприйняття представників ЛГБТ-спільноти, тільки 1,8% вважають, що серед них є інтелігентні люди. Більшість сприймає гомосексуалів як хворих, розбещених людей, які ведуть розпусне статеве життя і є педофілами", - розповів вебсайту Newsmaker представник центру Іон Фельдман.

Позиція церкви

Вороже ставлення до ЛГБТ-спільноти підігрівається і молдовською православною церквою. Вже багато років ця інституція, що користується найвищою довірою молдован (65%), пропагує "традиційні християнські сімейні цінності" і відкидає будь-які розмови про рівність геїв.

Церква виступила проти "Закону про рівність", ухваленого молдовським парламентом у пакеті документів, необхідних для отримання безвізового режиму з ЄС. Молдова отримала "безвіз" 2014 року.

Очільники церкви назвали той закон "антисоціальним" і "нацональною трагедією".

Напередодні першого гей-параду в Кишиневі, який відбувся у 2013-му, вони зажадали, аби влада скасувала дозвіл на його проведення.

"Або ми самі зупинимо цю розпусту", - попередили святі отці.

Відтоді щороку церква проводить альтернативні демонстрації, які відбуваються у той самий час і в тому самому місці, що й марш "Молдова Прайд".

У 2016-му місцева поліція була змушена евакуювати учасників Прайду, коли сотні вірян, співаючи гімни і проклинаючи "содомітів", почали брати їх в щільне кільце. Люди також жбурляли яйця в учасників маршу.

"Західні дипломати були шоковані", - писав тоді сайт Newsmaker.

"Прикриваючись розмовами про сімейні цінності, церква роздмухує гомофобські настрої", - переконане видання Moldovan Politics.

"Я забороню всі ті секс-меншини"

Копирайт изображения AFP
Image caption Дослідження показують, що ЛГБТ-спільнота є найбільш дискримінованою групою молдовського суспільства

Негативне ставлення до ЛГБТ-спільноти стало фактором молдовської політики.

Найпопулярніший політик країни, проросійський президент Ігор Додон, використовував гомофобські настрої під час передвиборчої кампанії 2016 року.

Він обіцяв скасувати "Закон про рівність" і "заборонити всі ті секс-меншини".

"Я буду працювати разом із православною церквою, аби подолати соціальну кризу і просувати традиційну мораль і духовну освіту", - писав тоді у Facebook кандидат Додон.

А роком раніше суд Кишинева оштрафував Партію соціалістів, очолювану паном Додоном, за негативне висвітлення геїв у виборчій рекламі, яка стверджувала, що проєвропейський уряд Молдови "руйнує традиційні і християнські цінності".

Коли після виборів Amnesty International запропонувала пану Додону, аби він подав приклад толерантності і взяв участь у марші "Молдова Прайд-2017", довівши, що він є "президентом для всіх", глава держави відмовився.

Його прес-секретар написав у Facebook: "Події на підтримку традиційних сімейних цінностей будуть проходити у той самий день, й президент країни, безумовно, візьме в них участь".

Сам пан Додон нещодавно заявив на своїй сторінці, що марші ЛГБТ-спільноти "кричуще порушують наші традиційні цінності, православну релігію і мораль".

"Вони не можуть бути і не будуть допускатися ані мною, ані усім суспільством", - застеріг він.

А що ж проєвропейський табір?

Копирайт изображения AFP
Image caption Ігор Додон і Володимир Путін під час параду у Москві 9 травня 2017 року

Хоча проєвропейська парламентська коаліція і ухвалила закон про заборону дискримінації щодо геїв на роботі, вона мало що зробила для заборони розпалювання ненависті й фізичного насильства або гарантування їхніх сімейних прав.

Політики, які говорять про європейські цінності, відмовляються відкрито виступати на підтримку прав ЛГБТ-спільноти.

Коли православні і Соціалісти зірвали "Молдова Прайд-2016", іноземні дипломати відверто засудили це. А найвищі посадові особи країни промовчали.

Коли 2016 року GenderDoc-M закликала геїв голосувати за проєвропейського кандидата в президенти Майю Санду, сама кандидатка ніяк не відреагувала на це і жодним словом не згадала про права ЛГБТ-спільноти під час своєї кампанії.

На питання в ході теледебатів, чи вона лесбійка, Санду відповіла "Я християнка" і звинуватила пана Додона в спробах розколоти молдовське суспільство.

Ситуація з правами ЛГБТ не надто цікавить і пресу, які підтримує проєвропейські партії.

2016 року приватний телеканал Jurnal TV був оштрафований за відмову показати в ефірі відео про ЛГБТ-спільноту на комерційній основі.

Керівники Jurnal TV пояснили своє рішення можливим "негативним впливом відео на репутацію каналу".

2015 року приватний канал ProTV був визнаний винним у дискримінації геїв через упереджений коментар про перемогу Кончіти Вурст на Євробаченні-2014.

На тлі таких подій активісти, які захищають права геїв, неодноразово закликали ЄС прив'язати допомогу Молдові до зусиль уряду з покращення цієї ситуації.

Цьогоріч, принаймні у медіа, з'явилися перші ознаки змін.

Із наближенням маршу "Молдова Прайд-2017" низка телеканалів показали репортажі про утиски, яких зазнає ЛГБТ-спільнота країни.

Деякі з них навіть закликали до толерантності. Realitatea TV, приміром, показало мешканку Кишинева, яка сказала на камеру: "Як нація, ми не надто відкриті для змін. Ми віддаємо перевагу традиціям, а не чомусь новому. Можливо, цей безстрашний марш є поштовхом переосмислити те, як ми сприймаємо толерантність, любов і вибір інших людей".

Новини на цю ж тему