"Жити по-новому": що виконав Порошенко?

порошенко Копирайт изображения Getty Images
Image caption Багато обіцянок з передвиборчої програми Петро Порошенко виконав

7 червня виповнилось три роки від інавгурації президента Порошенка, який переміг у першому турі виборів 25 травня 2014 року.

Його передвиборча програма "Жити по-новому" згодом стала об'єктом кпинів і жартів на фоні погіршення економічної ситуації в країні.

Які обіцянки з цієї програми Петро Порошенко виконав, а які - поки що ні?

Виконані обіцянки

Передвиборча програма пана Порошенка не містила аж надто багато конкретних обіцянок. Також частина з них не були складними для виконання.

Найперша - зберегти парламентсько-президентську форму правління, яку відновили одразу після Євромайдану, й не збільшувати своїх повноважень.

Наступний пункт - провести дочасні парламентські вибори. Виконана частково. Вибори провели, але не за пропорційною системою з відкритими списками, як обіцяв Петро Порошенко.

Серед першочергових виконаних обіцянок - децентралізація влади, щоб "громади на місцях отримали більше прав і грошей". Цей процес вже запустили, він працює. Хоча експерти сперечаються про його ефективність.

Під час виборів Петро Порошенко пообіцяв обрання мерів у два тури, щоб на ці посади потрапляли "не випадкові люди, а ті, які мають підтримку більшості громади".

Копирайт изображения UNIAN
Image caption Виборча ніч у штабі Петра Порошенка

Так і сталось у жовтні 2015 року на виборах у обласних центрах та містах зі 100 тисячами виборців.

Безвізовий режим з ЄС Петро Порошенко пообіцяв вже у перший рік президентства. Реально ж він почне працювати за кілька днів після третьої річниці інавгурації.

Передвиборчу обіцянку кількох останніх українських президентів - створення суспільного телебачення - також можна зарахувати, хоча й не повністю.

Організаційні процедури майже завершені. На відкритому конкурсі нещодавно обрали керівника суспільного мовлення Зураба Аласанію.

Проте про ефективність і незалежність мовлення говорити поки що зарано.

Однією з чітких обіцянок був швидкий початок роботи зони вільної торгівлі з ЄС. Вона запрацювала з 1 січня 2016 року, а вся угода про асоціацію почне діяти до кінця літа 2017 року.

Копирайт изображения UNIAN
Image caption Безвізовий режим з ЄС пан Порошенко обіцяв вже у перший рік президентства

З об'єктивних причин - через референдум у Нідерландах у квітні 2016 року - ратифікація угоди у ЄС була заблокована на понад рік.

Серед чітко окреслених обіцянок було збереження на "досить тривалий час" системи спрощеного оподаткування малого та середнього бізнесу.

Вона також "поки що виконана", хоча на початку 2017 року систему дещо змінили й збільшили збори з підприємців.

Ще одна виконана обіцянка - "істотне, в рази і порядки, збільшення витрат на відновлення, модернізацію та посилення Збройних сил".

З початком АТО і конфлікту на Донбасі уряд та парламент дійсно суттєво збільшили витрати на оборону.

Якщо у бюджеті 2014 року на оборону передбачалось 15,1 мільярда гривень, то вже на 2017 рік це - 64,4 мільярда гривень.

Копирайт изображения Getty Images
Image caption Обіцянка у рази збільшити бюджет армії практично виконана

У газовій сфері Петро Порошенко обіцяв диверсифікацію постачань і забезпечення енергетичної незалежності.

Вже майже два роки Україна не купує газ безпосередньо у Росії, а через схему реверсу з ЄС. Про повну енергетичну незалежність ще говорити зарано.

Встигнути за два роки

Ще перед виборами Петро Порошенко пообіцяв частково поступитись повноваженнями президента у регіонах. Зокрема, передати основні важелі впливу від губернаторів до виконавчих комітетів обласних рад.

Ця реформа могла відбутись тільки через зміни до Конституції, проект яких мали схвалити ще 2015 року.

Проте в останній момент до проекту включили пункт про особливий порядок самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської області. Це викликало різке обурення і політиків, і суспільства.

Проект схвалили у першому читанні 31 серпня 2015 року. Але тоді у сутичках біля Ради від вибуху гранати загинули нацгвардійці. Документ відклали і поки що перспектива його ухвалення незрозуміла.

Копирайт изображения Getty Images
Image caption Обіцянка про початок перемовин про членство в ЄС поки що під питанням

Окрім безвізу та угоди про асоціацію, Петро Порошенко обіцяв ще до кінця свого терміну почати офіційні перемовини з ЄС щодо повноцінного вступу до союзу. Для цього він хотів "добитися необхідних політичних рішень з боку ЄС".

Для виконання цієї обіцянки ще є два роки, але перспектива її під питанням.

Показово, що під час складних перемовин щодо ратифікації угоди про асоціацію Україна-ЄС Євросоюз погодив спеціальний додаток до неї.

У ньому підкреслили, що угода не надає Україні статус кандидата для приєднання до Союзу, а також не є зобов'язанням для надання такого статусу для України в майбутньому.

У передвиборчій програмі Петро Порошенко обіцяв "реформувати правоохоронну систему: суди, міліцію, СБУ та прокуратуру".

Президентську конституційну реформу правосуддя парламент схвалив ще в 2016 році.

Реформа передбачає перезавантаження судової системи, переатестацію та набір нових суддів, проте процес ще тільки розпочинається.

Активісти вказують, що важливим тестом реформи є конкурс суддів до оновленого Верховного суду.

Копирайт изображения UNIAN
Image caption Поки що реформа прокуратури, яку очолює соратник пана Порошенка Юрій Луценко, не завершена

За останні три роки в Україні провели часткову реформу системи міліції і створили національну поліцію. Проте і в цій сфері до завершення реформи ще далеко.

Схожа ситуація з генеральною прокуратурою. Формально реформа триває й прокуратура проводить відкриті конкурси на заміщення посад у місцевих прокуратурах.

Також ухвалені закони щодо реформи прокуратури і передачі слідчих функцій державному бюро розслідувань. Проте і ці зміни поки що пробуксовують, а голову ДБР досі не обрали.

До реформи СБУ поки ще не дійшли. Працюють над її концепцією.

Невиконаною обіцянкою залишилось і "зняти корупційний податок на економіку". Проте в країні вже більше року функціонує антикорупційне бюро.

У сфері боротьби з корупцією пан Порошенко обіцяв "антикорупційну люстрацію судових, правоохоронних, податкових і митних органів". Зробити це не вдалось, хоча правоохоронці щодня звітують про нові затримання чиновників на хабарах.

Частково виконаною також є обіцянка "скоротити кількість податків, ставки - зменшити, а всі офшори - перекрити".

Копирайт изображения Getty Images
Image caption Дипломатичним шляхом конфлікт на Донбасі поки що вирішити не вдається

Така ж ситуація і з положенням програми про формування професійного корпусу державних службовців, їхній соцзахист та відповідальність.

Парламент ухвалив новий закон про державну службу. Проте на практиці обіцяного підвищення платні не відбулось. Тож масового приходу професіоналів на службу не сталось.

Щодо конфлікту на Донбасі у програмі Петра Порошенка не було конкретних обіцянок.

"Використаю повною мірою весь свій дипломатичний хист та політичний досвід, щоб забезпечити деескалацію конфлікту, уникнути війни та зберегти мир", - обіцяв пан Порошенко.

Бої на Донбасі тривають. Вирішити проблему за допомогою дипломатії не вдалось.

Новини на цю ж тему