Доповнена реальність: чи вдасться Apple реалізувати амбіції?
- Рорі Келлан-Джонс
- Оглядач у сфері технологій

Автор фото, APPLE
Після чергової презентації Apple у вівторок всі відразу ж кинулися писати про функції розпізнавання облич, OLED-дисплеї нового смартфона і його цінник у тисячу доларів. Але програмісти і розробники з усього світу чекали від презентації іншого - новин про додатки доповненої реальності.
І вони їх отримали - у середині презентації iPhone 8 нам показали довгий сегмент про доповнену реальність і демо від розробника ігор. Це вказівка на те, що компанія розглядає цю технологію як одну із ключових переваг у своїх нових телефонах.
У травні Apple випустила ARKit - набір інструментів для створення додатків віртуальної реальності. Компанія розраховувала, що розробники почнуть із ентузіазмом освоювати новий інструмент і підкажуть їй, у якому напрямку далі розвивати технологію застосування віртуальних об'єктів у реальному світі. Так і сталося.
Розробники почали активно експериментувати і незабаром показали найрізноманітніші програми - від простої віртуальної рулетки до ресторанного додатку, який зображує на вашій порожній тарілці віртуальний бургер.
Кілька днів тому в модному офісному просторі в лондонському Шордіч ми з Джеймі Шордом ганяли голубів усередині будівлі - в доповненій реальності. Крихітна компанія Шорда, у якій працює чотири людини, розробила додаток PigeonPanic.
"Це безглузда гра, де ви здійсните мрію про безтурботне розполохування великих зграй віртуальних голубів", - описує свій додаток Джеймі Шорд.
Доповнена реальність існує вже багато років, але тільки з появою гри Pokemon Go в минулому році вона увійшла в життя мільйонів.
Автор фото, Getty Images
Технологія застосування віртуальних об'єктів в реальному світі дуже швидко розвивається
Як говорить Джеймі Шорд, якщо раніше розробка додатків доповненої реальності була справою дуже складною і займатися нею могли лише великі компанії, то випуск ARKit це змінив.
"Додаток, на створення якого раніше знадобилися б роки і кілька сотень людей, сьогодні може зробити маленька команда типу нашої за кілька місяців", - стверджує розробник.
Незабаром на ринку додатків із використанням доповненої реальності, де досі було досить тихо, почнеться справжній креативний бум, вважає Шорд.
Висока конкуренція
Втім, якщо Apple сподівається почати революцію в сфері доповненої реальності, компанії треба буде подолати кілька серйозних перешкод. Найперше - у неї багато конкурентів.
Google кілька років розвивав власну платформу доповненої реальності Tango, але поки її можна запустити лише на декількох смартфонах, і з виходом ARKit компанія була змушена змінити курс.
На презентації нового телефону Apple показала кілька ігор доповненої реальності
Google відмовилася від бренду Tango і запустила проект, який працюватиме на мільйонах андроїдних пристроїв, закликавши розробників взяти участь у його розробці.
Розробники самої корпорації вже продемонстрували перші результати своїх експериментів - доповнення до Google Streetview, яке дозволяє опинитися біля входу до Британського музею, і навчальний додаток про те, як користуватися апаратом для приготування кави.
Автор фото, Getty Images
В минулому році HoloLens випробували космонавти
Microsoft - ще один серйозний гравець, який виходить на ринок доповненої реальності, просуваючи власну розробку - "шолом" HoloLens. За його допомогою компанія планує створювати "змішану реальність". Шолом дає більші можливості для глибокого занурення, аніж програма доповненої реальності на екрані телефону. "Шолом" - не дешевий, тому на етапі розробки його не готують для споживчого ринку.
Стів Данн - справжній ветеран "світу доповненої реальності", його студія Amplified Robot розташована в лондонському Сохо.
Перший проект у цій галузі Стів зробив ще 10 років тому для газети Times, і розрахований він був на камери ноутбуків, бо смартфонів в обігу було не багато.
Данн визнає, що революція у доповненій реальності йде значно повільніше, ніж він припускав. "Технології просуваються не так швидко, як ми розраховували", - пояснює він. Але Данн упевнений, що початок нового проекту Apple стане ключовим.
"Вихід ARKit багато означає, бо це декларація про наміри від Apple", - говорить він.
"Кожного разу, коли компанія Apple виходить на новий ринок, вона робить це рішуче - і за нею йдуть інші компанії", - зазначає Данн.
Автор фото, Getty Images
Попри кількість компаній, які запропонують нам нові і цікаві способи застосувати технології доповненої реальності, залишається питання: чи дійсно ми хочемо дивитися на світ через камеру смартфона?
Шум навколо Pokemon Go вже вщух, а інші додатки доповненої реальності залишилися поза увагою.
Пол Лі, керівник департаменту досліджень ринку технологій в компанії Deloitte, каже, що ринок знову чекає сплеск інтересу.
"Я думаю, що в 2018 році сотні мільйонів користувачів смартфонів будуть користуватися додатками доповненої реальності щонайменше п'ять разів на день", - каже він.
Лі впевнений, що ми вже користуємося доповненою реальністю, коли, наприклад, накладаємо фільтр на фотографію, аби зробити світ красивішим. Доповнену реальність додадуть і в програми.
"Доповнювати реальність - це природно для людей. Це форма цифрового макіяжу", - говорить Лі.
Однак, на думку Стіва Данна, щоб доповнена реальність стала дійсно масовим явищем, треба ще один технологічний прорив.
"Я думаю, ARKit - це лише крок великого шляху в майбутнє. Мені здається, доповнена реальність по-справжньому запрацює, коли люди побачать її через шолом або окуляри", - вважає він.
Звичайно, такі спроби вже були, але окуляри Google Glass не пройшли випробувань користувачами. Може, десь у глибині Еппл-парку в Купертіно інженери розробляють шолом віртуальної реальності, але поки компанія все ж сподівається завоювати цей новий ринок за допомогою айфонів.