Чому дев'ятирічні дівчатка хочуть змінити свої геніталії

Дівчатка кажуть, що ненавидять свої вагіни Копирайт изображения ВВС
Image caption Дівчатка кажуть, що ненавидять свої вагіни

Дедалі частіше маленькі дівчатка віком від дев'яти років просять хірургів змінити зовнішній вигляд їхніх статевих губ через те, що вони здаються їм негарними, повідомляє шоу Вікторії Дербішир.

Провідний підлітковий гінеколог, доктор Наомі Крауч, стурбована тим, що сімейні лікарі звітують про збільшення кількості зовсім юних дівчаток, які прагнуть такої операції.

Лабіопластика (корекція статевих губ) дозволяє зменшити статеві губи чи змінити їхню форму.

Проте Національна служба охорони здоров'я (NHS) Великої Британії застерігає: виконувати такі операції дівчатам до 18 років не рекомендується.

У 2015-2016 роках більш ніж 200 дівчатам віком до 18 років зробили операції на статевих органах у клініках NHS. І більш ніж 150 цих дівчат були віком до 15 років.

Схоже, в юних дівчаток зовсім нереалістичні уявлення про належний вигляд геніталій. А в оману їх вводять порнографія та знімки, які поширюють у соцмережах - саме таке побоювання висловлюють деякі експерти.

"Дуже тривожний сигнал"

Доктор Крауч очолює Британське товариство дитячої та підліткової гінекології. За її словами, за весь час роботи в NHS їй ще жодного разу не траплялася дівчинка, якій насправді була би потрібна така операція.

"Дівчатка іноді говорять приблизно так: "Це бридко, ненавиджу, я хочу це прибрати". А коли дівчинка так ставиться до будь-якої частини свого тіла, особливо до інтимної, то це дуже тривожний сигнал".

Історія Анни

Анна (ім'я змінено з міркувань етики) думала про лабіопластику ще з 14 років.

"Я чомусь вирішила, що зі мною щось не так. Моя піхва не досить акуратна, не досить чиста. Здається, мені хотілося, щоб вона була менша за розміром.

Мої друзі дивилися порно, і мені в голову прийшла ідея: статеві губи обов'язково мають бути симетричними і не стирчати.

Я думала, що в усіх так, бо ніколи раніше не бачила, як це в нормі виглядає [у жінок].

Пам'ятаю, вирішила: якщо жінкам таке роблять, значить, не лише я цього хочу. Може, не така вже це й велика проблема, звичайна собі операція".

Але від свого задуму вона врешті відмовилася.

"Я страшенно рада, що тоді так і не наважилася на операцію. Мені вона не потрібна. Я виглядаю нормально. Цілком і повністю нормально".

Пакіта де Зулуета — сімейний лікар, яка практикує вже 30 років. За останні кілька років, каже вона, почастішали випадки, коли дівчатка звертаються до неї, бо їх турбує зовнішній вигляд статевих губ.

"До мене приходять одинадцяти-, дванадцяти-, тринадцятирічні пацієнтки, які бояться, що з їхніми зовнішніми статевими органами щось не так. Що вони неправильної форми, не такого розміру, як треба. Дівчатка мало не гидують ними.

Їм здається, що внутрішні статеві губи мають бути невидимі, пласкі, майже як у Барбі. Але насправді їхній вигляд відрізняється у кожної жінки. Коли губи виступають назовні, це абсолютно нормально.

Копирайт изображения ВВС
Image caption Пакіта де Зулуета: "Деякі дівчатка перебільшують свої фізичні вади, щоб їм не відмовили в операції"

Лікарка вважає, що виною всьому — нереалістичні уявлення, які нав'язують дівчатам соцмережі та порнографія.

"Дуже бракує освіти. Батьки повинні розмовляти з дівчатками, з раннього віку пояснювати їм, що статеві органи можуть виглядати по-різному. Обличчя ж у нас не однакові, тож і там, унизу, ми всі різні. І в цьому немає нічого неправильного чи ганебного".

NHS Англії повідомила, що її хірурги відмовляють у проведенні таких операцій з косметичних міркувань і виконують їх лише за клінічними показниками.

Копирайт изображения ВВС
Image caption Гінеколог, доктор Наомі Крауч, стурбована тим, що сімейні лікарі звітують про збільшення кількості зовсім юних дівчаток, які прагнуть операції

За останні кілька років правила змінилися. Тепер відділам клінічного допуску дозволено направляти лише тих пацієнток, які відчувають фізичний біль чи моральні страждання.

Але доктор Зулуета каже: деякі дівчатка знають, що їм треба перебільшити свої фізичні вади, бо тоді їм дозволять зробити операцію.

"Вони усвідомлюють: шанси на операцію зростуть, якщо сказати, що такий стан заважає їм займатися сексом чи спортом. Це може допомогти їм отримати дозвіл".

Паралелі з жіночим обрізанням

Доктор Крауч вважає, що лабіопластику слід виконувати лише за медичними показниками - тим дівчатам, у яких спостерігаються відхилення від норми.

"Мені не віриться, що в ста п'ятдесяти дівчаток могли бути медичні відхилення, які вимагали операції на статевих губах", — каже вона.

Лікарка додає, що можна провести неприємну паралель між такою хірургією та операціями на жіночих статевих органах, що призводять до каліцтва, які є протизаконними у Великій Британії.

"За законом, ми не маємо права робити операцію, якщо її мета - змінити тіло з міркувань, які диктує культура. У сучасній західній культурі поширена мода на дуже маленькі статеві губи, сховані всередину. Я вважаю, що це саме той випадок."

Порада лікаря

Провідний підлітковий гінеколог лікарні Святої Марії доктор Ґейл Басбі радить дівчаткам та їхнім батькам пам'ятати:

•У підлітковому віці статеві губи ще ростуть (і внутрішні швидше, ніж зовнішні), тому цілком нормально, що вони виступають назовні. Дівчатка не повинні порівнювати себе з дорослими жінками.

•До 18 років зовнішні губи виростуть повністю. Якщо дівчатка зачекають з операцією до повноліття, то побачать, що вигляд їхніх статевих губ змінився. А отже, зникне сама підстава для операції.

•Після операції, скоріше за все, залишаться шрами, оскільки статеві органи все ще розвиваються. Також хірургічне втручання може призвести до асиметрії статевих губ у дорослому віці.

•Не варто почуватися самотньою. У половини дівчаток у класі все так само, це нормальна стадія розвитку. Просто відкрито про це ніхто не говорить.

•Якщо батьки хочуть розвіяти страхи, вони мають показати доньку сімейному лікарю.

•У деяких випадках, коли наявні глибші психологічні проблеми з тілесним образом, це допоможе побудувати стратегію їх подолання.

Поради щодо тілесного образу

Здебільшого всі операції з лабіопластики виконують у приватних клініках пластичні хірурги, і роблять їх жінкам, старшим 18 років.

Галузь пластичної хірургії вже неодноразово критикували за те, що ця процедура стає нормою.

Копирайт изображения ВВС
Image caption Майлз Беррі, пластичний хірург, стверджує, що лабіопластика допомагає жінці підняти самооцінку

Пластичний хірург Майлз Беррі виступив на захист цієї хірургії. За його словами, така операція насправді може покращити деяким жінкам життя.

"Хірургічне втручання може змінити все на краще. Якщо людина почне собі подобатися, в неї покращиться самооцінка і впевненість у собі. У деяких пацієнток від шістнадцяти до двадцяти одного року ніколи не було бойфренда, бо вони дуже комплексували", - зазначив лікар.

Королівський коледж акушерства та гінекології не рекомендує виконувати таку операцію до завершення розвитку дівчинки, тобто поки вона не досягне 18-річного віку.

Дивіться програму Вікторії Дербішир у будні, з 09:00 до 11:00 на каналах BBC Two і BBC News Channel.

Новини на цю ж тему