Каталонія, Крим, Донбас: чи схожі "референдуми"?

Крим і Каталонія Копирайт изображения Getty Images
Image caption Чи схожий "референдум" у Криму в березні 2014 року на каталонські події нинішньої осені?

Референдум про незалежність Каталонії в Україні сприймається по-особливому. Тут добре пам'ятають події в Криму і на Донбасі навесні 2014 року.

ВВС Україна вирішила дослідити, чи можна взагалі порівнювати ці голосування.

Що спільного

Копирайт изображения Getty Images
Image caption Загострення ситуації призводить до ширшого залучення людей, кажуть експерти

І іспанський, і українські "референдуми" об'єднує те, що вони суперечили законам держави, у якій проводилися. Саме на це звертають увагу експерти.

У Криму та на Донбасі голосування відбувалося всупереч позиції офіційного Києва та без участі міжнародних спостерігачів.

Так само в неділю каталонці йшли на виборчі дільниці всупереч рішенню іспанського конституційного суду.

Політолог-міжнародник Володимир Горбач відзначає ще одну спільну рису - організатори "волевиявлень" оголосили про впевнену перемогу прибічників відокремлення.

"Як правило, на референдум ідуть ті, хто підтримує його ініціаторів. Противники ж бойкотують. Це універсальна риса всіх референдумів, що проводяться з конфліктних питань", - розповідає пан Горбач.

Схожа ситуація була і на консультативному референдумі в Нідерландах щодо асоціації України та ЄС.

Тоді активно голосували саме противники ратифікації, які, власне, ініціювали референдум. А їхні опоненти голосування ігнорували, щоб не збільшувати явку.

Експерт-міжнародник Володимир Кушніренко говорить про таку спільну рису українських та іспанського "референдумів": загострення ситуації призвело до того, що до голосування долучилися навіть ті люди, які раніше не цікавилися чи майже не цікавилися питанням.

"Населення починає перетворюватися з маси у людей, які намагаються ухвалювати рішення. І цим можуть користуватися політичні сили чи економічні групи, а правлячі кола - неадекватно реагувати. Що зрештою призводить до серйозних змін у сучасному політико-територіальному дизайні", - звертає увагу Володимир Кушніренко.

На цьому, на думку цих експертів, схожість "референдумів" завершується.

Що відмінне

Копирайт изображения Getty Images
Image caption Невизнані референдуми в Україні у 2014 році відбувалися на тлі фактичного збройного втручання

Кардинальною відмінністю "референдумів" у Криму та самопроголошених "ЛНР" і "ДНР" від голосування у Іспанії є те, що в Каталонії був чіткий суб'єкт, який ініціював "волевиявлення" - каталонська спільнота, вважає Володимир Горбач.

"Референдум у Каталонії - це акт, який здійснив політичний суб'єкт у вигляді каталонської нації. Її, до речі, визнала сама Іспанія (У Конституції Іспанії каталонці визнаються окремою нацією. - Ред.). А у Криму і на Донбасі - чиста фікція, адже не було суб'єкта і все відбувалося в умовах фактичної окупації з боку Росії", - каже експерт.

Він додає, що Каталонія, наприклад, навіть має власний веб-домен - ".cat".

З ним погоджується політолог Олександр Палій: "Каталонська нація існує, а донбаська - ні. Каталонська мова існує, а донбаська - ні".

Експерт наголошує, що принциповою різницею є зовнішній вплив.

"Каталонський рух відбувається за несприятливої міжнародної реакції, адже ЄС досить критично до нього налаштований. А на Донбасі без російського інспірування сепаратизм був неможливим. У Криму хоча й були сепаратистські настрої, але вони далі маргінесу не просувалися. Без російських десантників там нічого б не відбулося", - вважає політолог.

"І в Криму, і на Донбасі йшлося про приєднання до іншої країни. Хоча на Донбасі першою фазою і було від'єднання від України, але далі планувалося приєднання до Росії", - додає інший політолог Володимир Фесенко.

Російська влада офіційно визнала присутність своїх військових в Криму у лютому-березні 2014 року.

За формулюванням Кремля, вони дбали там про безпеку організації і проведення референдуму щодо приєднання до РФ.

Участь у конфлікті на Донбасі Москва послідовно заперечує.

Як діятиме Росія?

Копирайт изображения Getty Images
Image caption Приклад Каталонії може викликати за собою ланцюгову реакцію в інших країнах, попереджають міжнародники

В українських медіа шириться занепокоєння, що Москва може спробувати використати ситуацію в Каталонії для міжнародного визнання кримського "референдуму".

Офіційно ж Кремль назвав недільне голосування "внутрішніми справами Іспанії", які коментувати надалі не вважає за доцільне.

Тим не менше, як вважає Володимир Фесенко, певним чином скористатися нинішніми подіями РФ може.

"Росія спробує використати референдум у Каталонії. Але робитиме це неофіційно…, адже ризикує зіпсувати, якщо не зруйнувати, стосунки з Іспанією", - припускає політичний експерт.

"Хоча у Росії "граються" з підтримкою радикальних рухів і руйнуванням єдності Євросоюзу, але якщо такі процеси почнуть розвиватися, як ланцюгова реакція, наприклад у Країні басків, Шотландії, на Корсиці, у північних районах Італії, то це неминуче проявиться згодом і у Росії", - прогнозує Фесенко.

Він відзначає, що сепаратистські рухи, які досягають якихось успіхів, викликають копіювання і наслідування в інших країнах.

"Тому для Росії підтримувати сепаратистські рухи в Європі - гра з вогнем", - вважає політолог.

Офіційний Київ події у Каталонії поки що не коментував.

Також на цю тему

Новини на цю ж тему