Як Анджеліна Джолі розсварила Єгипет і Судан

Візит катарської принцеси до Судану критикували у Єгипті Копирайт изображения HHOPL.COM/ AR AL BAKER
Image caption Візит катарської принцеси до Судану критикували у Єгипті

Повідомлення про те, що голлівудська зірка Анжеліна Джолі планує зняти в Судані фільм про давню історію цієї країни, абсолютно несподівано призвів до сварки з сусіднім Єгиптом.

Невже все це через суперечку про те, у кого піраміди більші? Тільки частково - вважає кореспондент ВВС для країн Африки Моханад Хашим.

Давня взаємна неприязнь між єгиптянами і Суданом несподівано спалахнула з новою силою через непідтверджену інформацію про те, що незабаром почнуться зйомки фільму про безцінний внесок Судану в історію цивілізації.

Копирайт изображения AL-QUDS AL-ARABI
Image caption Багато ЗМІ повідомили, що Анджеліна Джолі їде до Судану

Різні ЗМІ повідомляли, що гроші на зйомки виділить катарська компанія, а зніматися у фільмі будуть Анжеліна Джолі і Леонардо Ді Капріо.

Оскільки у фільмі розповідь йтиме про стародавню Нубію, фільм сприятиме притоку туристів у Судан.

Ці повідомлення підхопили ЗМІ, і навіть британський посол в Судані не залишився осторонь і повідомив про це в Twitter.

Копирайт изображения Twitter
Image caption "Фільм про древню цивілізацію Судану з Анджеліною Джолі перебуває на стадії виробництва", - написав у Twitter британський посол в Судані Майкл Ерон.

Потім в суданських соцмережах з'явилися меми з Анджеліною Джолі в образі нубійської цариці, і почала поширюватися новина про прес-конференцію, під час якої начебто було підтверджено, що Джолі відвідає країну в травні, щоб підшукати місце для майбутніх зйомок.

А єгипетський телеканал навіть зробив інтерв'ю з суданським дизайнером Самаром Дарвішом, який в цьому кіно нібито мав бути художником по костюмах.

Копирайт изображения NADY SHABABALSUDAN
Image caption Суданські медіа почали зображувати Джолі у ролі нубійської цариці

Однак жодне з повідомлень про фільм поки не отримало підтверджень.

Підкоп під туріндустрію Єгипту?

Сварка між Суданом і Єгиптом спалахнула в березні, коли дружина колишнього еміра Катару принцеса Шейха Моза бінт Насер відвідала Судан в якості посла ООН.

Фото принцеси, яка відвідує піраміди, побудовані у стародавньому царстві Куш в період з 320 р. до н.е. - до 50 р н.е., розійшлися катарськими ЗМІ і у соцмережах.

Однак єгипетські телеканали цей візит розкритикували і висміяли.

Намір Катару інвестувати 135 млн доларів у різні проекти Судану багато-хто у Каїрі сприйняв, як спробу завдати шкоди туріндустрії Єгипту, яка і без того переживає непрості часи.

Також це сприймають, як безперервні спроби країн Перської затоки дискредитувати Єгипет і керівництво країни.

Помірялись пірамідами

У відповідь на знімки принцеси Шейхи Мози на фоні суданських пірамід ведучий ток-шоу на єгипетському телеканалі Al-Assema Азмі Муджахід вирішив посміятися.

"Всі світові зірки фотографуються біля пірамід Гізи, а Шейха Моза знялася біля двох шматочків сиру в Судані", - сказав він.

Копирайт изображения HHOPL.COM/ AR AL BAKER
Image caption Єгиптянам не сподобалось, що принцеса назвала Судан "колискою цивілізації"

Град глузувань з суданських пірамід змусив відреагувати міністра інформації Судану Ахмеда Османа.

"Суданські піраміди старші єгипетських на дві тисячі років", - заявив він, хоча про цей факт сперечаються багато археологів.

Дехто з суданців поспішив нагадати, що у них в країні пірамід набагато більше, ніж в Єгипті - цілих 230!

Де ж все-таки колиска?

Предметом особливої гордості єгиптян завжди було твердження про те, що "Єгипет - це колиска цивілізації".

Той, хто колись побував в Єгипті, напевно чув поширене твердження про те, що цивілізація в Єгипті виникла сім тисяч років тому.

Саме тому написана від руки записка катарської принцеси про те, що Судан - це колиска цивілізації, серйозно засмутила єгипетських журналістів і блогерів.

Словесна війна між двома сусідами, що виникла після цього, показала інші больові точки, щодо яких між сусідніми країнами є розбіжності:

  • води Нілу
  • Хаос в Лівії, з якою межують обидві країни
  • Зв'язки з країнами Перської затоки
  • Суданський зв'язок з ісламістами

Нещодавно президент Судану Омар Башир звинуватив Єгипет у тому, що той завдав Судану удар в спину в середині 1990-х, коли окупував суданську територію.

Він говорив про спірний район біля узбережжя Червоного моря - так званий трикутник Халаіба, розташований між Суданом і Єгиптом.

Після візиту катарської принцеси в Судан у Facebook з'явилися сторінки, що закликають до бойкоту єгипетських товарів, особливо фруктів і овочів, оскільки вони нібито заражені стічними водами.

З березня цього року міністерство торгівлі Судану призупинило імпорт деяких товарів, включаючи кетчуп, помідори і рибу. Подібні ж заходи ввели у Саудівській Аравії і ОАЕ.

Тепер в Судані лунають голоси, що закликають ввести обмеження на пересування громадян Єгипту.

І незважаючи на те, що на офіційному рівні обидві сторони спробували зменшити напруження і нагадати про давні історичні зв'язки між двома народами, суданська влада все ж ввела візовий збір з єгипетських чоловіків.

Чому роздратований Єгипет?

По-перше, тісні зв'язки Судану з Ефіопією. Нещодавно споруджена в Ефіопії недалеко від суданського кордону гребля, відома також як "Гребля тисячоліття", може зменшити притік нільських вод на територію Єгипту. Єгипетська влада вважає це загрозою існуванню країни.

По-друге, це зв'язок Судану з єгипетськими ісламістами і тими, хто їх підтримує в Катарі.

Катар надає допомогу єгипетським "Братам-мусульманам" - організації, яка була заборонена президентом Абдуло, Сісі після того, як він змістив з президентського поста главу цієї організації Мухаммеда Мурсі в 2013 році.

Що так не подобається Судану?

Єгиптяни часто називають Судан південною провінцією Єгипту, згадуючи той час, коли країна була єдиною під час британської колоніальної присутності в долині Нілу.

Судан, в свою чергу, давно скаржаться на расистські ремарки, які дозволяють собі єгипетські оглядачі на адресу Судану.

Сварка не вщухла, але є хоча б один позитивний наслідок: у Facebook з'явився хештег #KnowSudan ( "Дізнайся Судан") - по-англійськи і по-арабськи. Він має познайомити широкий загал з країною і її спадщиною.

Новини на цю ж тему