Без розслідування злочинів у зоні АТО миру не буде - правозахисники

Боєць Копирайт изображения Getty Images
Image caption Правозахисники наполягають на розслідуваннях не лише тих злочинів, які вчинили бойовики на Донбасі, а й правопорушень, скоєних бійцями АТО щодо цивільних

Правозахисники кажуть про недостатню ефективність розслідувань злочинів, скоєних бійцями АТО на Донбасі у 2014-2015 роках.

Розслідувати ці порушення необхідно для того, щоб у майбутньому стало можливим суспільне примирення в Україні, вважають правозахисники.

Водночас, вони додають, що кількість злочинів зі сторони незаконних формувань на непідконтрольних Києву територіях, які вже вдалося задокументувати, є значно більшою. І їх також необхідно розслідувати.

Злочини

У п'ятницю одразу кілька правозахисних організацій представили звіт щодо незаконних затримань та катувань зі сторони українських військових чи добровольчих батальйонів МВС, скоєних у 2014-2015 роках на Донбасі.

Як розповіли ВВС Україна представники організації Truth Hounds, мова, зокрема, йде про затримання цивільних та утримування їх без зв'язку із зовнішнім світом, побиття, імітації розстрілів, погрози згвалтування (що за міжнародним правом вважається катуванням), змушування витягати тіла загиблих під обстрілами чи навіть використання як "живого щита".

Правозахисники наполягають, що такі випадки недостатньо розслідуються правоохоронною системою України.

У відповідь на запит Української гельсінської спілки з прав людини (УГСПЛ) щодо притягнутих до відповідальності за такі злочини Генпрокуратура повідомила, що за 2014-2016 роки:

  • за статтею про незаконне ув'язнення чи викрадення на Донбасі покарені 45 правоохоронців та двоє військових;
  • за статтею про "насильницьке задоволення статевої пристрасті неприродним способом" притягнутий до відповідальності один працівник правоохоронних органів;
  • за статтею про "примушення до вступу у статевий зв'язок" покарано чотирьох правоохоронців.

В УГСПЛ припускають, що більшість згаданих випадків стосується колишніх бійців батальйону "Шахтарськ" та роти "Торнадо".

Водночас правозахисники відзначають, що частину порушень (незаконних ув'язнень) учасники АТО вчинили через слабкість правоохоронної системи у 2014-2015 роках та хаос в умовах бойових дій на Донбасі.

"У 2014-2015 роках правоохоронна система не здійснювала у повній мірі охорону правопорядку на всій території України. Відповідно представники добровольчих батальйонів і ЗСУ перебирали на себе функції правоохоронних органів, здійснюючи затримання і допити, але не маючи на це повноважень", - пояснює Олександр Павліченко з Харківської правозахисної групи.

Примирення?

Копирайт изображения УНІАН
Image caption Суди над бійцями розформованих підрозділів "Шахтарськ" та "Торнадо" - випадки притягнення до відповідальності учасників АТО за злочини на Донбасі

"Конфлікт на сході України рано чи пізно закінчиться, і постане питання примирення. На жаль, воно буде неможливим, якщо кожна зі сторін наполягатиме на порушеннях, які вчинила інша, і замовчуватиме власні", - відзначає представник Української гельсінської спілки Андрій Гладун.

"Примирення можливе на засадах справедливості. Коли всі злочини, вчинені усіма сторонами, будуть визнані - будуть визнані жертви, які отримають компенсації, а винні будуть притягнуті до відповідальності", - додає правозахисник.

У представленому звіті згадується 23 випадки правопорушень, здійснених українськими військовими чи бійцями добробатів на Донбасі.

Правозахисники розповідають, що насправді кількість злочинів може бути значно більшою, адже далеко не всі постраждалі готові говорити про них зараз.

Крім того, частина постраждалих виїхали на непідконтрольні території чи у Росію.

З того боку

Копирайт изображения Getty Images

Разом з тим, наголошують правозахисники, кількість аналогічних злочинів, скоєних представниками незаконних збройних формувань, є значно більшою.

І це мова йде лише про ті випадки, які вдалося задокументувати протягом 2014-2015 років.

"Масив порушень не співмірний... Якщо говорити про паритетність порушень - що і та, й інша сторона вчиняла і вбивства, і викрадення - то у пропорційному відношенні це непорівнювані величини: один до десяти, чи навіть двадцяти", - каже Олександр Павліченко.

У моніторинговій організації Truth Hounds, яка збирає докази злочинів для міжнародних судів, розповіли ВВС Україна, що з 2016 року доступ правозахисників у непідконтрольні Києву райони був фактично повністю перекритий бойовиками.

Тож докази про викрадення, катування, вбивства та інші злочини там збирають на основі свідчень людей, які були звільнені з полону "ДНР" і "ЛНР" й повернулися на підконтрольну уряду територію.

Новини на цю ж тему