"Найбентежніший запуск із усіх": експерти про ракету КНДР

КНДР Копирайт изображения EPA

Північна Корея запустила чергову балістичну ракету, яка цього разу пролетіла над японським островом Хоккайдо, а потім впала в море. Жителі регіону ховалися в укриттях.

Це вперше, коли північнокорейська балістична ракета, яка, ймовірно, здатна нести ядерний заряд, пролетіла над територією Японії.

Експерти, які спеціалізуються на Північній Кореї, називають цей запуск найсерйознішою провокацією з боку Пхеньяна.

Чому стільки галасу?

Багато спостерігачів звернули увагу, що кожного разу, коли раніше КНДР запускала ракету в бік Японії, стверджувалося, що на її борту були космічні супутники.

Однак цього разу все було не так.

За оцінками експертів, ракета "Хвасонг-12", яку запустили з КНДР, може нести потужний ядерний заряд на відстань до 6 тис. км.

"Це надзвичайно зухвало, надзвичайно провокаційно, і, крім того, заборонено міжнародними законами", - зазначив BBC Джон Парк із робочої групи по Північній Кореї в Школі управління ім. Джона Ф. Кеннеді при Гарвардському університеті.

Резолюція Ради Безпеки ООН забороняє Північній Кореї розвивати свою ядерну та ракетну програму.

Колишній американський посол у країнах Східної Азії та екс-представник США на переговорах із Північною Кореєю Крістофер Хілл написав у Twitter, що це "найсерйозніший запуск північнокорейської ракети".

Із цим погодився Анкіт Панда з видання Diplomat: "Це, можливо, найпровокаційніший пуск балістичної ракети з Північної Кореї за без малого 30 років її ракетних випробувань".

Чи запустили ракету нового типу?

Ні. Схоже, що це була модель, аналогічна ракетам середньої дальності й міжконтинентальним, які КНДР запускала останнім часом.

Ракета досягла висоти 550 км, що значно нижче, ніж при попередніх запусках.

Копирайт изображения Getty Images
Image caption Північнокорейський лідер Кім Чен Ин на офіційних фотографіях виглядає досить безтурботним

Спостерігачі також звертають увагу на місце запуску ракети.

Стартовий полігон Сунан поруч із Пхеньяном використали вперше.

Можна припустити, що Північна Корея розширила кількість полігонів для запуску, або те, що вона намагається уникнути демаскування.

На думку багатьох експертів, ядерна та ракетна програми КНДР зараз розвиваються "тривожними темпами".

"Північна Корея проводить ракетні випробування - від ракет середньої дальності до МКБР кожні 4-6 тижнів, - каже Джон Парк. - Це приголомшливі темпи за будь-якими стандартами, особливо для країни, яку зазвичай недооцінюють".

Що це означає для міжнародної дипломатії?

Запуск КНДР у вівторок посилає досить чіткий сигнал, кажуть аналітики.

"Вони дають зрозуміти, що планують розвивати свою ракетну і ядерну програми й надалі, не звертаючи ніякої уваги на міжнародний тиск", - говорить Дуг Пааль із Міжнародного фонду Карнегі.

Водночас він звертає увагу, що Північна Корея запустила ракету над Японією, а не у бік тихоокеанського острова Гуам, як погрожувала раніше у серпні.

"Якби північнокорейці випробували ракету поблизу Гуаму, це був би великий тиск на президента Трампа, який мав би якось реагувати, - вважає професор політології в південнокорейському Національному університеті Пусана Роберт Келлі. - Оскільки це Японія, то це дозволяє Трампу видихнути".

Частина аналітиків вважають цю подію поразкою дипломатії, а також крахом надій, що Китай вплине на свого союзника. Вони вважають, що дієвим буде військове рішення.

За словами чиновника з адміністрації президента США, Білий дім думає про свої стратегічні озброєння у Південній Кореї, аби протидіяти загрозі з півночі. Ці слова наводять у репортажі, який надрукували в газеті Korea Times.

"Те, що сталося минулої ночі, було не таким вже і страшним, бо вони вирішили поки що не випускати ракету по Гуаму або ще якійсь американській території, проте події розвиваються в поганому напрямку", - підкреслив Дуг Пааль.

Новини на цю ж тему