Освічені жінки заморожують яйцеклітини "через брак чоловіків"

Вагітна жінка Копирайт изображения Getty Images

За даними останніх досліджень, молоді жінки з вищою освітою віком від 30 років, які працюють, дедалі частіше вдаються до заморожування яйцеклітин не через те, що робота для них важливіша, а просто тому, що не можуть знайти чоловіка на роль батька.

Еліс Манн, 39 років, вирішила заморозити свої яйцеклітини три роки тому, коли розлучилася зі своїм тодішнім партнером. Вона каже, що витратила 14 тисяч фунтів (18 тисяч доларів) на зберігання своїх яйцеклітин, пошуки донора сперми і одну невдалу спробу штучного запліднення.

Еліс, яка живе в Лондоні, належить до жінок, які вважають за краще відкладати народження дітей, заморожуючи свій генетичний матеріал. І кількість таких жінок зростає.

Вона каже, що жінки наважуються на цю дорогу і фізично болісну процедуру, як правило, не з кар'єрних міркувань.

"Я завжди не погоджувалася з тим, як про таких жінок говорять у ЗМІ - як про створіння, для яких кар'єра важливіша за сімейне щастя", - каже вона.

Копирайт изображения Science Photo Library

Еліс згадує, що її колишній партнер був для неї одночасно і ймовірним батьком майбутніх дітей. "Я знала, що він хоче дітей, а сама ставилася до цього питання нейтрально", - зауважує вона.

За її словами, вона була в шоці, коли розлучилася з чоловіком, який, як вона вважала, повинен був стати батьком її дитини. На той час вона вже кілька місяців намагалася від нього завагітніти і навіть пішла задля цього на гормональне лікування.

Професор Маршу Інхорн з Єльського університету опитала 150 жінок, які наважилися на цю процедуру. 90% з них заявили, що не змогли знайти відповідного партнера.

Вона дійшла висновку, що "дефіцит чоловіків" відчувається сильніше в тих країнах, де жінкам доступна вища освіта, як в Британії.

"Майже всі жінки, яких я знаю і хто наважився на такий крок, зробили це тому, що хочуть дітей, але не в тих стосунках, які у них є зараз, - говорить Еліс. - Вони розуміють, що у них не так багато часу на рішення про те, чи заводити дітей".

Еліс, яка знову спробує завагітніти, заморозила свої яйцеклітини в січні 2014 року, коли їй було 36 років. Вона згадує, що почувалася тоді дуже нещасною.

Тільки тоді вона зрозуміла, що у світі більше жінок, які прагнуть завести дітей, ніж чоловіків, готових до цього.

Image caption Джессіка Хепберн витратила десятки тисяч фунтів на 11 спроб штучного запліднення

Дослідження вчених з Єльського університету базувалися на опитуваннях пацієнток восьми жіночих клінік в США та Ізраїлі, які проводили в період між червнем 2014 року і серпнем 2016 року.

Під час виступу на конференції Європейського товариства людської репродукції і ембріології в Женеві, професор Інхорн заявила, що молоді працюючі жінки стикаються з нестачею чоловіків, готових до шлюбу й дітей.

"Такі жінки скаржилися на відсутність чоловіка в їхньому житті і розглядали заморожування яйцеклітин як спосіб зберегти можливість завагітніти від ідеального чоловіка, пошуки якого вони продовжують вести в інтернеті", - говорить професор.

Болісний процес

"У ЗМІ таких жінок зазвичай зображують як холоднокровних кар'єристок, які відкладають сімейне життя з професійних міркувань", - відзначає професор Інхорн.

"Насправді вони найчастіше не мають надійного партнера для того, щоб народити дітей, і відкладають рішення на майбутнє, часто за межами природного репродуктивного циклу", - пояснює вона.

Професор Адам Бален, президент Британського товариства фертильності, каже, що в британському суспільстві відбулися суттєві зміни: жінки з вищою освітою дедалі частіше відкладають рішення про народження дітей.

"До моєї клініки звертаються дедалі старші жінки, які лікуються від безпліддя", - стверджує він.

Зараз в британських університетах навчається більше жінок, аніж чоловіків. В академічному 2015-2016 році 56% студентів - це були жінки, і 44% - чоловіки.

Професор Балет попереджає, що заморожування яйцеклітин є болючим і дорогим процесом.

"Заморожування яйцеклітин для майбутньої вагітності - непросте рішення, - каже він. - Ця процедура стала технічно досконалішою, але вона не є гарантією того, що жінка зможе завагітніти".

"Жінки, що на це наважуються, мають проходити через болючі процедури, довго приймати ліки і піддавати ризику своє здоров'я", - відзначає професор.

У Британії кількість жінок, які наважуються на консервацію свого генетичного матеріалу, останніми роками різко зросла, попри те, що шанси на успіх залишаються невисокими.

У 2014 році, за офіційною статистикою, 816 мешканок Британії заморозили свої яйцеклітини для подальшого штучного запліднення - це на 25% більше, ніж в 2013 році.

Яйцеклітини ніжніші за ембріони і гірше переносять процес заморожування і розморожування. У 2013 році успішно перенесли заморожені ембріони у 21,9% випадках, у 2014 році цей показник становив 22,2%.

Одна з пацієнток, Джессіка Хепберн, розповіла, що витратила понад 70 тисяч фунтів на 11 циклів штучного запліднення, але безуспішно.

Вона заявила журналістам BBC, що жінок, які звертаються в приватні клініки для запліднення, мають краще інформувати.

"Ми віримо в те, що нам каже лікар, у його руках ключ від мого щастя", - каже Джесіка.

Британські закони дозволяють зберігати заморожені яйцеклітини протягом 10 років, а в деяких випадках - до 55 років.

Ця процедура може коштувати кілька тисяч фунтів, і саме зберігання заморожених клітин також коштує дорого.

Кожен цикл штучного запліднення може обходитися у 5 тисяч фунтів і більше.

Також на цю тему

Новини на цю ж тему