Як козаки по Дніпру ходили
- Діана Куришко
- BBC Україна
Як козаки по Дніпру ходили
У серпні 1651 року Київ захопило військо литовського князя Януша Радзивіла. Одні з основних битв за місто були на Дніпрі. І козаки, що обороняли місто, і литовці, якій шли у наступ, билися на човнах-байдаках.
На точно такому ж човні у серпні 2017 року ми перепливаємо Дніпро в районі Оболоні. На веслах - козаки з історичної групи "Куреня печерської сотні Опанаса Предримирського".
Люди у козацькому одязі на 11-метровому дерев'яному човні з гарматою на носі привертають увагу пасажирів яхт і моторних човнів, що пропливають повз. Фотографують з усіх боків.
Автор фото, ВВС
Курінь печерської сотні Опанаса Предримирського вивчає військову історію Визвольної війни 1648-1657 років
Група вивчає військову історію і побут XVII століття, відтворюючи найменшу одиницю армії Богдана Хмельницького - курінь.
Козаки з куреня два роки самотужки будували байдак і спустили його на воду у 2014 році. На веслах він може розігнатися до 6 км/год, за попутного вітру на вітрилі - до 9 км.
Автор фото, ВВС
Козаки куреня у походах і майстер-класах використовуть спорядження і зброю XVII ст.
Хоча в першу чергу байдаки - це річковий, а не військовий транспорт, їхню роль у часи війн Богдана Хмельницького називають важливою. Вони перевозили артилерію і піхоту.
"Північ відкривала дорогу литовським військам у Подніпрянщину, козацькі землі, це був другий фронт Хмельницького. На річках тоді відбувалось багато битв", - розповідає Олександр Харченко, він очолює курінь, його посада називається курінний отаман.
Автор фото, pslava.info
Рідкісні зображення байдаків є на гравюрах придворного художника литовського князя Абрагама ван Вестерфельда, який зафіксував наступ литовців на таких човнах до Києва у 1651 році
Однак, за словами пана Харченка, тема козацьких баталій на річках мало вивчена, саме тому курінь взявся відтворити човен, який він називає єдиною відтвореною копією байдака XVII століття в Україні.
Автор фото, ВВС
Козаки піднімають щоглу
Козаки встановлюють зйомну щоглу, піднімають вітрило і демонструють, як проходив справжній річковий бій у XVII століття - тричі стріляють з гармати.
У часи Хмельницького такі гармати використовували для ближнього бою, вони влучали у ціль на відстані ста метрів.
Пласке дно дозволяє човну підійти близько до берега.
Ми швартуємося до острова, стерновий кидає якір, а курінний отаман показує, за допомогою чого ще билися козаки - мушкет XVII століття, з якого вели швидкий, як для того часу, вогонь - до 2-3 пострілів на хвилину; обтягнутий шкірою ріг, порохівницю; традиційну козацьку холодну зброю - шаблю і бойову сокирку-чекан.
Автор фото, ВВС
Козацька зброя: мушкет XVII cтоліття
"Для чого ми це робимо? Всіх нас об'єднує зацікавленість у вивченні військової історії України середини XVII століття.
Це дуже яскравий, але маловідомий період, історичний детектив, це купа питань, на які немає відповіді. Одна справа бачити мушкет у музеї, а інша - спробувати з нього постріляти. Це практична експериментальна історія", - пояснює Олександр Харченко.
Автор фото, ВВС
Окрім реконструкції військових дій курінь вивчає мирне життя і побут XVII століття. Козаки на байдаку ходять у річкові походи, беруть участь в історичних фестивалях і майстер-класах.
Автор фото, ВВС
Усі речі на човні - це реконструкція ХVII ст.
На човні, крім речей журналістів, немає жодного сучасного предмету.
Все обладнання корабля, речі і одяг козаків виготовлені з дерева, шкіри чи полотна, і є реконструкцією XVII століття.
На курінному отамані біла полотняна сорочка, шапка з хутром, шкіряні чоботи на підковах і сині штани - не шаровари.
"Тоді козаки не носили шароварів в сьогоднішньому розумінні цього типу одягу", - розвіює стереотип Олександр Харченко.
Автор фото, ВВС
Козаки згортають вітрило і сідають на весла.
Ми закінчуємо подорож на байдаку, а курінний отаман розповідає, що тоді, у 1651 році у боях з литовцями козаки затопили у Дніпрі кілька таких байдаків з награбованою у Києві здобиччю.
"Можливо десь тут, під водою, в товщі піску досі є ці скарби", - каже Олександр Харченко.