Топ-7 голодувань в українській політиці

Копирайт изображения УНІАН
Image caption Олег Березюк пообіцяв вживати лише воду і ночувати біля Адміністрації президента

Політичний тиждень почався з оголошення керівником фракції "Самопоміч" Олегом Березюком голодування на знак протесту через "знущання" над Львовом.

Раніше стало відомо про чергові проблеми з вивезенням сміття зі Львова.

"Я оголошую голодування, підтримуючи львів'ян і протестуючи проти свавілля центральної влади в Україні", - наголосив пан Березюк і відправився до Адміністрації президента, де пообіцяв голодувати, поки проблему не буде вирішено.

ВВС Україна вирішила пригадати історію голодувань вітчизняних політиків.

Степан Хмара

Копирайт изображения УНІАН

Ветеран вітчизняної політики та депутат кількох скликань оголошував голодування ще у 1991 році - на знак протесту проти політичних переслідувань у Радянському Союзі.

"Я голодував у своєму житті десятки разів, у 1991 році - більше місяця, а у Пермських концтаборах совєтського режиму, майже постійно - всі вісім років", - пригадував Степан Хмара у 2015 році.

Тоді ж він оголосив голодування проти утримування у Лук'янівському СІЗО "політвязнів, патріотів і героїв війни"."Всі ці голодування не були для мене проблемою, бо я знав: це чужа держава і комуністичний нелюдський режим примушує мене до цих акцій непокори, а морально я почувався прекрасно, на висоті", - зазнався політик.

Наталія Вітренко

Копирайт изображения УНІАН

Голодувала у 1990-х роках і лідерка Прогресивної соціалістичної партії (ПСПУ) Наталія Вітренко - разом з партійними товаришами.

У 1997 році вона таким чином вимагала підняти зарплати і пенсії.

"Ми (Разом з соратником Володимиром Марченком - Ред.) три доби не виходили із зали парламенту. До нас увечері приходив Олександр Мороз (Тодішній голова Верховної Ради - Ред.) і просив припинити голодування, а ми відповіли: "Ні! Тільки якщо буде підвищена мінімальна зарплата і пенсія!" - згадує вона про події квітня 1997 року.

Наступного разу Вітренко голодувала вже разом зі своєю фракцією, яка налічувала півтора десятки депутатів.

"У грудні 1998 року ми цілою фракцією оголосили голодування з метою підвищення прожиткового мінімуму. Троє діб фракція голодувала, це було безпрецедентним кроком на теренах всього СНД", - хвалилася Наталія Вітренко.

Юлія Тимошенко

Копирайт изображения УНІАН
Image caption Під час голодування Юлію Тимошенко (праворуч) відвідувала президент Литви Даля Грібаускайте

Юлія Тимошенко голодувала тричі протягом 2012-2013 років.

Тоді екс-прем'єр-міністр перебувала у Качанівський колонії і протестувала проти незаконного, на її думку, ув'язнення та засудження.

Оголошувала голодування пані Тимошенко і у листопаді 2013 року, коли тодішній президент Віктор Янукович відмовився підписувати асоціацію з ЄС.

За кілька тижнів голодування вона припинила - на прохання активістів Євромайдану.

Юрій Луценко

Копирайт изображения УНІАН

Юрій Луценко голодував у квітні 2011 року, протестуючи проти рішень Печерського суду, який кілька разів продовжував йому арешт у СІЗО.

Згодом дружина політика заявила, що у нього діагностували запалення стравоходу, виразку та порушення функцій судин головного мозку.

Щоб мати сили особисто відвідувати судові засідання, Юрій Луценко погодився приймати глюкозу.

Наприкінці травня він офіційно відмовився від голодування. Як відзначив тоді політик - воно, на його думку, перестало бути доцільним, адже вже довело несправедливість суду.

Савік Шустер

Журналіст і телеведучий Савік Шустер оголошував голодування у квітні 2016 року.

Тоді йому, громадянину Канади й Італії, анулювали ліцензію на роботу в Україні, а трохи пізніше Державна фіскальна служба звинуватила ведучого у несплаті податків.

"Я оголошую голодування до моменту повернення мені права працювати в Україні… Я за європейські цінності готовий віддати дуже багато, і тому я буду голодувати, поки ці люди не змінять своє рішення", - пояснив тоді пан Шустер.

За півтори доби фіскальна служба своє рішення скасувала і Савік Шустер голодування припинив.

"Ми припинили голодовку, яка тривала півтора дня - це найкоротше голодування в світі, по-моєму. Якщо вони будуть продовжувати, ми теж будемо продовжувати", - пообіцяв Савік Шустер.

Ігор Мосійчук

Копирайт изображения УНІАН

У вересні 2015 року депутата-"радикала" Ігоря Мосійчука взяли під варту за підозрою у хабарництві і тиску на суддів.

У відповідь політик оголосив голодування, яке обіцяв припинити у випадку зустрічі з тодішнім генпрокурором Віктором Шокіним.

Зустріч так і не відбулася, однак у жовтні пан Мосійчук потрапив до лікарні і на вимогу лікарів почав їсти.

Згодом він пережив операцію.

Надія Савченко

Копирайт изображения УНІАН

Пані Савченко оголошувала голодування під час розгляду її справи та ув'язнення у російському суді.

Коли суд не дав їй можливості виступити з останнім словом і переніс дату оголошення вироку у березні 2016 року, українська льотчиця оголосила сухе голодування.

Медики проводили періодичну діагностику її стану і попереджали про смертельну небезпеку утримування від їжі і води.

Зрештою, у квітні до Надії Савченко звернувся президент Петро Порошенко, який разом з її родиною попросив голодування припинити, й вона погодилася.

Вже після повернення до України пані Савченко ще раз оголошувала голодування - так вона сподівалася досягти прогресу у процесі обміну полонених на Донбасі.

"Одним із механізмів мого звільнення був протест голодом на бездіяльність української влади. Відсьогодні я знову оголошую голод на бездіяльність влади усього світу щодо визволення українців з полону. Голод триматиму до дня позитивного результату", - наголосила тоді Надія Савченко.

Поступово тема її голодування стихла.

Також на цю тему

Новини на цю ж тему