"Акорди демократії": чи хочуть українські фести російських артистів?

Мікрофони Копирайт изображения Jason Kempin/Getty
Image caption Кому можна виступати в Україні, а кому ні?

Чиновникам краще займатися справами - приблизно такою є реакція організаторів українських музичних фестивалів на низку останніх ініціатив.

Днями, зокрема, віце-прем'єр В'ячеслав Кириленко‏ заявив про необхідність "скласти реєстр організаторів, які запрошують на фести й концерти порушників українських законів із Росії".

"Щоб таких діячів пильнувати особливо", - написав він у Twitter, не вдаючись у подробиці.

За словами урядовця, СБУ та прикордонники впродовж двох днів не впустили в Україну сімох співаків із Росії.

Згодом він запропонував зобов'язати організаторів концертів попереджати правоохоронців про запрошення в Україну російських артистів.

Паралельно з цим депутати ВО "Свобода" подали до парламенту законопроект, яким пропонують заборонити українським артистам гастролювати в Росії, а російським - в Україні.

Винятки передбачені для російських виконавців, які письмово засудять окупацію українських територій або вже до цього публічно засуджували політику Росії щодо України.

ВВС Україна поцікавилася в організаторів українських фестивалів, що вони думають з приводу спроб втручатися у їхню роботу.

Приватний бізнес

Копирайт изображения zaxidfest.com

Яків Матвійчук, Західфест, Родатичі: Ми рухаємося до правового суспільства, тому я проти того, аби в Україну в'їздили люди, які порушують наше законодавство.

Але потрібно бути дуже уважним. Одного разу в інтернеті опублікували перелік артистів, які нібито виступали в анексованому Криму. Серед них був і один з тих, кого я запросив на фестиваль - це Антоха МС.

Звісно, як людина свідома, я вирішив перевірити цю інформацію. Перелопатив весь інтернет: зайшов на Facebook, YouTube, навіть через VPN зайшов до його спільноти "ВКонтакте" - там ніде жодної згадки про виступ в Криму немає. Google про це нічого не знає.

Але якийсь сайт подає цю інформацію, і тепер будь-який патріот може сказати: "Антоха МС виступав у Криму, давайте його забанимо". Виходить, комусь просто не подобається Антоха МС, і йому придумали якийсь виступ у Криму.

Як організатор фестивалю я маю перевіряти, кого запрошую. Але я ж не є співробітником СБУ чи прикордонної служби. Єдиним моїм джерелом інформації є інтернет. Тобто, це радше компетенція прикордонної служби та СБУ - перевіряти, а якщо такі факти є, то повідомляти нам. А так виходить, що вони перекладають відповідальність.

Якщо ж ідеться не про порушення українських законів, а просто втручання чиновників у роботу фестивалів, то я категорично проти такого. Вони не мають на це права, ми приватний бізнес.

Це те саме, що ти вирішив робити металопластикові вікна, а тобі телефонують і кажуть: "Слухай, твої вікна занадто кльові, давай ти робитимеш їх жовтими, а не прозорими, тому що наш знайомий, який на відкатах сидить, робить гірші вікна, і вони в нього стали гірше продаватися". Це не нормально.

Водночас, об'єктивно я розумію заборону приїздити в Україну артистам, які виступали в Криму - у цій ситуації я б сам свідомо не запрошував таких артистів.

Натомість, у мене виступатиме Noize MC. Він прямо каже, що йому не подобається те, що робить Росія з Україною, а ситуацію з Кримом вважає бандитським захопленням.

Позиція дуже чітка - тоді чому я повинен не запрошувати цього артиста?

Нести благу вість

Копирайт изображения Respublica FEST

Андрій Зоін, RespublicaFEST, Кам'янець-Подільський: У цій історії не все так просто, як на мене. Я сам намагаюся слідкувати за тим, хто де грає, і аналізувати для себе самого.

Але, наприклад: як несли віру Христову до канібалів в Африці? Туди йшли святі проповідники і обертали дикі та небезпечні племена в нашу християнську віру.

Ми також маємо небезпечного сусіда, і з цим треба щось робити. А коли ті, хто мав би щось робити, нічого не роблять, це лишається робити митцям.

Тому я за те, щоб українські гурти грали там, як святі апостоли сіяли там вічні цінності, акорди святої демократії, нотки свободи і прав людини. Не всі, звісно, але є файні гурти, які б могли б за бажання там грати.

Щодо російських гуртів чи співаків, я думаю так: якщо це якийсь Кобзон чи Газманов, то, звичайно, не буде ніякого толку, бо вони надто заангажовані, окрім того - це не музика, а профанація і популяризація несмаку.

Втім є молоді гурти, які часто гастролюють у Європі, які бачать, що і як в цьому світі, які є лідерами думок для певних категорій молоді. І, погравши тут, серед нас, вони побачать, яким яскравим світ може бути, і яким чарівним буває життя в такій демократичній країні як Україна.

Хіба не понесуть вони цю благу вість серед людей там? Понесуть!

Щодо чиновників, які хочуть втручатися, я не бачив ще поки що жодного, хто би дійсно розумів, що відбувається.

Якщо треба, я сам можу за половину їхньої зарплатні розказати їм, кого впускати, а кого не впускати до України. Бо поки вони утворюють видимість боротьби з музикантами, ФСБ вбиває наших військових у центрі Києва і викрадає архіви з київських квартир.

Достатньо кльових банд

Копирайт изображения tarasbulba-fest.kiev.ua

Микола Арсенюк, Тарас Бульба, Дубно: До ініціативи створювати списки "відьом" я ставлюся негативно. Кожен сам має усвідомлювати, кого слухати і які події відвідувати.

Мені, наприклад, не подобаються гей-паради, але я про це мовчу і просто ігнорую ці події повністю. Якби не було геїв - не було б парадів. Те саме можна сказати і про концерти…

А з Росії я поки що нікого не запрошую. І не збираюся найближчим часом - у нас достатньо кльових банд.

Чи повинні чиновники втручатися в роботу фестивалів, які вони не фінансують?

Я вважаю, що чиновники повинні виконувати суто регулятивну функцію, незалежно від форми фінансування заходу.

Закрита вечірка

Копирайт изображения FESTrepublic

Ляна Мицько, FESTrepublic Weekend, Львів: Я займаюся, напевно, не тою культурою, яку політики використовують для таких гучних заяв. Але якшо говорити про андеграунд - то вже кілька разів за останній час привозила російські авангардні і постпанкові групи.

І жодних політичних проблем це не викликало, попри те, що ми у Львові - оплоті націоналізму.

Навпаки, музиканти кидають гроші до скриньки для АТО і закохуються у місто.

Фестивалі - це як закрита вечірка. Не розумію, як політика себе до них приплітає.

Ось прямо зараз готую новий фестиваль і жодним чином не відчуваю на собі тиску через вибір одного артиста з Сибіру. Віктор Ужаков з групи PLOHO лиш вдало доповнить контент.

Чорний список

Копирайт изображения Rostyslav Plakhtsinskyi

Ростислав Плахцінський, Файне Місто, Тернопіль: До нас їдуть кілька російських артистів. Але це нормальні, свідомі люди.

Приміром, гурт "Порнофильмы", який виступає проти путінського режиму. Або гурт "Элизиум", який свій сольник у Москві починає із хітів Українською мовою зі світлом синьо-жовтого кольору. А на обкладинці їхнього синглу "Злое сердце" - Путін за ґратами. Усе це можна перевірити в інтернеті.

Не думаю, що до нас мають лунати якісь претензії з цього приводу.

До ініціативи взагалі заборонити російським гуртам до України я ставлюся негативно.

Всюди є нормальні люди і є неадеквати. А забороняти абсолютно всіх - це нерозумно. Просто потрібно фільтрувати усе це, запровадити чорний список російських артистів. І все.

А чиновникам краще займатися своєю роботою.

Новини на цю ж тему