9 способів не допустити слабоумства

деменція, літня людина, руки Копирайт изображения Peter Byrne/PA

Одного з трьох випадків деменції можна було б уникнути, якщо би більше людей дбали про здоров'я свого мозку, йдеться у міжнародному дослідженні, опублікованому у журналі Lancet.

Науковці виділяють девять ключових факторів ризику, з-поміж яких недостатній рівень освіченості, втрата волосся, паління та фізична пасивність.

Дослідження представили на міжнародній конференції Асоціації Альцгеймера у Лондоні.

Усього до 2050 року 131 мільйон людей у світі житимуть з деменцією.

На даний момент кількість таких хворих оцінюють у 47 млн людей.

"Попри те, що деменцію діагностують у літньому віці, зміни у мозку зазвичай починаються набагато раніше", - каже професор Джил Лівінгстон з Університетського коледжу Лондона.

"Дії зараз значно покращать життя людей з деменцією та їхніх родичів, а також змінять майбутнє суспільства", - каже науковець.

У дослідженні, яке об'єднало 24 роботи міжнародних експертів, вказано, що спосіб життя відіграє величезну роль для ризику виникнення деменції.

Копирайт изображения Getty Images

Як фактори, які можна змінити, впливають на ризик виникнення деменції:

  • втрата слуху в середньому віці - 9%
  • відсутність середньої освіти - 8%
  • паління - 5%
  • депресія - 4%
  • відсутність фізичної активності - 3%
  • соціальна ізоляція - 2%
  • високий артеріальний тиск - 2%
  • ожиріння - 1%
  • діабет другого типу - 1%

Фактори, на які, як вважають вчені, можна впливати, становлять 35% ризику появи хвороби. Інші 65% ризику виникнення деменції людина контролювати не може.

Копирайт изображения Getty Images

У дослідженні науковці розглянули переваги "когнітивного резерву", що означає зміцнення зв'язків мозку, щоб він міг продовжувати функціонувати у літньому віці.

Найбільшим фактором ризику є незакінчена середня освіта. Автори дослідження переконані, що люди, які продовжують вчитися впродовж життя, можуть створювати додаткові резерви мозку.

Інший важливий фактор ризику - це втрата слуху у середньому віці, стверджують дослідники. Це може позбавити людину можливості пізнавати довколишній світ та спричинити ізоляцію і депресію, яка також є серед факторів, що можуть призвести до деменції.

Ще один важливий пункт дослідження полягає в тому, що усе, що є корисним для серця, корисно і для мозку.

Не палити, робити фізичні вправи, підтримувати нормальну для здоров'я вагу, лікувати високий тиск і діабет - усі ці дії можуть зменшити ризик слабоумства, а також серцево-судинних захворювань і раку.

Дослідники підкреслили, що не мають достатньо інформації щодо дієти та алкоголю, але переконані, що це також важливо.

Також на цю тему

Новини на цю ж тему