Вибори в Німеччині: поворотний момент в історії країни

Ангела Меркель Копирайт изображения Reuters
Image caption Ангела Меркель перемогла на виборах, але результат її партії - найгірший за всю історію

Ангела Меркель залишиться на посту канцлера Німеччини ще чотири роки й далі домінуватиме на політичній сцені країни.

Але результати виборів виявилися найгіршими для її партії з того часу, як вона її очолила.

За один день політичний ландшафт Німеччини кардинально змінився.

Третє місце в бундестазі тепер займає націоналістична і популістська партія Альтернатива для Німеччини (АдН).

Що все це означає для Німеччини?

Що змінилося?

На перший погляд - майже нічого. Але при цьому змінилося все. Ці вибори стали поворотним моментом для Німеччини.

Так, Ангела Меркель була переобрана на четвертий термін, але вона знає, що її партія ХДС отримала найгірший результат на виборах з 1949 року.

Вперше з 1950-х років в бундестазі буде шість партій, а обидві основні партії - ХДС і Соціал-демократична партія (СДПН) - втратили значну кількість місць в парламенті.

Мартін Шульц, який очолює СДПН, сказав, що на виборах найбільше постраждала саме Ангела Меркель, попри те, що результати голосування стали найгіршими в історії для його власної партії, і що СДПН має намір сформувати опозицію.

Успіх націоналістів

Результати виборів виявилися найкращими для крайньої правої націоналістичної партії АдН, вона вперше пройшла в бундестаг, і для центристської Вільної демократичної партії (ВДП), якій вдалося повернутися в бундестаг після чотирьох років відсутності.

Приблизно через годину після того, як стало зрозуміло, що АдН проходить в бундестаг, Олександр Гаулянд - один з лідерів АдН, а тепер і один із депутатів - тріумфально оголосив присутнім, що його партія не даватиме спуску Ангелі Меркель.

Копирайт изображения EPA
Image caption Аліса Вайдель із АдН заявляє, що має намір вимагати створення комісії для розслідування рішення Меркель прийняти в країну більше мільйона мігрантів і біженців

"Повернемо контроль над країною її народу", - заявив він, і це абсолютно безпрецедентна заява для післявоєнної Німеччини.

АдН отримала 13% голосів, у неї буде понад 90 депутатів в бундестазі. Це ускладнить роботу уряду Меркель. Серед іншого, АдН стверджує, що Меркель та її уряд порушили цілу низку законів, погодившись прийняти в країну хвилю біженців, і наполягає на проведенні офіційного розслідування політики щодо біженців.

Успіх АдН також підкреслює розкол між заходом і сходом Німеччини. На територіях колишньої НДР партія вийшла на друге місце, отримавши там понад 20% голосів. У землі Саксонія вже майже наздогнали ХДС, із 30% голосів.

АдН виявилася найпопулярнішою серед чоловіків на сході Німеччини, обігнавши серед них ХДС на 3%.

На заході Німеччини за АдН проголосували 11% виборців.

Image caption Новий парламент Німеччини

Близько мільйона виборців переметнулися від ХДС до АдН, і близько півмільйона - від СДПН.

Більше мільйона людей, які ніколи раніше не голосували, також підтримали ультраправу партію.

Чому люди голосують про АдН?

Партія висловлює занепокоєння багатьох виборців напливом мігрантів і біженців. Проведене в неділю опитування людей, які проголосували за АдН, вказує, що:

  • 99% з них вважають, що саме ця партія усвідомлює, що прості люди більше не почуваються в безпеці
  • 99% згодні з вимогами АдН обмежити зростання ісламу в Німеччині
  • 96% підтримують вимогу партії різко скоротити приплив мігрантів і біженців
  • 85% вважають, що вони можуть висловити свій протест лише проголосувавши за цю партію
Копирайт изображения Getty Images
Image caption На плакаті АдН було написано: "Чадра? Ми вважаємо за краще за бікіні"

Якби стан економіки було головним питанням на цих виборах, то дві основні партії здобули б упевнену перемогу.

З економікою Німеччини все більш ніж гаразд. ВВП зростає, рівень безробіття низький, а надходження до бюджету від податків перевищують витрати держави.

Але це були перші федеральні вибори з того часу, як в 2015 році уряд Ангели Меркель відкрив кордони для мігрантів і біженців, після чого в країну прибуло близько 1,3 мільйона людей.

Меркель обіцяла виборцям, що країна впорається з цим напливом, і вона стримала своє слово. Крім того, за останній рік кількість людей, які просять притулку в Німеччині, різко скоротилася, а уряд в Берліні став частіше вдаватися до депортацій.

Але питання про міграцію, біженців та їхньої інтеграції виявився одним з основних під час передвиборної кампанії, причому настільки визначальним, що під час єдиних теледебатів між Меркель і Шульцем вони не обговорювали нічого іншого.

Найбільше це зіграло на руку АдН, хоча її представники в дебатах участі не брали.

Такі пристрасті не вирували під передвиборчої кампанії в країні давно.

Наскільки крайньо правими можна вважати АдН?

Якщо вірити опитуванням тих, хто проголосував за АдН, 55% з них вважають, що партія недостатньо дистанціюється від крайньо правих позицій.

Іншими словами, більш ніж половина з тих, хто проголосував за цю партію, вважають її занадто екстремістською, що не завадило їм за неї проголосувати.

Копирайт изображения EPA
Image caption Аліса Вайдель і Олександр Гаулянд раніше робили заяви вкрай правого спрямування

Партія займає антиіммігрантські та антиісламські позиції, і деякі її лідери неодноразово робили заяви, які багато хто визнав екстремістськими.

Програма партії вимагає заборонити будівництво мінаретів, а також заявляє, що іслам не сумісний з німецькою культурою. "Ісламу немає місця в Німеччині", йдеться в програмі.

Під час передвиборчої кампанії міністр закордонних справ Зігмар Габріель попереджав виборців про небезпеку присутності "справжніх нацистів у рейхстазі вперше після Другої світової війни". Центральна єврейська рада Німеччини заявила, що результат виборів підтвердив найсерйозніші побоювання.

Заяви АдН:

  • Олександр Гаулянд, один з лідерів АдН, закликав німців пишатися своєю історією. "У нас є право пишатися досягненнями німецьких солдатів під час обох світових воєн", - сказав він. Він також сказав, що комісара з питань інтеграції Айдан Озогуз слід "викинути" на батьківщину її батьків, тобто до Туреччини. У минулому році він сказав, що не хотів би жити поруч з чорношкірим німецьким футболістом
  • Під час передвиборчої кампанії було виявлено електронне послання, відправлене в 2013 році головним кандидатом партії Алісою Вайдель, в якому та зневажливо висловлювалася про арабів і ромів. Сама Вайдель назвала це "фейковою новиною"
  • Кандидат АдН Фрауке Петрі в 2016 році заявила, що "за необхідності" і мігрантів слід стріляти, щоб не дати їм можливості проникнути на територію Німеччини

Хто тепер правитиме Німеччиною?

Після того як Мартін Шульц заявив, що його партія піде в опозицію і не увійде до складу "великої коаліції" з ХДС, саме СДПН, а не АдН стане основною опозиційною партією.

Копирайт изображения Getty Images
Image caption Ангелі Меркель, швидше за все, доведеться створювати "ямайську" коаліцію

Це означає, що у Меркель є лише один варіант створення нової правлячої коаліції.

Йдеться про так звану "ямайську" коаліцію, за кольорами логотипів трьох партій - чорного (ХДС), жовтого (Вільних демократів) і зеленого - партії "зелених". Саме ці кольори присутні на прапорі Ямайки.

Це незвичайна комбінація партій. Подібна коаліція щойно прийшла до влади в землі Шлезвіг-Гольштейн, на півночі країни, але між ліберальними Вільними демократами і "зеленими" є серйозні розбіжності.

"Зелені" хочуть закрити 20 електростанцій, що працюють на вугіллі, з чим не згодна ВДП. Але Мартін Шульц, хоча і очолює опозицію, вважає, що подібна коаліція може виявитися дієздатною.

"Я думаю, це саме те, чого зараз потребує країна", - сказав він у неділю ввечері. "Ліві й праві партії в складі коаліції - це викличе необхідні для країни дебати".

Нові обличчя

Копирайт изображения AFP
Image caption Крістіана Лінднера називають харизматичним політиком

Якщо ВДП увійде до складу правлячої коаліції, то варто стежити за кар'єрою її харизматичного 38-річного лідера Крістіана Лінднера, який під час передвиборчої кампанії наголошував на необхідності реформ в системі освіти.

Його колега Олександр Граф Ламбсдорф також може увійти до кабінету міністрів.

Копирайт изображения Reuters
Image caption Катрін Герінг-Еккардт, одна з лідерів "зелених", просуває ідеї захисту навколишнього середовища

Ліву партію Зелених очолюють центристи Катрін Герінг-Еккардт і Джем Оздемір.

Оздемір закликав Ангелу Меркель проводити більш жорстку політику стосовно Туреччини.

"Зелені" вимагатимуть від Меркель гарантій у сфері захисту навколишнього середовища, а також виконання зобов'язань в рамках Паризького договору зі зміни клімату.

Також на цю тему

Новини на цю ж тему