Невже Google, Amazon і Microsoft занадто великі?

слон Копирайт изображения Getty Images
Image caption IT-гіганти вже такі великі, що їх важко контролювати?

Американські IT-гіганти Apple, Alphabet (материнська компанія Google), Microsoft, Amazon і Facebook — п'ять найбільших компаній світу за ринковою капіталізацією. Їхнє домінування посилюється щодня, але водночас росте й тривога за чесну конкуренцію та конфіденційність даних.

То чи планують регулятори висунути їм жорсткіші умови?

Цього місяця акції Amazon та Alphabet вкотре подорожчали, їхня ціна перетнула позначку в 1 000 доларів США. А це ознака того, що компанії міцнішають.

Очікується, що цього року Google залучить понад 40% усіх доларових коштів, які виділяють на цифрову рекламу. За даними щонайменше однієї аналітичної компанії, Amazon до кінця 2021 року претендуватиме на половину всіх онлайнових продажів у США.

Інвестори, звісно, тішаться. Але у влади це викликає дедалі більше занепокоєння.

Щодо жорсткого припинення антиконкурентних дій, то фінансові регулятори США давно відстають від Європи. Втім, найближчим часом усе може змінитися — так вважає Джонатан Кантер, вашингтонський юрист компанії Paul Weiss, фахівець із антимонопольного права.

Копирайт изображения Getty Images
Image caption Онлайновий роздрібний продавець Amazon відкриває реальні крамниці

"Клієнти цікавляться, чи можна й надалі використовувати ті інструменти та принципи, до яких вони звикли, — каже він. — Багато хто думає, що настав час невідворотних змін".

Сила даних

Як вважає професор економіки з Північно-Східного університету в Бостоні Джон Куока, жорсткіші умови придбання і об'єднання компаній можуть і не допомогти в боротьбі з посиленням впливовості таких гігантів, як Amazon.

На думку професора, ці компанії міцнішають ще й від того, що накопичують дані користувачів і формують потоки інформації. Адже вони контролюють доступ споживачів до компаній, які користуються їхніми платформами.

"Вони керують вибором споживачів, але їхні методи збурюють хвилі в ширших сферах економіки", — каже професор Куока.

На початку поточного року Ліна Хан, співробітниця аналітичного центру New America, опублікувала статтю про Amazon.

У ній пані Хан наводить приклади нечесної конкуренції з боку ІТ-компаній. Зокрема, показовою є війна Amazon з diapers.com, роздрібним продавцем товарів для немовлят. Amazon, демпінгуючи, знизила ціни і зрештою поглинула компанію-конкурента.

Копирайт изображения Getty Images
Image caption За підозрою в порушенні правил чесної конкуренції Google досі перебуває під слідством європейських регуляторів

Є ознаки того, що політики та регулятори вже потроху прокидаються.

Навесні цього року Конгрес США ініціював процедуру скасування пакету законів. Їх було прийнято під час президентства Обами; зокрема, вони захищають і конфіденційність даних споживачів.

Та невдовзі група республіканців внесла розширену пропозицію. Вона зобов'язує такі компанії, як Google і Amazon (а також традиційних постачальників послуг інтернету), перш ніж поширювати дані користувача, отримати його дозвіл.

Приклад Європи

Чи можуть США запозичити жорсткіші методи регулювання у Європи?

За привілейованість Internet Explorer і ненадання користувачам можливостей вибору різних браузерів Європейська Комісія оштрафувала компанію Microsoft.

Цього року за надання "хибної чи неправдивої" інформації в процесі купівлі служби обміну повідомленнями WhatsApp та сама доля спіткала Facebook.

Копирайт изображения AFP
Image caption Критики заявляють, що монопольну силу ІТ-гігантів треба стримувати

Минулого місяця Amazon пообіцяла Європейській Комісії, що перестане нав'язувати контракти, які порушують правила конкуренції з іншими видавцями електронних книжок.

І досі триває розслідування діяльності Alphabet, материнської компанії Google, яка у результатах пошуку нібито виводить на перші позиції власні сервіси.

Дії Європи промовисто свідчать — "змінити щось можна".

"До чого це призведе, важко передбачити, але ЄС завдав превентивного удару, а ми не завдаємо собі клопотів", — каже професор Куока.

Хід Трампа?

Яку політику вестиме президент Трамп, наразі неясно.

Під час виборів його риторика була популістською. Трамп назвав Amazon монополією, а її керівникові Джефу Безосу закидав "великі антимонопольні проблеми".

Головою антимонопольного комітету міністерства юстиції Трамп призначив республіканця Макана Делраїма.

Копирайт изображения Getty Images
Image caption "Що-що?" На боса Amazon Джефа Безоса не справили враження коментарі Трампа

Ще один ключовий регуляторний орган США — Федеральна торгова комісія — має поки що кілька вакансій. Але, за словами її представників, 2018 року Комісія проведе конференцію, і вже втретє її буде присвячено проблемам конфіденційності, які виникають одночасно з появою нових технологій.

Але професор Куока та інші фахівці стверджують, що найближчим часом вони не очікують великих змін.

"Вибір споживача"

А чи насправді ці ІТ-гіганти — така вже велика загроза вільній конкуренції, як здається декому?

У цифровому сегменті Amazon, може, й домінує, але порівняно з купівлею товарів у "живих" крамницях онлайновий шопінг досі видається незначним. Лише у мережі супермаркетів Walmart обсяг продажу за минулий рік втричі більший, ніж у Amazon.

Найбільші акули, Microsoft і Google, змагаються за користувачів хмарних сервісів із такими, як IBM and Salesforce.

Споживачі в секторі технологій можуть вільно переходити до нових гравців з ринків, що розвиваються.

Копирайт изображения Google
Image caption Чи зможе китайський гігант онлайнового роздрібного продажу Alibaba потіснити Amazon?

Прихильники невтручання твердять, що китайські технологічні гіганти Baidu, Alibaba і Tencent досить впевнено протистоять гегемонії Сполучених Штатів.

"Цей ринок є конкурентним саме завдяки тому, що покупець має вибір", — пояснює Рональд Джоузі, аналітик онлайнових і цифрових засобів комунікації з компанії JMP Securities.

"Це суттєвий момент, від якого в усій цій історії дуже багато залежить".

Зростання проти ризику

Регулятори США можуть почати гру м'язами. Але фінансових аналітиків не турбує, що закручування гайок зашкодить цим компаніям, навіть у Європі.

Їхній потенціал розвитку більший за всі можливі законодавчі ризики, стверджує Пол Ґеллант, аналітик технологічних програмно-нормативних документів (інвестиційна компанія Cowen & Co).

"Інвестори в курсі, що могутні компанії з величезною часткою ринку перебувають під прицілом у антимонопольних комітетів. Також вони в курсі, що Трамп сказав щось не дуже хороше", — каже пан Ґеллант.

"Інвестори пам'ятають про ці проблеми. Але на прихильне ставлення до компаній це не впливає", — пояснює аналітик.

Google і Facebook вже намагалися (успішно й не надто вдало) розібратися з деякими проблемами, наприклад, фейковими новинами. Частково це пояснювалося бажанням випередити регулятора.

Але Джеймс Макквіві, аналітик дослідницької компанії Forrester, стверджує: нещодавнє різке подорожчання акцій може бути ознакою того, що інвестори недооцінюють загрозу санкцій регулятора.

"Якби рік тому ви спитали, чи закладено в ціну акцій фактор ризику, я б відповів ствердно. А зараз деякі покупці, можливо, й зовсім не беруть до уваги цей ризик", — розповідає він.

Компанії Amazon і Google відмовилися дати коментарі для цієї статті.

Новини на цю ж тему