Як козаки по Дніпру ходили

  • Діана Куришко
  • BBC Україна
Підпис до відео,

Як козаки по Дніпру ходили

У серпні 1651 року Київ захопило військо литовського князя Януша Радзивіла. Одні з основних битв за місто були на Дніпрі. І козаки, що обороняли місто, і литовці, якій шли у наступ, билися на човнах-байдаках.

На точно такому ж човні у серпні 2017 року ми перепливаємо Дніпро в районі Оболоні. На веслах - козаки з історичної групи "Куреня печерської сотні Опанаса Предримирського".

Люди у козацькому одязі на 11-метровому дерев'яному човні з гарматою на носі привертають увагу пасажирів яхт і моторних човнів, що пропливають повз. Фотографують з усіх боків.

Автор фото, ВВС

Підпис до фото,

Курінь печерської сотні Опанаса Предримирського вивчає військову історію Визвольної війни 1648-1657 років

Група вивчає військову історію і побут XVII століття, відтворюючи найменшу одиницю армії Богдана Хмельницького - курінь.

Козаки з куреня два роки самотужки будували байдак і спустили його на воду у 2014 році. На веслах він може розігнатися до 6 км/год, за попутного вітру на вітрилі - до 9 км.

Автор фото, ВВС

Підпис до фото,

Козаки куреня у походах і майстер-класах використовуть спорядження і зброю XVII ст.

Хоча в першу чергу байдаки - це річковий, а не військовий транспорт, їхню роль у часи війн Богдана Хмельницького називають важливою. Вони перевозили артилерію і піхоту.

"Північ відкривала дорогу литовським військам у Подніпрянщину, козацькі землі, це був другий фронт Хмельницького. На річках тоді відбувалось багато битв", - розповідає Олександр Харченко, він очолює курінь, його посада називається курінний отаман.

Автор фото, pslava.info

Підпис до фото,

Рідкісні зображення байдаків є на гравюрах придворного художника литовського князя Абрагама ван Вестерфельда, який зафіксував наступ литовців на таких човнах до Києва у 1651 році

Однак, за словами пана Харченка, тема козацьких баталій на річках мало вивчена, саме тому курінь взявся відтворити човен, який він називає єдиною відтвореною копією байдака XVII століття в Україні.

Автор фото, ВВС

Підпис до фото,

Козаки піднімають щоглу

Козаки встановлюють зйомну щоглу, піднімають вітрило і демонструють, як проходив справжній річковий бій у XVII століття - тричі стріляють з гармати.

У часи Хмельницького такі гармати використовували для ближнього бою, вони влучали у ціль на відстані ста метрів.

Пласке дно дозволяє човну підійти близько до берега.

Ми швартуємося до острова, стерновий кидає якір, а курінний отаман показує, за допомогою чого ще билися козаки - мушкет XVII століття, з якого вели швидкий, як для того часу, вогонь - до 2-3 пострілів на хвилину; обтягнутий шкірою ріг, порохівницю; традиційну козацьку холодну зброю - шаблю і бойову сокирку-чекан.

Автор фото, ВВС

Підпис до фото,

Козацька зброя: мушкет XVII cтоліття

"Для чого ми це робимо? Всіх нас об'єднує зацікавленість у вивченні військової історії України середини XVII століття.

Це дуже яскравий, але маловідомий період, історичний детектив, це купа питань, на які немає відповіді. Одна справа бачити мушкет у музеї, а інша - спробувати з нього постріляти. Це практична експериментальна історія", - пояснює Олександр Харченко.

Автор фото, ВВС

Окрім реконструкції військових дій курінь вивчає мирне життя і побут XVII століття. Козаки на байдаку ходять у річкові походи, беруть участь в історичних фестивалях і майстер-класах.

Автор фото, ВВС

Підпис до фото,

Усі речі на човні - це реконструкція ХVII ст.

На човні, крім речей журналістів, немає жодного сучасного предмету.

Все обладнання корабля, речі і одяг козаків виготовлені з дерева, шкіри чи полотна, і є реконструкцією XVII століття.

На курінному отамані біла полотняна сорочка, шапка з хутром, шкіряні чоботи на підковах і сині штани - не шаровари.

"Тоді козаки не носили шароварів в сьогоднішньому розумінні цього типу одягу", - розвіює стереотип Олександр Харченко.

Автор фото, ВВС

Козаки згортають вітрило і сідають на весла.

Ми закінчуємо подорож на байдаку, а курінний отаман розповідає, що тоді, у 1651 році у боях з литовцями козаки затопили у Дніпрі кілька таких байдаків з награбованою у Києві здобиччю.

"Можливо десь тут, під водою, в товщі піску досі є ці скарби", - каже Олександр Харченко.