Хто такий Ігор Гужва

Ігор Гужва Копирайт изображения UNIAN

Ігор Гужва є власником і головним редактором інтернет-видання strana.ua.

Увечері 22 червня його затримали після обшуку в київському офісі новинного сайту.

Правоохоронці кажуть, що Гужву підозрюють у вимаганні й отриманні 10 тисяч доларів за нерозміщення на сайті компромату "на чинного політика".

Гужва вже не вперше має проблеми відтоді, як розпочав кар'єру в медіабізнесі.

У липні 2015 року його затримували за звинуваченнями у несплаті податків, а на адресу щоденної газети, що входила до заснованого ним холдингу, лунала критика через нібито проросійську чи проопозиційну спрямованість.

Сам він відкидає будь-які звинувачення і стверджує, що влада чинить на нього тиск.

Основні факти

Гужва, якому нині 43 роки, народився в Слов'янську Донецької області.

Отримавши фах у Донецькому національному університеті, він у 1994 році розпочав журналістську кар'єру в місцевих виданнях, де опікувався економічною тематикою.

У 2001-2003 роках Гужва працював у Москві координатором проектів у Фонді ефективної політики, заснованому політологом Глібом Павловським.

Повернувшись в Україну, став головним редактором газети "Сегодня". Під його керівництвом видання, що входить до холдингу Ріната Ахметова, стало однією із найпопулярніших щоденних газет в Україні.

У 2012 році на певний час знову поїхав до Москви, де працював головним редактором газети "Московские Новости".

Повернувся у 2013 році і заснував медіахолдинг, до якого згодом увійшли газета "Вести", сайт vesti.ua, тижневик "Вести.Репортер" і "Радіо Вести".

Експерти оцінювали інвестиції у проект на рівні 50-70 мільйонів доларів. Пан Гужва наполягав, що власниками холдингу є він та декілька інвесторів, що не мають політичних інтересів в Україні.

Після Євромайдану та обрання Петра Порошенка президентом на адресу щоденної газети "Вести" лунала критика через нібито проросійську чи проопозиційну спрямованість.

У 2015 році, після затримання на підставі підозри в несплаті податків, Гужва продав свою частку та вийшов із холдингу "Вести", аби пізніше заснувати сайт strana.ua.

22 червня 2017 року генпрокурор Юрій Луценко заявив, що Гужву затримали за підозрою у вимаганні грошей за нерозміщення компрометуючих матеріалів.

Копирайт изображения UNIAN
Image caption На засіданні суду з обрання запобіжного заходу

Сам Гужва звинувачення відкидає, а справу називає "спланованою провокацією".

Власними словами

"Кілька місяців тому до нас приходили люди від (депутата. - Ред.) Лінько. Пропонували 20 тисяч доларів, щоб ми зняли один матеріал. Ми відмовились. Відтоді нам намагаються шити кримінальну справу", - прокоментував Гужва.

Коли в 2016 році його запитали про "песимістичну" спрямованість сайту strana.ua, Гужва відповів: "Це далеко не так. Навпаки, ми намагаємося якось пояснити суть того, що відбувається в країні. І не просто говорити, що все погано, але й показувати, які саме шляхи вирішення цих проблем можуть бути".

Коментуючи справу про нібито ухиляння від сплати податків, Гужва написав у 2015 році: "Ніхто на світі ні на секунду не повірить у те, що йдеться тут справді про податки, а не про політику".

Що кажуть інші

"Ми будемо боротися за свободу слова у нашій країні", - написала заступник головного редактора сайту strana.ua Світлана Крюкова після затримання Гужви.

"У країні розпочалась передвиборча гонитва за посаду президента. Прибирають конкурентів (Садовий) і прибирають незалежні медіа. Неприпустимо!", - вважає куратор освітньої платформи Дмитро Раімов.

"Той, хто не вірить в існування "шостої колони", зараз може спостерігати - і на вулиці, і в соціальних мережах - її гарячкову діяльність по захисту "п'ятої колони" з страны.ua", - твердить журналіст Віталій Портніков.

"Нарешті Страна.юа створила гарну новину. Я в вас вірив! Ще давайте!))", - написав журналіст Сергій Сидоренко.

"Гужва - це наш Аль Капоне. Того теж посадили не за те, за що всі хотіли", - відреагував блогер Карл Волох.

Матеріал підготувала Служба моніторингу BBC