Лікар у вас удома: як вилікувати біль у спині

  • Д-р Ранґан Чаттерджі
  • Лікар, програма "Doctor in the House"
Спина

Автор фото, Getty Images

Підпис до фото,

Біль у спині найчастіше минає сам по собі через кілька тижнів

Близько 10 мільйонів щороку - саме стільки робочих днів втрачають дорослі віком від 25 до 64 років через біль у спині. Рано чи пізно 80% людей відчувають муки від болю у спині.

Це завдає чималих збитків економіці Британії. За приблизними підрахунками, вони складають 12 мільярдів фунтів. Крім того, біль негативно впливає на наш емоційний стан і відчуття комфорту.

У програмі з циклу "Doctor in the House" ("Лікар у вас удома") для каналу BBC One я допоміг 42-річному Марку, працівнику роздрібної торгівлі. Марк - колишній спортсмен. Від болю у спині він страждає понад 20 років, і через це в нього великі проблеми.

У більшості випадків біль у спині зникає сам по собі через кілька тижнів. Але не у випадку з Марком.

Марк мучився від хронічного болю в спині, що дошкуляв йому роками. Чоловік мусив брати відгули на роботі, і це погано впливало на фінансовий стан його сім'ї. Біль був настільки нестерпний, що йому навіть доводилося лягати в лікарню.

То ж звідки береться біль у спині?

Завжди важливо відкинути специфічні причини, такі як рак, інфекції та тріщини хребта. Тому, якщо у вас виникли побоювання, обов'язково зверніться до лікаря.

Підпис до фото,

Допомогти у боротьбі зі стресом може тай-цзі

На щастя, у більшості випадків спина болить не від чогось зловісного. Такий біль називають неспецифічним, і на допомогу приходять найрізноманітніші методи лікування.

Національний інститут підвищення якості охорони здоров'я (NICE, National Institute for Health and Care Excellence) рекомендує пацієнтам якомога більше займатися звичною діяльністю. На жаль, у випадку Марка це було неможливо.

Раніше він разом із сином, Кікі, брав уроки змішаних бойових мистецтв. Однак біль змусив Марка покинути заняття. Їх обох (тата й сина) це дуже засмутило.

Я поспілкувався з Марком і зрозумів, що його біль пов'язаний із кількома ключовими сферами - механічною, психологічною та біохімічною. Мій план лікування мав охопити їх усіх.

Спеціаліст із рухливості

Спочатку я оглянув ступні Марка і помітив, що вони несиметричні. А це як будівля із хитким фундаментом. Я знав, що це також може викликати біль у спині, тому показав Марка спеціалісту з рухливості.

Фізіотерапевт проглянув медичну картку Марка. Як виявилося, у п'ять років Марк травмував праве коліно і зламав ногу. Ці обидва фактори могли викликати біль у спині.

Підпис до фото,

У фокусі програми — боротьба з болем у спині

Лікар подивився, як рухається Марк, і зрозумів, які м'язи працюють недостатньо ефективно. Також він оцінив стійкість і гнучкість опорно-рухового апарату Марка, ідентифікував недостатню амплітуду рухів правої ноги й надмірну роботу м'язів лівої.

Він порадив кілька разів на тиждень виконувати комплекс вправ, який підібрав з урахуванням потреб Марка.

"Фізіотерапевт поговорив зі мною, подивився, як я ходжу, і побачив, що мій правий бік працює мало, а лівий - забагато", - каже Марк.

"Лікарі й спеціалісти, до яких я звертався раніше, не помітили цього. Лише доктор Чаттерджі, у якого зовсім інакші методи, сказав, що це одна з можливих причин мого болю у спині.

"Те, що я звернувся до фізіотерапевта, мені допомогло. І я зрозумів, що можна по-різному поліпшувати здоров'я і лікувати хвороби, якщо підійти до цього зі знанням справи".

Тай-цзі

Крім того, Марку постійно не давали спокою думки про гроші й роботу, він мучився безсонням. Стрес був його вічним супутником. Діючи на мозок, стрес може впливати на наше сприйняття болю і змінювати його.

Аби побороти цей стрес, я навчив Марка активно розслаблятися. Наприклад, знаходити час для себе, слухати музику й медитувати.

Крім того, я відправив його на заняття з тай-цзі. Я подумав, що цей різновид діяльності припаде йому до душі, адже Марк полюбляв бойові мистецтва. Тай-цзі - це легкі вправи, так звана "рухлива медитація". Вони поєднують у собі плавні цілеспрямовані рухи та контрольоване дихання.

Вітамін D

А ще Марку катастрофічно не вистачало вітаміну D, речовини, важливої для здоров'я кісток. Значну кількість цього вітаміну наш організм одержує від прямих сонячних променів. Ще трохи ми можемо засвоїти, споживаючи, наприклад, жирну рибу та яйця. Але більшості людей недостатньо тієї кількості вітаміну D, яку ми отримуємо разом з їжею. Тому потрібні додатки.

Людям із темною шкірою нестача вітаміну D загрожує більше. Щойно я відрегулював рівень вітаміну D в організмі Марка, біль у спині зменшився. Подібні покращення відчули також багато інших моїх пацієнтів.

Комплексний підхід

У рекомендаціях NICE щодо лікування болю у спині за 2016 рік окремо виділили один пункт. Для лікування може знадобитися комбінація різних методів - вправ, фізіо- та мануальної терапії.

За 15 років клінічної практики я з'ясував, що на пацієнтів лікування діє по-різному. Тому, цілком очевидно, що його ефект залежатиме від конкретної людини.

Для Марка я комбінував різні методи лікування. Усього кілька тижнів - і він разом із сином повернувся до занять бойовими мистецтвами. Через два місяці вже катався на велосипеді й щодня по півгодини працював на тренажері.

Автор фото, Getty Images

Пропустити подкаст і продовжити
подкаст
Що це було

Головна історія тижня, яку пояснюють наші журналісти

Випуски

Кінець подкаст

Ходіння по муках від болю у спині

Щоб подолати біль у спині, спочатку з'ясуйте причини його виникнення. Я сам 10 років страждав від цього болю, перепробував безліч різних способів лікування, але вони приносили тимчасове полегшення.

І лише після зустрічі з Ґері Вордом, спеціалістом з рухливості (який знімався у першій серії програми "Doctor in the House"), біль зник назавжди. Ґері навчив мене правильно рухатися.

Ось кілька простих порад, які допоможуть вам у боротьбі з цим болем.

1. Частіше вставайте з-за робочого столу

Щоб не засиджуватися й рухатися, поставте щогодинне нагадування. Або спробуйте постояти за конторкою, посидіти на іншому стільці чи навіть на фітболі.

2. Віддавайте перевагу активній релаксації

Це може бути медитація, йога чи звичайна прогулянка.

3. Знайдіть для себе найприємнішу форму регулярних занять спортом

Якщо заняття подобаються, то у вас більше шансів не покинути їх у найближчому майбутньому. Я запропонував Марку тай-цзі, бо він любить бойові мистецтва.

4. Якомога більше рухайтеся

Не варто недооцінювати переваги регулярних прогулянок.