Хто краде кисневі балони на Евересті?

Еверест Копирайт изображения Getty Images
Image caption Щоб зійти на вершину Евересту, альпіністи покладаються на кисневі балони

Шерпи та альпіністи з різних країн світу занепокоєні тим, що з високогірних альпіністських таборів дедалі частіше зникають кисневі балони.

За їхніми словами, це загрожує життю підкорювачів вершини, адже кожен із них має унормовані запаси на випадок погодних чи транспортних затримок, а також на час спуску.

Поки останні в цьому сезоні групи чекають на сприятливі умови для сходження, хвилювання щодо крадіжок посилюються.

На думку фахівців, ситуація погіршується ще й тим, що охочих до сходження зараз дуже багато, включно з недосвідченими альпіністами та некваліфікованими провідниками.

"Це стає серйозною проблемою", - сказав кореспонденту ВВС шерп Німа Тенджі, який щойно повернувся з Евересту.

"Я багато разів чув від експедицій, що їхні кисневі балони зникли - а це може бути небезпечно для життя. Особливо якщо альпіністи вже використали весь кисень, що мали з собою, а ще не дійшли до вершини. Або якщо відклали балони, щоби скористатися ними на спуску".

Іноземні альпіністи згадують про крадіжки в соцмережах.

"З наших речей зникло ще сім балонів із киснем, - написав минулого понеділка у Facebook керівник експедиції Тім Моусдейл. - Цього разу з Південного сідла". (На перевалі Південне сідло на висоті 7900 м розташований четвертий альпіністський табір, останній перед Еверестом).

Копирайт изображения Getty Images
Image caption За дозвіл зійти на Еверест альпіністи мають заплатити 11 тисяч доларів

"На щастя, Пемба, який напередодні зійшов на Лхоцзе, мав достатньо сил, щоби навідатися до Південного сідла, перевірити запаси та повідомити, що кисню поки ще вистачає".

"Та чи буде він на місці через кілька днів, коли ми туди дійдемо? Чи ще кілька балонів життєдайного повітря зникнуть безвісти?"

Раніше пан Моусдейл уже писав про такий інцидент на горі Лхоцзе біля Евересту.

"Якщо принаймні знати наперед, що хтось забрав балони, запаси можна поповнити. Та якщо ми виявляємо це вже на місці, це небезпечно не лише для групи, яка вирушає на вершину, а й для інших альпіністів".

Небезпечна тенденція

Хоча раніше повідомлялося, що цього сезону на Евересті загинули 10 людей, непальські посадовці наразі офіційно підтвердили лише п'ять смертельних випадків.

Жоден із них не пов'язують із крадіжками кисневих балонів.

"Що зробиш, коли злодії зламують замки на наметах і виносять звідти кисневі балони, харчі й навіть газ для приготування їжі?" - розводить руками шерп Фурба Намґ'ял, генеральний секретар Непальської національної асоціації гірських провідників (ННАГП).

"Це стає тенденцією", - веде далі він.

Копирайт изображения DEVENDRA M SINGH
Image caption Японський альпініст у Катманду тримає порожні кисневі балони

"Через такі інциденти альпіністам доводиться повертати назад, не дійшовши до вершини. Адже коли людина дізнається, що рятівних балонів більше нема, найперше, чого їй хочеться, - це повернутися до базового табору", - каже пан Намґ'ял.

Шерп Німа Тенджі розповів, що ще в 2012 році, спускаючись із вершини, він віддав свій кисневий балон клієнту, бо їхні запаси вкрали.

"Ми вже йшли донизу й побачили, що балонів нема. Коли мій клієнт використав увесь свій кисень, я ризикнув і віддав йому свій балон".

"На щастя, ми успішно дійшли до нижніх таборів", - каже він.

Дорогоцінні балони

За даними ННАГП, в середньому на підйом і спуск альпіністи витрачають по сім кисневих балонів на людину.

Споживати кисень можна в різному темпі; якщо постійно вдихати з балона, його вистачає приблизно на п'ять годин.

Зазвичай до балонів вдаються на висотах після третього табору, але для акліматизації альпіністи мусять чергувати підйоми зі спусками, перш ніж вийти в останній кидок до вершини. І все це має вкладатися в короткі періоди сприятливої погоди.

Це означає, що кисень можуть витрачати навіть під час стоянок у вищих таборах.

Копирайт изображения ROBERT KAY
Image caption У цьому сезоні базовий табір Евересту переповнений, що непокоїть шерпів і професійних альпіністів

Досвідчені провідники-шерпи кажуть, що злодіїв ще жодного разу не зловили на гарячому.

Вони підозрюють, що в цьому можуть бути винні погано підготовані групи, адже життя їхніх членів опиняється під загрозою через брак запасів.

Вони також розповідають про поширення злочинної практики: хтось краде кисневі балони із верхніх таборів і продає їх у базовому таборі.

"У базовому таборі така торгівля процвітає", - каже шерп Німа Тенджі.

Уряд Непалу знає про цю проблему.

Кажуть, влада готує новий закон, за яким кожен альпініст повинен буде йти разом із шерпом - щоби той стежив за життєво необхідними припасами, такими як кисень, ліки та харчі.

"Ми розробили таку вимогу до альпіністів, але її мають затвердити на рівні кабінету міністрів", - каже посадовець з міністерства туризму, який попросив не називати його прізвища.

"В нашому уряді постійно відбуваються якісь зміни, тож голову нашого міністерства теж замінюють кожні кілька місяців. Тож до подібних питань черга не доходить", - додає він.

У цьому сезоні уряд видав дозвіл на сходження на Еверест майже 400 альпіністам.

Близько 300 вже здійснили сходження, а решта все ще чекають на хорошу погоду, кажуть посадовці.

Також на цю тему

Новини на цю ж тему