Доповнена реальність: чи вдасться Apple реалізувати амбіції?

  • Рорі Келлан-Джонс
  • Оглядач у сфері технологій
Доповнена реальність

Автор фото, APPLE

Після чергової презентації Apple у вівторок всі відразу ж кинулися писати про функції розпізнавання облич, OLED-дисплеї нового смартфона і його цінник у тисячу доларів. Але програмісти і розробники з усього світу чекали від презентації іншого - новин про додатки доповненої реальності.

І вони їх отримали - у середині презентації iPhone 8 нам показали довгий сегмент про доповнену реальність і демо від розробника ігор. Це вказівка на те, що компанія розглядає цю технологію як одну із ключових переваг у своїх нових телефонах.

У травні Apple випустила ARKit - набір інструментів для створення додатків віртуальної реальності. Компанія розраховувала, що розробники почнуть із ентузіазмом освоювати новий інструмент і підкажуть їй, у якому напрямку далі розвивати технологію застосування віртуальних об'єктів у реальному світі. Так і сталося.

Розробники почали активно експериментувати і незабаром показали найрізноманітніші програми - від простої віртуальної рулетки до ресторанного додатку, який зображує на вашій порожній тарілці віртуальний бургер.

Кілька днів тому в модному офісному просторі в лондонському Шордіч ми з Джеймі Шордом ганяли голубів усередині будівлі - в доповненій реальності. Крихітна компанія Шорда, у якій працює чотири людини, розробила додаток PigeonPanic.

"Це безглузда гра, де ви здійсните мрію про безтурботне розполохування великих зграй віртуальних голубів", - описує свій додаток Джеймі Шорд.

Доповнена реальність існує вже багато років, але тільки з появою гри Pokemon Go в минулому році вона увійшла в життя мільйонів.

Автор фото, Getty Images

Підпис до фото,

Технологія застосування віртуальних об'єктів в реальному світі дуже швидко розвивається

Як говорить Джеймі Шорд, якщо раніше розробка додатків доповненої реальності була справою дуже складною і займатися нею могли лише великі компанії, то випуск ARKit це змінив.

"Додаток, на створення якого раніше знадобилися б роки і кілька сотень людей, сьогодні може зробити маленька команда типу нашої за кілька місяців", - стверджує розробник.

Незабаром на ринку додатків із використанням доповненої реальності, де досі було досить тихо, почнеться справжній креативний бум, вважає Шорд.

Висока конкуренція

Втім, якщо Apple сподівається почати революцію в сфері доповненої реальності, компанії треба буде подолати кілька серйозних перешкод. Найперше - у неї багато конкурентів.

Google кілька років розвивав власну платформу доповненої реальності Tango, але поки її можна запустити лише на декількох смартфонах, і з виходом ARKit компанія була змушена змінити курс.

Підпис до фото,

На презентації нового телефону Apple показала кілька ігор доповненої реальності

Google відмовилася від бренду Tango і запустила проект, який працюватиме на мільйонах андроїдних пристроїв, закликавши розробників взяти участь у його розробці.

Розробники самої корпорації вже продемонстрували перші результати своїх експериментів - доповнення до Google Streetview, яке дозволяє опинитися біля входу до Британського музею, і навчальний додаток про те, як користуватися апаратом для приготування кави.

Автор фото, Getty Images

Підпис до фото,

В минулому році HoloLens випробували космонавти

Microsoft - ще один серйозний гравець, який виходить на ринок доповненої реальності, просуваючи власну розробку - "шолом" HoloLens. За його допомогою компанія планує створювати "змішану реальність". Шолом дає більші можливості для глибокого занурення, аніж програма доповненої реальності на екрані телефону. "Шолом" - не дешевий, тому на етапі розробки його не готують для споживчого ринку.

Стів Данн - справжній ветеран "світу доповненої реальності", його студія Amplified Robot розташована в лондонському Сохо.

Перший проект у цій галузі Стів зробив ще 10 років тому для газети Times, і розрахований він був на камери ноутбуків, бо смартфонів в обігу було не багато.

Данн визнає, що революція у доповненій реальності йде значно повільніше, ніж він припускав. "Технології просуваються не так швидко, як ми розраховували", - пояснює він. Але Данн упевнений, що початок нового проекту Apple стане ключовим.

"Вихід ARKit багато означає, бо це декларація про наміри від Apple", - говорить він.

"Кожного разу, коли компанія Apple виходить на новий ринок, вона робить це рішуче - і за нею йдуть інші компанії", - зазначає Данн.

Автор фото, Getty Images

Попри кількість компаній, які запропонують нам нові і цікаві способи застосувати технології доповненої реальності, залишається питання: чи дійсно ми хочемо дивитися на світ через камеру смартфона?

Шум навколо Pokemon Go вже вщух, а інші додатки доповненої реальності залишилися поза увагою.

Пол Лі, керівник департаменту досліджень ринку технологій в компанії Deloitte, каже, що ринок знову чекає сплеск інтересу.

"Я думаю, що в 2018 році сотні мільйонів користувачів смартфонів будуть користуватися додатками доповненої реальності щонайменше п'ять разів на день", - каже він.

Лі впевнений, що ми вже користуємося доповненою реальністю, коли, наприклад, накладаємо фільтр на фотографію, аби зробити світ красивішим. Доповнену реальність додадуть і в програми.

"Доповнювати реальність - це природно для людей. Це форма цифрового макіяжу", - говорить Лі.

Однак, на думку Стіва Данна, щоб доповнена реальність стала дійсно масовим явищем, треба ще один технологічний прорив.

"Я думаю, ARKit - це лише крок великого шляху в майбутнє. Мені здається, доповнена реальність по-справжньому запрацює, коли люди побачать її через шолом або окуляри", - вважає він.

Звичайно, такі спроби вже були, але окуляри Google Glass не пройшли випробувань користувачами. Може, десь у глибині Еппл-парку в Купертіно інженери розробляють шолом віртуальної реальності, але поки компанія все ж сподівається завоювати цей новий ринок за допомогою айфонів.