YES 2017: швидше Крим повернеться чи санкції скасуються?

  • Анастасія Зануда
  • ВВС Україна
YES 2017

Автор фото, YES-UKRAINE.ORG

Підпис до фото,

До 2014 року загальні фото учасників YES робили на ганку Лівадійського палацу в Криму. Після анексії Криму форум переїхав у "Мистецький арсенал" у Києві

"Наступного року - у Ялті", - такими словами запропонував завершувати зустрічі YES засновник цього форуму Віктор Пінчук.

Цією пропозицією він нагадав учасникам, що від свого початку у 2004 році зустрічі Ялтинської європейської стратегії (YES) проходили у Лівадійському Палаці, і лише у 2014, після російської анексії Криму форум переїхав до Києва.

Пропозиція пролунала на початку форуму, і весь час спливала у формальних і неформальних дискусіях. У кулуарах форуму пригадували, як на початку цього року у впливовому американському виданні The Wall Street Journal Віктор Пінчук написав про доцільність "болючих компромісів", на які має піти Київ, а також Захід щодо Криму і Донбасу.

Проте президент Петро Порошенко, який відкрив цьогорічну зустріч YES, цілком погодився із новою пропозицією Віктора Пінчука.

У своїй промові він присвятив багато часу не тільки конфлікту на Донбасі, але й повернення Криму.

Пан Порошенко заявив, що метою України є мирне витіснення Росії із Криму за допомогою міжнародної спільноти.

"Я хотів би запропонувати ідею створення міжнародної групи друзів деокупації Криму, щоб координувати спільні кроки і дії", - заявив український президент, додавши, що планує обговорити цю ініціативу у Нью-Йорку на Генасамблеї ООН наступного тижня.

Пастки "блакитних шоломів"

Автор фото, YES-UKRAINE.ORG

Підпис до фото,

Петро Порошенко планує озвучити в ООН і свої пропозиції щодо Криму

Іншою важливою темою переговорів у штаб-квартирі ООН має стати залучення міжнародних миротворчих сил на Донбас. Президент Порошенко заявив, що не вважає це "панацеєю" для вирішення конфлікту, але одним із дієвих методів "зробити окупацію дорожчою для Путіна".

Петро Порошенко також вкотре підкреслив, що "блакитні шоломи" мають бути розташовані по всій території Донбасу, яку нині не контролює Київ - "до кордону із Росією".

Втім, кілька учасників форуму закликали українську владу і її міжнародних партнерів дуже обережно і ретельно підійти до визначення умов мандату миротворців ООН в Україні.

Автор фото, YES-UKRAINE.ORG

Підпис до фото,

Джон Керрі закликав Київ бути уважним при обговоренні мандату миротворців на Донбасі

Колишній державний секретар США Джон Керрі зазначив, що "був би дуже уважним із ідеєю про залучення миротворців ООН, аби це не виявилося пасткою". Він також наголосив, що обов'язковою умовою їх присутності має бути відновлення контролю України над своїм східним кордоном.

Спеціальний представник Державного департаменту США у справі переговорів щодо України Курт Волкер заявив, що російські пропозиції щодо миротворців на Донбасі у нинішньому вигляді містять ризики для України, але їх треба розглянути:

"Специфіка того, що було запропоновано, більше розділить Україну, аніж зробить щось корисне. Але сам факт пропозиції цікавий - його треба проаналізувати".

Про можливу небезпеку попередив і Державний секретар у справах Європи та Америки Міністерства закордонних справ Великої Британії Алан Дункан.

"Дуже важливо не потрапити в пастку. Пропозиції, подані Росією до ООН, виглядають спокусливо, проте вони можуть бути спрямовані не на відновлення верховенства міжнародного права, а на замороження порушень", - заявив британський дипломат.

На його думку, дуже важливим є збереження єдиної позиції Заходу щодо санкцій проти Росії, запроваджених через порушення міжнародного права, зокрема, і при анексії Криму.

Санкції: батіг чи пряник?

Автор фото, YES-UKRAINE.ORG

Підпис до фото,

Андерс Фог Расмуссен вважає, що за певних умов санкції можна пом'якшувати, але "не прибирати зі столу" й інші інструменти впливу

У разі, якщо Росія погодиться на повноцінний мандат миротворців на Донбасі, західні партнери України можуть послабити деякі санкції, - припустив колишній Генеральний секретар НАТО Андерс Фог Расмуссен:

"Якщо Росія прийме надання миротворчій місії ООН чіткого мандату з повним контролем українсько-російського кордону та покриттям всієї території для захисту населення, то Росії може бути наданий "пряник" у вигляді зняття певних санкцій".

Разом із тим, екс-генсек НАТО вважає, що поруч із інструментом санкцій західні партнери не повинні забувати і про інші методи стримування. Він схвально відгукнувся про наміри Вашингтона надати Україні зброю оборонного характеру, і, звертаючись до Курта Волкера закликав "не прибирати зі столу" це рішення. Саме воно, на думку екс-генсека НАТО, стало однією з причин, чому у Москві заговорили про миротворців на Донбасі зараз, тоді як довгий час перед цим відкидали цю пропозицію.

Автор фото, YES-UKRAINE.ORG

Підпис до фото,

Рефат Чубаров називає "трагічною помилкою" розділення вирішення питання повернення Криму і Донбасу

Водночас голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров закликав не допустити розділення питання Донбасу і Криму, назвавши це "трагічною помилкою".

"Будь-які міркування про можливість зняття чи зменшення санкцій в залежності від того, як Росія буде поводити себе в східній Україні - це трагічна помилка для всіх нас. Ми маємо говорити в контексті однієї формули: відновлення територіальної цілісності України в межах її кордонів, включаючи АР Крим і місто Севастополь", - заявив голова Меджлісу, додавши, що інші варіанти - це "формула Путіна".

Поки що ж, як порадила інший колишній Державний секретар США Кондоліза Райс, Києву варто якомога ефективніше використати час, коли діють західні санкції. На її погляд, ці санкції не будуть скасовані найближчим часом, але і розраховувати на вічну ізоляцію Росії також не варто, адже Росія залишається надто великою і важливою країною.

"Українцям хочу сказати: поки є час - використовуйте його на те, щоб зміцнювати енергетичну незалежність, щоб формувати гарний образ в очах населення східних областей. Одним словом - не сидіть і не чекайте, поки міжнародна спільнота назавжди ізолює Росію, цього не станеться, бо вона залишається важливою країною".

Обережно, газ

Саме енергетична безпека стала найбільш жваво обговорюваною економічною темою форуму. Зокрема, тема будівництва другої гілки "Північного потоку", який збільшить поставки російського газу до Європи, і, водночас дозволить, як заявляють у Москві, відмовитися від транзиту газу територією України.

Голова українського "Нафтогазу" Андрій Коболев наголосив, що цей проект має не лише економічний, але й безпековий вимір.

"Я переконаний, що це одна з речей, які враховує Путін, якщо він спробує захопити Україну повністю - що станеться з експортом газу, чи зможуть вони пережити повноцінну війну?"

Віце-президент Європейської Комісії з питань Енергетичного союзу Марош Шефчович заявив, що у Європі існує серйозний комерційний інтерес до цього проекту, але водночас є і серйозний політичний спротив.

За словами пана Шефровича, офіційною позицією ЄС є пріоритетність збереження українського маршруту транспортування газу після 2019 року, коли чинний україно-російський газовий контракт буде завершено.

Представник Єврокомісії також наголосив, що продовження Україною реформ у газовій сфері - реструктуризація "Нафтогазу", створення незалежного регулятора ринку - є запорукою того, що європейські компанії не тільки захочуть зберегти транзит через Україну, але й інвестували у розбудову її енергетичного сектору.

У свою чергу Андрій Коболев зауважив, що йому, як голові "Нафтогазу" дуже важко обґрунтовувати необхідність інвестицій у модернізацію української ГТС, коли з боку ЄС немає чіткої відповіді щодо майбутнього "Північного потоку", а відтак, і перспектив українського транзиту.

Автор фото, YES-UKRAINE.ORG

Підпис до фото,

Кондоліза Райс радить Києву ефективно скористатися часом, поки проти Росії діють західні санкції

Кондоліза Райс, яка до призначення на посаду Держсекретаря США мала десятирічний досвід роботи у Раді директорів Chevron, заявила, що "Північний потік-2" "є проблемою" саме через те, що він має не лише економічну, але й політичну складову.

"Якби це був суто економічний проект - було би інакше, але це не так".

Водночас вона зауважила, що енергетичний ландшафт Європи незабаром може сильно змінитися завдяки поставкам американського сланцевого газу і нафти, що вже почали надходити на європейський ринок.

То якого року в Ялті?

Автор фото, YES-UKRAINE.ORG

Підпис до фото,

Леонід Кучма у питанні строків повернення Криму радить пригадати досвід Балтійських держав

Колишній президент України Леонід Кучма каже, що часто пригадує обставини підписання Будапештського меморандуму, під яким стоїть його підпис. Зокрема, про ті гарантії безпеки і територіальної цілісності України давали інші підписанти меморандуму - Росія, США і Велика Британія.

Він вважає, що у питанні повернення Криму варто згадати досвід Балтійських республік, які змогли повернути свою незалежність лише через півсторіччя після того, як втратили її, і лише після розпаду Радянського Союзу.

Про те, що подібна фраза - "Наступного року у Єрусалимі" - була для євреїв символом сторічь сподівань на відновлення власної держави нагадав і колишній президент Польщі і голова наглядової ради YES Олександр Квасневський.

"Наступного року в Ялті - було б добре, але, боюся, це лише мрія. Проте я впевнений, що колись у майбутньому ми зможемо провести цю конференцію знову в Ялті".