Тронну промову королеви в британському парламенті відклали

Тронна промова королеви Єлизавети II в 2014 році Копирайт изображения Reuters
Image caption Тронна промова королеви Єлизавети II в 2014 році

За лаштунками в британському парламенті йдуть бурхливі перемовини про майбутнє як уряду країни, так і прем'єр-міністра Терези Мей. Через політичну нестабільність, що виникла після виборів, королева Єлизавета II відклала свою традиційну тронну промову в парламенті.

Британським парламентарям доведеться трохи довше чекати візиту королеви Єлизавети II в її позолоченій кареті.

Традиційно королева відкриває нову сесію парламенту. Це старовинна яскрава церемонія, що сягає корінням в XVI століття. Королева в своїй кареті виїжджає з Букінгемського палацу і з помпою прибуває в Палату лордів, де зачитує програмну промову, підготовлену урядом, в якій детально повідомляється про плани прем'єр-міністра на найближчий час.

В ході дострокових парламентських виборів, що пройшли в країні минулого тижня, правляча Консервативна партія не змогла одержати абсолютну більшість місць в парламенті, заради чого прем'єр-міністр Тереза ​​Мей й влаштувала нинішні вибори. При цьому жодна інша партія не змогла отримати більшість місць у Палаті громад, і Британія опинилася в ситуації "підвішеного парламенту".

Хто винен?

Зараз між політиками і політичними партіями тривають активні переговори, частково з метою формування коаліційного уряду, а частково - з тим, щоб зрозуміти, за яких причин Консервативна партія провалила вибори.

В результаті, як стало відомо ВВС, відкриття парламенту (і королівська промова) відкладаються на день або два. Спочатку ця традиційна для британської політики подія мала статися 19 червня.

Після промови депутати голосують "за" або "проти" представленої королевою програми уряду. Якщо парламент цю програму відкине, це розглядається як вотум недовіри уряду і прем'єр-міністру.

Копирайт изображения Getty Images
Image caption Політичне майбутнє прем'єр-міністра Терези Мей опинилося під великим питанням

Консерватори зараз ведуть переговори про співпрацю (але, наскільки відомо, не про створення коаліційного уряду) з представниками Демократичної юніоністської партії (ДЮП). Це невелика в масштабах всієї Британії партія, але провідна політична сила в Північній Ірландії.

ДЮП виступає проти об'єднання Північної Ірландії з Ірландською Республікою, проти абортів і проти одностатевих шлюбів.

Прем'єр-міністру Терезі Мей зараз також необхідно зустрітися зі своїми власними задньолавочниками (рядовими депутатами торі, які не займають посад в уряді), які вимагають пояснень з боку керівництва партії в зв'язку з провальними результатами виборів.

Копирайт изображения Getty Images
Image caption Девід Девіс, міністр з питань "брекзиту", хоче почати переговори про вихід Британії з ЄС в найближчі дні

Що буде з "брекзитом"?

Тим часом міністр з питань виходу з Євросоюзу Девід Девіс заявив, що хоча в світлі поганих результатів виборів для його партії значну частину програмних обіцянок доведеться переглянути, сам "брекзит" переглянутий не буде.

Міністр додав, що має намір почати переговори з "брекзиту" з представниками ЄС уже наступного тижня, незважаючи на невизначеність з приводу того, чи зуміє Тереза Мей утриматися на посаді прем'єр-міністра.

Копирайт изображения JEFF OVERS/BBC
Image caption Лідер опозиційної Лейбористської партії Джеремі Корбін переконаний, що ще може стати прем'єр-міністром

Лідер опозиційної Лейбористської партії Джеремі Корбін вже звинувачує Терезу Мей в тому, що вона перетворилася на "сквотерів", і незрозуміло, за його словами, чому вона досі залишається в резиденції прем'єр-міністра на Даунінг-стріт, 10. "Країна не може собі дозволити період настільки сильної нестабільності", - додав він.

На виборах 8 червня Консервативна партія втратила більшість у парламенті. Кількість депутатів торі в Палаті громад скоротилася з 331 до 318. Лейбористи ж виграли в ряді округів, і число їх парламентарів зросло з 232 до 262.

Тереза ​​Мей зустрінеться зі своїми задньолавочниками на добу раніше, ніж планувалося.

Задньолавочники входять до складу так званого "Комітету 1922". Назва відображає дату, коли був створений цей комітет, в чиє завдання входить інформувати керівництво партії про настрої серед депутатів парламенту, а також повідомляти прем'єр-міністру, чи користується вона або він підтримкою депутатів.

Кілька депутатів сказали ВВС, що зустріч прем'єр-міністра з задньолавочниками відбудеться раніше, ніж очікувалося, не через те, що серед депутатів запанувала паніка після виборів, а саме для того, щоб запобігти подібній паніці.

Задньолавочники бунтують?

Image caption Тереза Мей з чоловіком

Аналіз Іена Вотсона, ВВС

Мало хто очікує, що задньолавочники зажадають негайної відставки Терези Мей.

Але вони зажадають, щоб прем'єр-міністр частіше з ними консультувалася.

Крім того, вони тепер переконані, що її політичні позиції помітно ослабли.

"Неможливо уявити, що вона буде очолювати партію на наступних виборах", - говорить один із них.

"Вона купила собі трохи часу", - сказав інший. "Але як довго вона залишиться [на своєму посту], залежить від того, яку вона вибере лінію поведінки".

Новини на цю ж тему