Як Україна подарувала Криму безвіз до Шенгену

Паспорт Копирайт изображения UNIAN
Image caption Безвізовим режимом з ЄС зможуть скористатися всі власники українських біометричних паспортів, в тому числі десятки тисяч мешканців Криму

З 11 червня громадяни України отримають право безвізового в'їзду до країн Європейського Союзу.

Серед тих, хто зможе скористатися "безвізом", - десятки тисяч мешканців Криму, які отримали після анексії півострова Росією паспорти з двоголовим орлом на обкладинці, але зберегли при цьому свої сині книжечки з тризубом.

Для багатьох кримчан український паспорт і раніше уособлював єдину можливість поїхати за кордон - низка країн не визнає видані Росією мешканцям півострова документи.

У Києві триває дискусія про те, чи варто дозволяти мешканцям Криму, який за українським законодавством є "окупованою територією", повною мірою користуватися безвізовим режимом.

Два паспорти

"Не думаю, що хтось може точно сказати, скільки в Криму проживає людей, які володіють і українським, і російським паспортами", - говорить ВВС депутат українського парламенту, член комітету з питань національної безпеки і оборони Дмитро Тимчук.

У березні 2014 року, після анексії Криму, російський парламент ухвалив закон, згідно з яким громадяни України, що проживали на півострові, визнавалися громадянами Росії.

Копирайт изображения Getty AFP
Image caption Навесні 2014 року Росія визнала всіх мешканців анексованого Криму своїми громадянами

Ті, хто не бажали переходити в російське громадянство, повинні були повідомити про це до компетентних органів. Тих, хто цього не зробив, Росія автоматично вважає "своїми", навіть якщо вони фізично не отримали на руки паспорти громадян РФ. Або якщо у них на руках залишаються діючі українські документи.

Київ навесні 2014 року ухвалив свій закон, за яким "примусове автоматичне набуття" кримчанами громадянства Росії "не визнається Україною і не є підставою для втрати громадянства України".

За оцінками експертів, переважна більшість жителів Криму отримали російські паспорти: хтось із патріотичних міркувань, хтось через те, що наявність цих документів сильно полегшує життя на півострові.

Але точно так само сотні тисяч кримчан продовжують залишатися громадянами України, причому синій паспорт зберігають як проукраїнськи налаштовані мешканці Криму, так і прихильники приєднання півострова до Росії.

Копирайт изображения UNIAN
Image caption У Києві констатують: скільки кримчан мають і російський, і український паспорти - сказати важко

"Проміжний стан"

"Я б не сказала, що я відчуваю себе громадянкою України, але в той же час і громадянкою Росії якось не особливо... Мені здається, багато людей [які проживають у Криму] опинилися в якомусь проміжному стані, коли ми ніби як вже не українці, але й росіянами себе багато хто не відчуває", - говорить ВВС 24-річна мешканка Севастополя Оксана.

У березні 2014-го вона, як і всі її знайомі й родичі, голосувала на невизнаному світовою спільнотою референдумі за приєднання Криму до Росії.

Копирайт изображения UNIAN
Image caption Деякі кримчани демонстративно спалювали свої паспорти, інші - залишали. "Ніколи не знаєш, коли може знадобитися українське громадянство", - казали вони

Однак, на відміну від деяких кримчан, демонстративно знищувати свій паспорт громадянки України не стала: "Було б нелогічно відмовлятися від українського громадянства, бо ніколи не знаєш, коли воно може знадобитися".

Вже незабаром після "референдуму" виявилося, що одна зі сфер, де може знадобитися український паспорт, - це поїздки кримчан за кордон - зокрема, до західних країн.

"Візовий геноцид"

У 2014 році всі консульства західних країн, що функціонували на півострові, зачинилися: міжнародне співтовариство не визнало приєднання Криму до Росії.

Відповідно, західні країни не визнали і надання кримчанам російського громадянство та видачу їм російських паспортів.

Як наслідок, отримання візи для подорожі на захід за російським паспортом, виданим у Криму, виявилося вкрай проблематичним.

Посольства західних держав як в Україні, так і в Росії повідомляють заявникам на своїх сайтах: мешканці Криму, незалежно від свого громадянства, повинні звертатися за візами до київських диппредставництв.

Копирайт изображения UNIAN
Image caption Західні країни радять кримчанам-власникам російських паспортів звертатися за візами до київських диппредставництв

Співробітниця однієї з московських турфірм розповідає ВВС, що їй відомі випадки, коли власники російських паспортів, виданих в Криму, отримували шенгенські візи, хоч і після проходження додаткових процедур.

"Взагалі всі консульства радять отримувати візи по українському паспорту, якщо є така можливість, тому що до них лояльніше [ставляться]", - резюмує вона.

У МЗС Росії неодноразово називали таку практику західних країн "візовим геноцидом" кримчан і кажуть, що Москва веде "важкі бої" з Брюсселем, аби змінити цю ситуацію. Однак результатів цих боїв поки що не видно.

Всі до Херсону?

А тим часом в негласному змаганні російського і українського паспортів для кримчан у останнього з'являється на один аргумент більше.

Цієї неділі, 11 червня, почне діяти довгоочікуваний для українців режим безвізових поїздок до країн Європейського Союзу. Поширюватися нововведення буде на всіх громадян України, тобто і на мешканців Криму, які зберігають українські документи.

Одне уточнення: без віз до Європи зможуть їздити лише власники біометричних закордонних паспортів України, які Київ почав видавати в січні 2015 року, тобто вже після анексії півострова.

Чи стало це перепоною для тих кримчан, які бажали оформити документи нового зразка? З даних Державної міграційної служби України (ДМС), органу, уповноваженого видавати паспорти, видається, що ні.

Копирайт изображения UNIAN
Image caption Десятки тисяч мешканців Криму протягом останніх двох років оформили собі українські паспорти нового зразка

У відомстві повідомили ВВС, що, починаючи з січня 2015 року, громадяни України, зареєстровані в Криму і Севастополі, оформили близько 47 тисяч українських закордонних паспортів.

При цьому в ДМСУ зауважили, що не всі ці документи є біометричними, і що частина власників нових паспортів тільки прописані в Криму, фактично проживаючи на контрольованій Києвом частині України.

"Мій старий паспорт закінчувався, а я по роботі часто буваю в Києві. В один із приїздів і зробив новий паспорт, біометричний. Без будь-яких проблем, зволікань. Дуже круто", - говорить ВВС 45-річний житель Сімферополя Іван.

Однак більшість кримчан, кажуть в ДМС, оформлюють закордонні паспорти в Херсонській області - найближчому до анексованого півострова регіоні України.

"Тут, в Херсоні, ми спостерігаємо ситуацію, коли до підрозділу ДМС щогодини під'їжджають автобуси, з них виходять кримчани, стають в чергу. Місцеві жителі іноді просто виходять звідти зі словами "Незрозуміло, це взагалі херсонське управління чи кримське", - розповідає ВВС координатор херсонського відділення громадської ініціативи "КримSOS" Олексій Тільненко.

Копирайт изображения UNIAN
Image caption Багаторічні переговори про надання Україні безвізового режиму з ЄС результативно закінчуються влітку 2017 року

У ДМС підкреслюють: юридично процедура оформлення паспортів однакова для всіх громадян України, ніяких особливих умов отримання біометричних документів для кримчан не передбачено.

"Сидіть вдома"

Інша річ, що така ситуація до вподоби не всім. Чимало українців вважають отримання Києвом безвізового режиму "здобутком Майдану".

Україна в їхньому розумінні "вистраждала" "безвіз", і "ділитися" ним з кримчанами - людьми, які в критичний для держави момент масово підтримали приєднання півострова до Росії, хай і на нелегітимному з точки зору міжнародного права референдумі, - здається багатьом мешканцям України неправильним.

Активісти навіть розмістили в Херсоні і поблизу міста білборди, половину яких прикрашає напис російською мовою, в якому, зокрема, говориться: "Зрадники і колаборанти! Ви навіщо приїхали? За паспортом українським? До Європи захотіли? А що, тури Золотим кільцем вже не цікавлять?"

Можливо, саме до такої позиції апелював президент Петро Порошенко на своїй недавній прес-конференції, заявляючи, що українці Криму зможуть скористатися перевагами безвізового режиму тільки тоді, коли Крим буде повернуто Україні.

"Зараз цими перевагами зможуть скористатися тимчасово переміщені особи після проведення відповідної процедури. Ми маємо дуже відповідально ставитися до кожного біометричного паспорту, який видає українська влада", - сказав тоді президент.

Копирайт изображения Getty Images
Image caption Нещодавно Петро Порошенко запропонував видавати мешканцям Криму паспорти старого зразка, які не дають можливості безвізового в'їзду до ЄС

За кілька днів він запропонував видавати кримчанам закордонні паспорти старого зразка, які не дають права на безвізовий в'їзд до ЄС.

І хоч у Державній міграційній службі відмовилися коментувати заяви пана Порошенка, слова президента збентежили експертне співтовариство.

Одні спостерігачі назвали використання якоїсь спеціальної процедури для отримання біометричного паспорта окремою категорією громадян України порушенням зобов'язань, що їх Київ взяв на себе перед ЄС.

Інші - задалися питанням, що робити з тисячами біометричних паспортів, вже отриманих кримчанами за чинними правилами?

Проте Дмитро Тимчук з комітету Ради з питань національної безпеки і оборони бачить логіку в президентській позиції.

"З одного боку, мешканці Криму повинні мати всі привілеї та бонуси, що їх мають громадяни України. Але якщо вони будуть їх мати в абсолютно повному обсязі, проживаючи в окупованому Криму, то виникає питання: а навіщо їм тоді взагалі прагнути, щоб Крим повернувся в склад України?" - каже він ВВС.

Не створювати перешкод

Утім, є й інша точка зору. Вже згадані херсонські білборди містять і напис по-українськи: "Браття, кримчани-українці! Хоч ви і під російською окупацією, проте ми вам тут завжди раді. Європа відкриває перед вами двері. Отримуйте біометричні паспорти та мандруйте вільно цивілізованим світом. Нехай щастить!"

Ще один депутат українського парламенту, заступник голови комітету з прав людини та консультант Меджлісу кримськотатарського народу Георгій Логвинський переконаний, що Київ повинен утриматися від створення будь-яких перешкод на шляху до отримання кримчанами біометричних "безвізових" паспортів.

"Ми повинні воювати не за території, а за людей. Ми повинні давати їм якісь бонуси, щоб вони більше відчували себе українцями на цій території, щоб їм було цікаво і вигідно залишатися українцями", - говорить він ВВС.

А те, що перевагами "вистражданого" Києвом "безвізу" скористаються абсолютно проросійськи налаштовані кримчани, за його словами, - не проблема.

Копирайт изображения Getty Images
Image caption Чимало українців вважають, що використання "безвізу" підвищить лояльність кримчан до української влади

"Я дуже лояльно ставлюся [до всіх] людей, які там [в Криму] перебувають. Навіть коли людина кричить "Крим наш!" - це продукт надзвичайно сильної пропаганди, продукт промиття мізків", - пояснює пан Логвинський.

Чи виправдані надії українських політиків і громадських діячів на те, що активне використання синіх біометричних паспортів підвищить лояльність кримчан до України і нинішньої української влади? Складно сказати.

З одного боку, говорить сімферополець Іван, його знайомий, котрий якось приїхав до Києва за візою до однієї з західних країн, "на власні очі переконався, що за російську мову тут на вулицях не б'ють, що вже чимало".

З іншого - думка мешканки Севастополя Оксани, яка планує найближчим часом оформити біометричний паспорт з синьою обкладинкою.

"Я переслідую чисто прагматичні цілі. Я хочу кудись поїхати - і мені простіше для цього буде використовувати український паспорт, не більше того", - пояснює вона свою мотивацію ВВС.

"Я туди не поспішаю"

Так чи інакше, у Державній міграційній службі кажуть, що після того, як Брюссель офіційно озвучив дату старту безвізового режиму для України, в Херсоні, на відміну від Києва, Харкова та Дніпра, особливого ажіотажу навколо отримання біометричних паспортів не спостерігається.

Сімферополець Іван, каже, що його знайомі справді не поспішають оформляти документи нового зразка, прагнучи спочатку переконатися, як буде працювати безвізовий режим.

Чимало в Криму є і таких людей, які не збираються отримувати біометричний паспорт, хоча й мають таку можливість.

Копирайт изображения UNIAN
Image caption Особливого ажіотажу в херсонських центрах оформлення закордонних паспортів не спостерігається, кажуть у Державній міграційній службі України

Серед них - 46-річний держслужбовець з Сак Микита, у якого є чинний український закордонний паспорт старого зразка і свіжоотриманий паспорт з двоголовим орлом на обкладинці.

Подаватися на український біометричний паспорт він не планує, навіть після того, як стало відомо про те, що незабаром з новими документами можна буде безперешкодно поїхати до країн ЄС.

"Мене на ці пряники не купиш. Скажімо так, я туди не поспішаю", - діловито каже він ВВС.

"Я вважаю, що зі своїм російським паспортом можу поїздити і до інших місць, де є що подивитися", - резюмує Микита.

Новини на цю ж тему