"Карта небезпеки": звідки походять загрози для здоров'я?

Карта Копирайт изображения ECOHEALTHALLIANCE

Південна Америка - осередок потенційних вірусів, які можуть скласти суттєву загрозу населенню усієї планети, як свідчать "карти небезпеки".

Доброчинна дослідницька організація EcoHealth Alliance (м. Нью-Йорк) вивчила різні види ссавців, аби з'ясувати, які віруси вони переносять і як контактують із людьми.

Виявилось, що з-поміж усіх ссавців найбільшу загрозу для людей несуть кажани.

Копирайт изображения Getty Images
Image caption За оцінкою фахівців, найбільше потенційно небезпечних вірусів переносять кажани

Дослідники сподіваються, що ця інформація допоможе запобігти новим небезпечним аналогам ВІЛ, еболи чи грипу.

Деякі найтривожніші інфекції передаються людям від тварин: найсильніший вибух еболи, схоже, почався із кажанів, а ВІЛ - із шимпанзе.

Дослідники поставили непросте завдання: передбачити, який вірус може перейти до людей наступного разу і звідки.

Вони розглянули 586 вірусів, раніше зафіксованих у 754 видів ссавців, у тому числі із 188 зоонозами - інфекціями, що вже спостерігали не лише у тварин, а й у людей.

Науковці звернули увагу, що деякі види тварин вивчені докладно, тоді як інші - майже не досліджували.

Тому вони скористалися вже перевіреною інформацією, аби заповнити пробіли у знаннях і оцінити, які види ссавців переносять віруси, потенційно небезпечні для людей.

За їхніми висновками, які оприлюднили у журналі Nature, кожен вид кажанів може бути носієм 17-ти зоонозних інфекцій, а кожен вид приматів і гризунів - десяти.

Копирайт изображения ECOHEALTH ALLIANCE
Image caption Ризик зараження від кажанів існує по всій планеті, та найбільше сконцентрований у Південній Америці

Науковці наклали на карту ареали поширення цих видів та інфекцій, які вони переносять, аби побачити, які регіони є найнебезпечнішими.

Копирайт изображения ECOHEALTH ALLIANCE
Image caption Ризик зараження від приматів найвищий у тропічних регіонах

Загроза від гризунів існує в усьому світі, але найбільша - у Південній Америці.

Один з дослідників доктор Кевін Олівал сказав кореспонденту BBC News: "Потенційно заразні види ссавців проживають у різних місцях, але кажани - найпоширеніші з них".

"Утім, я не боюся кажанів - вони не винні".

Дослідники сподіваються, що їхні карти допоможуть світові підготуватися до наступних "стрибків" інфекцій із тварин на людей.

"Наш головний висновок: ці хвороби з'являються через руйнівний вплив людей на довкілля. Слід мінімізувати наш контакт із дикою природою, зокрема полювання та знищення умов проживання тварин", - підсумував пан Олівал.

Дослідник із Каліфорнійського університету в Лос-Анджелесі Джеймс Ллойд-Сміт додає: "Попри те, що більшість пандемій є зоонозними, не всі зоонози спричиняють пандемії".

"Цими прогнозами варто скористатися, аби встановити пріоритетність наступних досліджень і спостережень за вірусами; втім, їх недостатньо, аби вдаватися до конкретних медичних заходів".

У найближчих планах цієї дослідницької групи - розгляд різних видів птахів, які теж переносять зоонозні інфекції, наприклад, пташиний грип.

Новини на цю ж тему