Ультиматум Катару: що це означає і до чого тут Al Jazeera?

Доха, Катар Копирайт изображения Reuters
Image caption Це найбільша криза у відносинах між арабськими країнами Затоки за десятиліття

Чотири країни, які раніше розірвали дипломатичні відносини з Катаром, направили в Доху список із 13 вимог, які необхідно виконати для скасування санкцій.

Зокрема, Саудівська Аравія, Єгипет, Об'єднані Арабські Емірати й Бахрейн вимагають, щоб Катар закрив фінансовану ним телекомпанію Al Jazeera.

У документі уточнюється, що треба закрити усі філії Al Jazeera. Компанія веде мовлення серед іншого англійською мовою - це один з найпопулярніших арабських супутникових телеканалів.

Від влади Катару також вимагають скоротити до мінімуму їхні зв'язки з Іраном і закрити турецьку військову базу.

Вимоги мають бути виконані впродовж 10 днів.

Найбільша за останні десятиліття політична криза в країнах Перської затоки вибухнула на початку червня, коли понад десять країн запровадили проти Катару безпрецедентні дипломатичні й економічні санкції. Вони звинуватили Катар у фінансуванні тероризму та підриві стабільності в регіоні.

Доха, яка намагається в останні роки зміцнити свою політичну вагу, усі ці звинувачення заперечує.

Поки що Катар ніяк офіційно не відреагував на висунутий ультиматум, проте раніше міністр закордонних справ країни шейх Мохаммед бін Абдулрахман аль-Тані заявляв, що Катар не вестиме жодних переговорів до скасування санкцій.

Він також заперечує будь-яку підтримку терористичних організацій.

АНАЛІЗ: поле для маневру звужується

Френк Гарднер, кореспондент ВВС з питань безпеки

Ставки щойно були підняті, причому найдраматичнішим чином.

Санкції, запроваджені Саудівською Аравією, ОАЕ та іншими країнами два тижні тому не принесли очікуваного результату.

Катар залишається непохитним, відкидаючи всі звинувачення і залучається підтримкою Ірану та Туреччини.

Список вимог, висунутих тепер, вкрай принизливий для Катару: закриття його знакового телеканалу Al Jazeera, наприклад, покладе край спробі Катару утвердитися на міжнародній медіа-карті, яка триває вже понад два десятиліття.

Деякі регіональні коментатори вважають, що висунуті вимоги - всього лише відправний пункт для майбутнього торгу, проте уряди Саудівської Аравії і ОАЕ не виявляють бодай якоїсь готовності йти на компроміс. Вони не вірять Катару на слово.

Таким чином, якщо висунуті вимоги не залишають простору для маневру, то залишаються тільки два шляхи.

Або повна капітуляція з боку Катару і його повернення в сім'ю арабських країн Затоки в якості смиренного і значно менш впливового гравця, або непохитний і незломлений Катар, вигнаний з Ради співробітництва арабських держав Перської затоки і, цілком ймовірно, союзник Ірану, знаходиться в залежності від нього.

Критики Катару цілком ще можуть пошкодувати про те, що вони затіяли.

ЧОГО ВИМАГАЮТЬ ВІД КАТАРУ?

Агентство Associated Press, якому вдалося отримати копію списку повідомляє, що арабські країни також вимагають:

• Розірвати всі зв'язки з ісламістським рухом "Брати-мусульмани", який вважають терористичним і заборонений в інших арабських країнах;

• Відмовити в наданні громадянства уродженцям чотирьох країн, що склали список вимог, і вислати тих, хто зараз перебуває на території Катару, - таким чином, на думку авторів списку, вони намагаються утримати Катар від втручання у внутрішні справи інших держав;

• Видати всіх осіб, які перебувають в розшуку за терористичні злочини в чотирьох країнах-укладачах списку;

• Припинити фінансування всіх екстремістських організацій, які визнані терористичними в США;

• Надати детальну інформацію про діячів опозиції, що фінансуються Катаром, очевидно, в Саудівській Аравії та інших країнах;

• У політичних, економічних питаннях та інших сферах дотримувати лінії рішень Ради співробітництва в Перській затоці;

• Окрім Al Jazeera припинити фінансування інших ЗМІ - таких, як Arabi21 і Middle East Eye;

• Заплатити певну суму як компенсацію.

Неназваний чиновник однієї з чотирьох країн-укладачів списку повідомив агентству Reuters, що Катару також запропонували розірвати всі зв'язки з угрупуваннями "Ісламська держава", "Аль-Каїда" і ліванським шиїтським повстанським угрупованням "Хезболла".

У документі, який потрапив у розпорядження агентства Associated Press, містяться також вимоги до Катару закрити дипломатичні посади в Ірані, вислати з країни всіх членів елітного іранського Корпусу вартових ісламської революції і вести тільки таку торгівлю з Іраном, яка не суперечить санкціям США.

ЧИМ ПРОВИНИЛАСЯ AL JAZEERA?

Копирайт изображения Reuters
Image caption Al Jazeera зуміла стати одним із найвідоміших міжнародних брендів

У документі сказано, що Al Jazeera і всі пов'язані з нею компанії повинні бути закриті. Зараз Al Jazeera, що веде мовлення в тому числі і англійською, - один з найпопулярніших у світі арабських супутникових телеканалів.

Країни Перської затоки й близький союзник Саудівської Аравії Єгипет давно звинувачували Al Jazeera в тому, що вона надає трибуну для ісламістської пропаганди і підбиває до розколів.

Компанія заперечує звинувачення.

ЯКА РЕАКЦІЯ AL JAZEERA?

Телекомпанія категорично відкидає вимоги арабських країн закрити свою мережу в Досі.

Як заявив ВВС керівник відділу міжнародних відносин телекомпанії Іхтішам Хібатулла, будь-який заклик до закриття або скорочення мовлення Al Jazeera є нічим іншим як спробою заглушити голос демократії в регіоні й придушити свободу слова.

"Ми твердо стоїмо на тому, що наше завдання - служити людству, подавати новини з усіх точок зору для міжнародної аудиторії, і ми продовжимо це робити. Таким чином," Al Jazeera "просто продовжує надавати об'єктивну інформацію для нашої аудиторії по всьому світу", - сказав він.

За його словами, телекомпанія приголомшена вимогами чотирьох арабських країн і що жодні політичні торги ніколи не зможуть заткнути свободу преси або голос народу.

Представник телекомпанії відкинув звинувачення в підтримці Al Jazeera терористичних організацій або в тому, що мережа виступає як рупор для пропаганди цих організацій.

Він також закликав до того, щоб міжнародні ЗМІ та інші медіа-організації солідарно виступили проти цієї, як він висловився, загрози заткнути рот свободі слова і самовираження.

А ЩО, ЯКЩО КАТАР НЕ ВИКОНАЄ ВИМОГ?

Якщо через 10 днів Катар не підкориться вимогам, то список визнають "таким, що втратив силу", заявило джерело агентства Reuters, не надаючи подробиць.

Копирайт изображения AFP
Image caption Саудівська Аравія перекрила Катару його єдину сухопутний кордон

Деякі з вимог для Катару виглядають абсолютно неприйнятними.

Голова катарського МЗС аль-Тані заявив на цьому тижні, що його країна не визнає жодного диктату з-за кордону і відмовляється від обговорення будь-яких питань, пов'язаних з каналом Al Jazeera, оскільки вважає це своєю внутрішньою справою.

ХТО ПІДТРИМУЄ КАТАР?

Туреччина постачає Катару харчі та інші товари повітрям з часу запровадження санкцій, а також на цьому тижні відправила в Катар перший морський транспорт з провіантом.

У четвер в турецькому міністерстві митниці та торгівлі повідомили, що після оголошення санкцій обсяг експорту з Туреччини в Катар зріс утричі, досягнувши 32,5 млн доларів.

Міністр економіки Туреччини повідомив, що в Катар прибуло 105 вантажних авіарейсів з продовольством та іншими товарами, однак при цьому додав, що повітряне постачання не триватимуть довго.

Копирайт изображения Reuters
Image caption Туреччина тримає в Катарі невелике число військових і техніки

За угодою 2014 року в Катарі діє турецька військова база. У четвер, за даними турецьких ЗМІ, туди прибули понад два десятки турецьких військових на п'яти бронемашинах. Раніше на базі вже розмістили близько 90 солдатів.

Міністр оборони Туреччини Фікрі Ісік заявив, як повідомляє Reuters, що будь-яка вимога закрити базу буде вважатися втручанням у відносини Анкари з Катаром.

Ваш пристрій не підтримує відтворення мультимедійних файлів
BAE постачає арабським країнам обладнання для стеження

Катар отримує також продуктову допомогу з Ірану, який щодня направляє в Доху морським шляхом близько 1100 тонн овочів і фруктів.

Іран також відкрив свій повітряний простір для міжнародних авіарейсів в Катар, яким були заборонені польоти над Саудівською Аравією та іншими країнами.

ЩО КАЖЕ США?

Список вимог був оголошений невдовзі після того, як держсекретар США Рекс Тіллерсон закликав сусідів Катару зробити свої вимоги "розумними і здійсненними".

Копирайт изображения Reuters
Image caption США використовують катарську військову базу "Ель-Удейд"

ЗМІ відзначали, що у Вашингтоні, який намагається врегулювати суперечку, були стурбовані тим, як багато часу знадобилося Ер-Ріяду та іншим учасникам бойкоту на те, щоб сформулювати свої вимоги.

Президент США Дональд Трамп зайняв жорстку позицію стосовно Катару, звинувачуючи його у спонсоруванні тероризму "на високому рівні".

У той же час всі арабські країни, залучені в конфлікт з Катаром, є близькими союзниками США.

Найбільша військова база США на Близькому Сході розташована в Катарі.

Також на цю тему

Новини на цю ж тему