Хто такий Адам Осмаєв і що його пов'язує із Україною?

Адам Осмаєв у 2014 році

Автор фото, UNIAN

Підпис до фото,

Адам Осмаєв у 2014 році вийшов із СІЗО за рішенням Приморського суду Одеси

Громадянин Росії і командир батальйону ім. Джохара Дудаєва Адам Осмаєв, на якого у Києві скоїли замах, після операції прийшов до тями, але поки що не розмовляє.

Його дружина Аміна Окуєва каже, що знає ім'я чоловіка, який намагався вбити Адама Осмаєва і якого вона поранила із особистої зброї. "На його совісті багато смертей", - твердить дружина Осмаєва.

Радник міністра МВС Антон Геращенко заявив, що у затриманого вилучили паспорт громадянина України.

Проте Національна поліція України поки що не розголошує імені підозрюваного. Правоохоронці допитують його.

За даними поліції, головною версією замаху на Осмаєва є помста за його патріотичну позицію. Ще однією версією, яку не відкидають правоохоронці, є "чеченський слід", а також замовне вбивство, начебто підготовлене російськими спецслужбами.

ВВС Україна досліджувала, хто такий Адам Осмаєв і чим він займався в останні роки.

У чому Адама Осмаєва звинувачували в Україні?

У пресі лунали різні версії про те, як і з якою метою Адам Осмаєв потрапив до України.

Пропустити подкаст і продовжити
подкаст
Що це було

Головна історія тижня, яку пояснюють наші журналісти

Випуски

Кінець подкаст

За однією із версій, він навчався у Британії, не закінчив навчання і перебрався до Одеси. За іншими повідомленнями, в Україну він приїхав з Росії, намагаючись уникнути переслідувань у цій країні.

У лютому 2012 року в Одесі правоохоронці затримали Адама Осмаєва та громадянина Казахстану Іллю П'янзіна за підозрою у незаконному поводженні зі зброєю і вибуховими речовинами.

У день, коли підозрювані були затримані, в одеській квартирі сталися вибух і пожежа, внаслідок якого загинув один з чоловіків - Руслан Мадаєв. Ілля П'янзін потрапив до лікарні, Адама Осмаєва затримали спецслужби.

Через деякий час проти них порушили кримінальну справу за іншими статтями Кримінального кодексу - "створення терористичної організації" і "підготовка теракту".

Тодішній прес-секретар СБУ Марина Остапенко твердила, що з грудня 2011 по лютий 2012 року заарештовані готувалися до замаху на посадових осіб Росії.

"Обвинувачені організували терористичну групу з метою терактів на території Росії шляхом здійснення вибухів на стратегічно важливих об'єктах країни. Це створило б небезпеку для життя людей і спричинило б значні матеріальні збитки. Їхньою метою було фізичне усунення перших осіб Росії, а також залякування населення", - заявляла Марина Остапенко ВВС Україна.

СБУ твердила, що серед цих осіб був і тодішній прем'єр-міністр Росії Володимир Путін.

Українські спецслужби повідомляли, що операція із затримання Адама Осмаєва та Іллі П'янзіна була проведена спільно із російськими колегами.

Сам Адам Осмаєв начебто визнавав, що експериментував з вибуховими речовинами, але заперечував підготовку замаху на Путіна і співпрацю із екстремістськими організаціями.

Автор фото, UNIAN

Підпис до фото,

Адам Осмаєв лишається громадянином Росії, але кілька разів звертався до української влади про надання йому притулку

Якими були докази про підготовку замаху на Путіна і що про це говорили в Росії?

Адама Осмаєва та Іллю П'янзіна затримали 4 лютого 2012 року. А 27 лютого, менше ніж за тиждень до виборів президента Росії, сюжет про це показав державний "Первый канал".

"Первый" навіть показував, де і коли мала спрацювати вибухівка - 4 березня на Кутузовському проспекті в Москві, яким зазвичай їздять урядові кортежі.

Проте у Росії їх затримання дехто розцінили як передвиборний хід на користь кандидата в президенти Володимира Путіна. Його суперники на виборах - Володимир Жириновський, Геннадій Зюганов і Сергій Миронов - заявили, що не схильні вважати це випадковістю. Політтехнолог Марат Гельман називав інформацію про підготовку теракту "подарунком російському прем'єрові від президента України Віктора Януковича, який сам потребуватиме підтримки Путіна, коли у нього будуть вибори".

Прес-секретар Путіна Дмитро Пєсков заявив, що такі припущення є "блюзнірськими".

У квітні 2012 року Лефортовський суд Москви заочно заарештував Осмаєва і П'янзіна. Відповідно до висунутих звинувачень, їм загрожувало до 20 років тюрми.

Російські слідчі твердили, що мають достатню доказову базу, яка свідчить про підготовку теракту.

Вони повідомляли, що за допомогою українських спецслужб вилучили ноутбук, у якому є відео проїзду у Москві машин спецсупроводу прем'єр-міністра, і що у схованці, вказаній самим Осмаєвим, знайшли вибухівку.

Згодом Адам Осмаєв стверджував, що під час допиту після затримання в Одесі йому погрожували розправою, якщо він не зізнається в підготовці замаху на Володимира Путіна і Рамзана Кадирова.

Чому не відбулася екстрадиція до Росії?

У серпні 2012 року Одеський апеляційний суд ухвалив остаточне рішення про екстрадицію Адама Осмаєва до Росії, зважаючи на те, що ідеться про замах на високопосадових осіб цієї держави.

Адвокат Осмаєва Олексій Шипков заявляв, що екстрадиція суперечить законодавству України і що у Росії йому загрожує страта або тортури. Про це заявляв і сам Адам Осмаєв у суді, твердячи, що своїм рішенням судді стануть "співучасниками його вбивства".

Передача Адама Осмаєва до Росії не відбулася тому, що захист домігся рішення Європейського суду з прав людини, який зупинив цей процес, погодившись, що існують загрози його здоров'ю у Росії.

За що засудили Адама Осмаєва в Україні?

У листопаді 2014 року, коли при владі вже перебував Петро Порошенко, а на сході України тривала АТО, Приморський суд Одеси визнав Адама Осмаєва винним за трьома статтями Кримінального кодексу України - незаконне поводження з вибуховими речовинами, необережне знищення чужого майна і підробка документів.

Звинувачення у створенні та керівництві екстремістського угруповання і підготовці замаху на державного діяча були зняті прокуратурою в ході слухань.

Адам Осмаєв був засуджений до двох років і майже 10 місяців тюрми.

Але оскільки він уже відбув цей термін у слідчому ізоляторі, його відпустили одразу ж із зали суду.

Інший фігурант справи, Ілля П'янзін, у вересні 2013 року був засуджений судом у Росії до 10 років позбавлення волі.

Автор фото, Ukrinform

Підпис до фото,

Дружина Адама Осмаєва Аміна Окуєва стріляла у нападника

Який статус має Адам Осмаєв в Україні?

У 2012 році, коли правоохоронні органи висунули підозри Адаму Осмаєву, він звертався до української влади з проханням надати політичний притулок.

У той же час у пресі з'являлася інформація про те, що, маючи громадянство Росії, він начебто потрапив на територію України за підробним паспортом.

Як твердила в інтерв'ю журналістам його дружина Аміна Окуєва, тоді українська влада йому відмовила.

Того ж року, у серпні, Аміна Окуєва повідомила, що Адам Осмаєв звернувся з проханням до Грузії надати йому політичний притулок. Вона твердила, що у разі відмови аналогічне прохання буде подано Фінляндії.

Навесні 2014 року Адам Осмаєв звертався до тодішнього в.о. президента Олександра Турчинова з проханням надати українське громадянство, однак прохання не було задоволене.

Чим займався Адам Осмаєв останнім часом?

Після виходу із Одеського СІЗО у листопаді 2014 року Адам Осмаєв одразу ж як доброволець приєднався до міжнародного миротворчого батальйону ім. Джохара Дудаєва.

Його дружина, Аміна Окуєва, з якою Адам познайомився у Києві у 2009 році, на час перебування чоловіка у СІЗО вже служила добровольцем у батальйоні "Київ-2".

Спочатку батальйоном ім. Дудаєва командував Іса Мунаєв. Адам Осмаєв став командиром після того, як Мунаєв загинув 1 лютого 2015 року.