Американський газ у Європі: що від цього Україні?

LNG-танкер Копирайт изображения AFP
Image caption Спочатку США змінили світовий енергоринок сланцевим газом. Чи допоможуть тепер Європі скрапленим?

До LNG терміналів у Роттердамі і Свіноуйсці зайшли перші танкери із американським скрапленим газом.

До цього США вже розпочали поставки скрапленого газу до Іспанії, Португалії, Італії і Туреччини.

Експорт скрапленого газу із США став можливим завдяки розвитку видобутку сланцевого газу, який менше 10 років тому почав змінювати світовий енергетичний ринок.

Сланцева революція: потужніша, ніж кольорова?

"Європа розглядала Сполучені Штати як потенційне ключове джерело диверсифікації з метою зниження впливу Росії як головного постачальника енергоресурсів у цей регіон", - заявив міністр енергетики США Рік Перрі.

Він також твердить, що експорт газу до Європи зростатиме з тим, як добудовуватимуть заводи із його переробки.

Із нагоди прибуття першого танкера зі скрапленим газом до Польщі свою заяву також оприлюднив і Державний департамент США.

У ньому йдеться про те, що експорт газу дозволить не тільки створити додаткові робочі місця у самих Сполучених Штатах, але й знизити ціни на паливо "для наших партнерів за кордоном", а також зробити "внесок у європейську енергетичну безпеку", коли постачання здійснюватиме "надійний і ринково-орієнтований партнер".

"Добра новина" для Європи

Копирайт изображения AFP
Image caption Впродовж останнього десятиріччя європейські країни активно будували термінали для імпорту скрпаленого газу. На фото - LNG-термінал у Дюнкерку

Українські експерти кажуть, що регулярні поставки скрапленого газу із США до Північної і Східної Європи матимуть серйозний вплив як на європейський енергетичний ринок загалом, так і на імпорт газу Україною.

"Це дуже добра новина для європейського ринку, - каже Сергій Дяченко, керівник Бюро комплексного аналізу і прогнозування. - Це додаткові мільярди кубів газу із додаткового джерела, що завжди саме по собі добре. Диверсифікація завжди корисна як для безпеки, так і для конкуренції. А це, у свою чергу, дуже добре для споживачів".

На думку президента DIXI Group Олени Вітер, початок поставок американського скрапленого газу у Польщу означає, що диверсифікується не тільки Західна Європа, але й Східна, а це позитивно вплине на її енергобезпеку.

"Західна Європа вже є досить диверсифікованим регіоном, там є достатня кількість LNG-терміналів, що полегшує переключання з одного постачальника на іншого. У Східній Європі домінує російський газ, і тому прихід будь-яких нових гравців сприяє посиленню безпеки цілого регіону".

Росію "посунуть"?

Теоретично існує і ще один наслідок надходження американського газу на європейські термінали: Росії, нині одному з найбільших постачальників газу до Європи, доведеться ще більше "посунутися", вважає Сергій Дяченко.

"У США є потужний потенціал для збільшення поставок, і, думаю, вони можуть серйозно посунути російський газ на цих ринках, а при бажанні, навіть витіснити", - каже експерт.

Але навіть якщо цього не буде, то присутність на європейському ринку американського газу ускладнить спроби Росії грати на підвищення ціни для Східної Європи, - вважає Олена Вітер.

"Тому і з точки зору диверсифікації, і з точки зору утримання конкурентної ціни на газ для України це є дуже гарна новина".

Річ у "перемичці"

Копирайт изображения UNIAN
Image caption Відкриття "газової перемички" на кордоні із Словаччиною у вересні 2015 дозволило повноцінно запустити маршрути імпорту газу із Європи

Але поки що наслідки для України будуть лише опосередкованими - через той імпорт, який вона здійснює за реверсним маршрутом, переважно з території Словаччини.

Аби отримати прямий доступ до газу (не тільки американського. - Ред.), який надходитиме на польський термінал, треба збудувати "перемичку" між польською і української ГТС.

"Як тільки ми зможемо побудувати інтерконектор між Україною і Польщею, європейську диверсифікацію зможемо відчути і ми", - Олена Вітер.

Вона також зауважує, що самі поляки дуже прагнуть стати "країною-хабом" і використовувати свій термінал для імпорту скрапленого газу на повну потужність. Відтак, справа більше за Україною.

Копирайт изображения UNIAN
Image caption Наприкінці 2012 підписання Угоди про будівництво LNG-терміналу в Одесі супроводжувалося скандалом - виявилося, що з боку інвесторів його підписав "лижний інструктор"

Як нагадує Сергій Дяченко, про необхідність будівництва цього інтерконектору експерти говорили вже давно. Дехто навіть припускав, що замість того, аби розробляти проекти будівництва власного LNG терміналу в Одесі, Україні було варто придивитися до польського маршруту. До того ж, плани будівництва LNG-теріналу в Одесі супроводжувалися скандалами.

Останнім часом про "польський шлях" згадали у контексті постачання газу із Норвегії.

Як повдіомив радник міністра енергетики та вугільної промисловості Максим Белявський, прямі поставки можуть розпочатися із 2022 року: "Нам залишилося побудувати інтерконектор між Україною і Польщею: восени повинна початися закупівля труб".

Очікуєтсья, що пропускна потужність газопровіду-"перемички" між Польщею та Україною має становити до 8 млрд кубів на рік, тоді як нинішні потужності розраховані лише на 1,5 млрд кубів.

Також на цю тему

Новини на цю ж тему