Прогнози футурологів: дрони вдома, супергерої і наступ роботів

дрон Копирайт изображения Dronarium Украина
Image caption За прогнозами експертів, дуже скоро над нами всіма літатиме багато дронів

У майбутньому люди адаптуватимуться під гаджети, власні автомобілі будуть не потрібні, 80% професій зникнуть, а інформація з пристроїв потраплятиме відразу у мозок.

Ці та навіть ще сміливіші прогнози - куди рухається світ і ми у ньому, озвучили під час Українського форуму інтернет-діячів Iforum-2017.

ВВС Україна зібрала найцікавіші тези про те, як пристрої можуть змінити життя людей незабаром, а як змінюють його вже зараз.

Собача будка і зникнення посередників

Олексій Мась, один зі співзасновників Iforum, фахівець з мобільних розробок

Відбувається зміщення функцій користування пристроями. Ми фотографуємо телефонами, дзвонимо з ноутбуків, ходимо в інтернет з мобільних телефонів, бо так простіше і швидше.

Хоча і телефонами скоро знімати буде не модно. Усі незабаром фотографуватимуть дронами. Нещодавно представили новий дрон DJI Spark, який розпізнає обличчя. Ним можна керувати за допомогою жестів. Є такий жарт, що через те, що дрони поступово зменшуються, років через 10 у нас вдома будуть літати маленькі дрони. По штук 5 у кожному будинку. При цьому ви навіть не знатимете, чиї вони.

Люди адаптуються під пристрої. Ті, хто користувалися Google glass кажуть, що перші кілька днів у них боліла голова. А лікарі, які це досліджували, з'ясували, що голова болить через те, що мозок адаптується і вчиться бачити одночасно двома очима різні речі в різних точках.

Це відчули пілоти Apache, яким в окуляри на правому оці виводились практично всі показники приладів вертольоту.

Ми підлаштуємось під гаджети у майбутньому. Люди майбутнього зможуть вибрати, як саме інформація потраплятиме їм в голову. Наприклад, Ілон Маск розробляє систему, яка доносить інформацію прямо в мозок.

Копирайт изображения Олексій Мась
Image caption Олексій Мась вигадав термін "роботи, яких носять" (носимыє роботы - рос.)

Майбутнє за роботами, яких носять. Люди, говорячи про роботів, вважають, що це якась штука, яка за ними бігає, або якийсь імплант, який вживляють всередину. Я вважаю, що це буде якийсь середній варіант - робот, який зможе відділитися від вас і піти, наприклад, за кавою, поки ви слухаєте доповідь. А далі знову перебуватиме з вами.

Копирайт изображения Олексій Мась
Image caption Google's Jamboard

У майбутньому можлива заміна дешевих гаджетів на більш дорогі, якщо у них буде додатковий функціонал.

Наприклад, нещодавно презентували Google's Jamboard, яка може замінити звичні дошку і фломастери. Ця панель значно дорожча, але вирішує багато задач - зберігає нотатки, дозволяє проводити конференції і вам вже не буде потрібен телевізор.

Посередники зникнуть

Зараз більшість інновацій пропонують сервіс, а не продукт. Популярні ті сервіси, які прибирають посередників і йдуть до спрощення. Кожен сервіс прагне до спрощення, бо люди не хочуть зайвих деталей. Шуму і так багато навколо. Uber став таким трендом, бо він прибирає залежність від посередників.

Копирайт изображения Олексій Мась
Image caption Сервіс Dog parker

Залишилося прибрати посередника між собакою і будкою. Приклад - це сервіс Dog parker, який дозволяє залишити у місті домашнього улюбленця. Будка активується і управляється через мобільний. Можна телефоном зарезервувати найближчу будку, залишити собаку, якій там буде тепло і добре.

"Примочки супергероїів"

Андрій Длигач,економіст, футуролог, Advanter Group

Цінності майбутнього - це відкритість і довіра. У компанії "Тесла" не даремно відкрили патенти. Найважливіше у відкритості це те, що ти швидше привчаєш людей до своїх технологій.

Сховатися зараз не можна ніде. У світі, де навіть кавові машини стежать за барменами, а також аналізують тебе, як людину, розумний пил досліджує всі твої переміщення.

У майбутньому у шерінг-економіці особисті машини будуть не дуже потрібні. Ваша машина відвозить вас додому, далі підключає Uber і їде "грачувати" для вас. Три таких стартапи вже є в Китаї і в США. І це працює.

Тренд на стандартизацію закінчується, далі відбудеться персоніфікація. Ми втомилися ходити з однаковими смартфонами. Це повністю змінить виробництво, яке переміститься до вас додому. Вже зараз існують - і це не казка - принтери кондитерських виробів, принтери м'яса і коктейлів. Існуватиме принципово інший ланшафт виробництва кінцевих продуків "за приницпом запиту".

Магазини майбутнього - це людина в центрі, навколо якої все крутиться: телевізори, кавоварки. Ти, як клієнт, оцифрований давно і твій розмір і смаки вже знають у магазині. Асортимент підлаштовується під твою готовність купити, під твій настрій зараз. Тебе ловлять на емоції і підлаштовують асортимент під твою готовність купувати.

Майбутнє за бізнесом, збудованим на кібернетичному розширенні людини можливостей. Тобто будуть розвиватсия так звані "супергеройські примочки": зір, сила, реакція, обробка вхідних данних. Чому б, наприклад, не розробити молекулярний аналізатор, який може бути вбудований в око і "сканувати" людей навколо.

Молекулярні аналізатори, які можуть поміститися у кишені, існують вже зараз. За кілька хвилин можна визначити склад продуктів, їжі, рослин, косметики.

80 % професій зникнуть. Бухгалтерам і маркетологам доведеться вигадати собі нову роботу. Маректологи у тому вигляді, у якому вони були раніше, будуть не потрібні. Чим ми займемося? Велике питання. Але у персоніфікованому, роботизованмоу світі творчість, освіта, навчання один одного будуть головними напрямками.

3D-друк - це теперішнє, майбутнє це 4D-друк. Динамічний друк, який міняється в процесі і налаштовується на тебе. Це об'єкти, що змінюють форму, функції за запитом.

Найдешевша енергія - це сонце

Ігор Новіков, Посол Singularity University в Україні, місія якого - впроваджувати ініціативи щодо ефективного використання технологій, які позитивно впливають на рівень життя людей.

Ми живемо у світі, де сонце - це найдешевша енергія. Поки ми сперечаємось про сонячні панелі, "Тесла" вже продає сонячну черепицю. З квітня вони беруть передзамовлення у США. Поки ми говоримо про нафту, газ і вугілля, в Абу-Дабі уклали найдешевший несубсидійований контракт на електроенергію з будь-якого джерела.

Копирайт изображения tesla.com/solarroof
Image caption Tesla продає сонячні дахи

Викопне паливо відійде у минуле. Бентлі вже робить електроавтомобілі. Вже не стоїть питання, чи замінять електрокари автомобілі з двигуном внутрішнього згорання, питання - коли. Це не 10 років, а набагато менше. Вже інсують стартапи, які роблять водневі вантажівки і потяги.

Автомобілі майбутнього будуть безпілотними.

Люди не люблять купувати одяг онлайн, бо його не можна помріяти. Щоби це змінити, потрібна технологія вимірювання простору. Щоби в режимі селфі провести телефоном і створити 3D-модель. Така технологія вже існує у комерційній експлуатації - це Google Tango. Вона дозволяє виміряти об'єм простору.

Роботи потихеньку прогресують і витісняють людей. Є роботи, які смажать бюргери, а є робот-нейрохірург, який робить операцію на головному мозку у 50 разів швидше від людини.

Штучний інтелект - це не майбутнє, це вже сьогодні. Він виграв у людини у шахмати і навіть у покер, гру з неідеальною інформацією. У монастирях Китаю машини зі штучним інтелектом борються з крадіжками туалетного паперу.

За прогнозами, у найближчі 10 років без роботи залишаться 30% населення землі. Роботи в тисячі разів швидше виконують роботу за людей. Нещодавно, працюючи з документами, штучний інтелект за дві секунди виконав роботу, на яку б знадобилося 360 тисяч людиногодин.

Якщо швидкість змін ззовні починає перевищувати швидкість змін зсередини, ваша компанія помре. Потрібно знати, як змінюється світ, до цього потрібно бути готовим.

Також на цю тему

Новини на цю ж тему