Візи для росіян: безпека чи політика?

Копирайт изображения Getty Images
Image caption Можливе введення українських віз для громадян Росії має політичний та безпековий виміри, вважають експерти

Тема введення віз з Росією періодично з'являється в українському політичному дискурсі з 2014 року.

Восени минулого року відповідна постанова про скасування безвізового режиму з РФ навіть з'явилася у порядку денному, однак до голосування справа так і не дійшла.

У неділю заступник голови фракції "Народний фронт" Андрій Тетерук знову згадав про цю ідею.

В ефірі каналу "112 Україна" він розповів, що його політична сила веде активні переговори про відповідне голосування.

"Одразу після отримання Україною безвізу [з ЄС] наступним стратегічним питанням, яке потрібно вирішити у парламенті, є введення візового режиму з РФ", - наголосив депутат.

Скасування угоди 1997 р.

Копирайт изображения УНІАН
Image caption Україна та Росія скасували візи для одне одного ще за часи президентства Леоніда Кучми та Бориса Єльцина

Проект постанови, за який так і не проголосувала Рада в жовтні 2016 року, передбачав скасування безвізової угоди між Україною і Росією від 1997 року.

"Дія зазначеної Угоди несе безпосередню загрозу національній безпеці України і має бути припинена", - зазначали у пояснювальній записці автори ініціативи, серед яких було майже два десятки депутатів з різних фракцій та спікер Андрій Парубій.

На їхню думку, введення віз має стати логічним продовженням заборони для росіян на в'їзд до України за внутрішніми паспортами, яку запровадили ще на початку 2015 року.

Однак проект постанови про візи розкритикувало українське МЗС. Загалом претензії дипломатів зводилися до наступного:

  • Введення віз ускладнить процедуру поїздок громадян України до РФ, "що призведе до зростання соціального напруження".
  • При цьому воно суттєво не вплине на посилення національної безпеки через існування неконтрольованих ділянок державного кордону на Донбасі.
  • Введення віз потребує суттєвого збільшення штату дипломатичних установ України в РФ і відповідного фінансування.
  • Візовий режим "призведе до активної пропагандистської компанії РФ".

Водночас профільний парламентський комітет у закордонних справах проект постанови схвалив і рекомендував депутатам його підтримати.

Політична воля

Копирайт изображения УНІАН
Image caption Андрій Тетерук був командиром батальйону "Миротворець" та брав участь у боях за Іловайськ

Як розповів ВВС Україна Андрій Тетерук, поки невідомо, чи повертатимуться парламентарі до згаданої постанови, чи розроблятимуть нову ініціативу.

Утім, за його словами, це другорядне питання.

"Головне - убезпечити українців від росіян через введення візового режиму", - переконаний один з лідерів "Народного фронту".

Критику опонентів, яка нерідко зводиться до того, що можливе введення віз для росіян призведе до запровадження віз для українців (зокрема й українських робітників) у Росії у відповідь, він відкидає.

"Коли люди оцінюють власний зиск, вони повинні пам'ятати про кожну втрачену людську долю і життя тих, хто захищає Україну від агресії РФ, про кожну долю переселенців, які втратили домівки", - наголошує Андрій Тетерук.

Росія послідовно заперечує ведення військової агресії проти України, однак визнає участь у конфлікті на Донбасі російських добровольців.

Російський прем'єр Андрій Медведєв нещодавно заявив, що питання запровадження віз для українців наразі у Кремлі не розглядається - попри введення безвізу України з ЄС.

А речник російського президента Дмитро Пєсков так прокоментував дискусії про візовий режим для РФ: "Це з розряду: відморожу вуха на зло бабусі". Однак про те, чи робитиме Росія якісь кроки у відповідь, він не говорив, й натомість порадив дочекатися "чергового витка русофобських дискусій".

Тим часом, як розповів Андрій Тетерук, "Народний фронт" продовжує консультації з іншими політсилами щодо підтримки введення візового режиму.

Він переконаний, що політичної волі для такого рішення у парламенту вистачить: "За три роки ми ухвалили багато важливих, і це буде наступним".

Тим не менше, на погоджувальній раді у понеділок про введення візового режиму з Росією згадував лише керівник "Народного фронту" Максим Бурбак. Щоправда, без будь-якої конкретики про дату можливого голосування.

Політика і безпека

Копирайт изображения Getty Images
Image caption Раніше росіянам заборонили в'їжджати до України за внутрішніми паспортами

Політолог Володимир Фесенко вважає, що питання віз з Росією - одна з ідей, за рахунок якої "Народний фронт" намагається здобути втрачений політичний рейтинг.

"Як і введення санкцій проти російських соцмереж та інтернет-ресурсів, а також висування так званих "релігійних законопроектів", активізація теми візового режиму з Росією - це все відповідає ідеологічній лінії "Народного фронту", - розповідає експерт.

Утім доля ініціативи, на його думку, цілком залежатиме від позиції президента.

"Певною мірою під вплив цієї войовничої риторики потрапив і президент Порошенко. Якщо він і його команда зроблять для себе висновки, що продовження цієї лінії може дати додаткові бали президенту, то вони можуть піти на таке рішення", - припускає Володимир Фесенко.

У той же час він додає, що з безпекової точки зору візовий режим з Росією не додасть нічого.

"Всі заходи контролю на кордоні проводяться - якщо когось не треба пропустити на територію України, це робиться. Ще з 2014 року посилено перевіряють чоловіків, немає авіарейсів, перевіряють підозрілі машини, діють санкції по Криму. Візи нічого нового не дають", - переконаний експерт.

Іншої точки зору притримується політолог Олександр Палій.

"На початку війни багато терористів заїхали в Україну офіційно, з паспортами через прикордонні пункти. Далеко не всіх завернули прикордонники. І цей урок треба враховувати", - розповів він у коментарі ВВС Україна.

"Чим менше у нас контактів з Росією, тим краще для всіх: і для України, і, можливо, для Росії…, якщо там бояться поширення якихось революційних течій з України", - припускає політолог.

Він додає - українські робітники мали час для того, щоби знайти роботу за межами Росії у часи конфлікту між країнами.

"За ці три роки люди, які працювали у Росії і вважають Україну своєю батьківщиною, мали змогу переорієнтуватися. Вони змогли або повернутися, або поїхати в іншу країну - тобто, не працювати на агресора", - наполягає Олександр Палій.

Експерт прогнозує, що Верховна Рада цілком зможе знайти необхідну кількість голосів, якщо питання про візи для росіян буде винесене на розгляд сесійної зали - за аналогією з голосуваннями про відповідальність за "георгіївську стрічку" (238 голосів "за") та позбавлення мандату Андрія Артеменка (244 голосів "за").

Новини на цю ж тему