Чи дійсно після 35 життя іде на спад?

Чоловік на сходах Копирайт изображения Getty Images

В якому віці вас можна офіційно визнати старим і нудним? У кількох нещодавніх дослідженнях стверджується, що це - 35 років. Але чи дійсно це так?

Який вік можна вважати найкращим у житті? Для когось це - безтурботна юність або студентські роки.

Можливо, 35 - це саме той вік, після якого як особисте життя, так і кар'єра починають поступово йти на спад.

Не тільки тому, що після 35-ти нас припиняють вважати "молодими людьми" (як з'ясували дослідники з Кентського університету), але й тому, що в цьому віці чоловіки досягають "піку самотності", а жінки - "піку нудьги".

І якби цього ще було недостатньо, саме в 35 ми починаємо ненавидіти свою роботу.

Принаймні так зазначили понад 2 тисячі британських працівників в опитуванні, проведеному HR-компанією Robert Half.

Дослідження показують, що в цьому віці поєднання сімейних та фінансових зобов'язань породжують труднощі як в особистому, так і в професійному житті.

Під тиском рішень

Ще одним головним болем 35-тирічних стає гарантія зайнятості.

За даними Управління національної статистики, у першому кварталі 2017 року британським працівникам у віці 35-49 років звільнення загрожувало вдвічі частіше, ніж їхнім 25-34-річним колегам.

Чоловік похилого віку Копирайт изображения Mario Tama
Image caption Вікові категорії в статистиці зазвичай поділяють на 18-34 років і 35-54, таким чином 35 стає переломним моментом між молодістю і зрілістю

Крім того, працівники цієї вікової групи були менш задоволені своїм професійним життям, ніж їхні молодші колеги, зазначається в дослідженні Robert Half UK.

"Досить непросто поєднувати сімейні та фінансові зобов'язання, до того ж саме тоді, коли на роботі ви виходите на керівні позиції, які вимагають більшої відповідальності", - відзначає директор агенції Robert Half UK Ешлі Віпмен.

Як зазначає Віпмен, від молодих співробітників зазвичай менше очікують, а ентузіазму в них більше. А от тих, кому виповнилося 35, починає настирливо бентежити питання: а чи зміг я чогось досягти в житті?

35 - це також той вік, коли статистика вже не відносить вас до молоді і ви потрапляєте в більш зрілу вікову групу. Хоча цей розподіл, звичайно, є цілком довільним.

Джулія Кларк із центру дослідження громадської думки Ipsos, вважає, що деякі відмінності між людьми молодше і старше від 35-ти пояснюються лише тим, що в цьому віці ми самі провели межу.

Проте Кларк додає, що в маркетингових дослідженнях зазвичай саме так і поділяють вікові категорії, оскільки таким чином вони точніше відповідають соціальним етапам життя людини.

Ребел Вілсон Копирайт изображения Getty Images
Image caption Акторка Ребел Вілсон нещодавно опинилася в центрі скандалу через те, що збрехала журналістові про свій вік, на той момент їй було 37 років

Адже в 20 і в 29 років люди, як правило, перебувають на досить різних життєвих стадіях, тому в демографії розрізняють вікові групи таким чином: 18-24 роки, 25-34 і так далі.

Ширші категорії об'єднують людей 18-34 років та 35-54-х, і таким чином 35 стає віковим вододілом між молодими людьми, які тільки починають робити кар'єру, і тими, хто старше і вже чогось досяг у житті.

Жінок, які ще планують мати дітей, в цьому віці починає турбувати питання, а чи зможуть вони завагітніти. Хоча останні дослідження свідчать, що фертильність у цьому віці не знижується так різко, як вважали раніше.

У США дедалі більше жінок відкладають свою першу вагітність на вік після 30-ти, щоби продовжити навчання та зробити кар'єру.

За останніми даними, в США вперше за всю історію спостережень, більше дітей народжується у жінок 30-річного віку, ніж у 20-річних.

Існують також і фінансові причини відкласти материнство.

Так, "Журнал економіки народонаселення" опублікував 2011 року дослідження, яке показало, що кожен рік, на який жінка відкладає народження дитини, призводить до збільшення її заробітної платні на 9%.

Міленіали не поспішають осісти

Діліп Джест, директор Центру здорового старіння при Каліфорнійському університеті Сан-Дієго, вважає хибним поширене уявлення про те, що вік від 20 до 40 є найкращим у житті.

Насправді ці роки зазвичай сповнені тривогами та стресом, оскільки людям доводиться ухвалювати багато життєво важливих рішень.

Тривалість життя в розвинених країнах зростає, а глобалізація економіки відкриває ширші можливості.

В результаті створення родини, побудова кар'єри та вибір постійного місця проживання стають більш довготривалими та складнішими, ніж це було у попередніх поколінь.

"Раніше люди визначалися з важливим життєвим вибором у 20-25 років, але сьогодні міленіали не поспішають осісти", - зазначає Джест.

"Вони пізніше одружуються, пізніше народжують дітей, і отже, стресовий період життя тепер перемістився з 20 років на 30-35".

Вікторія Бекхем Копирайт изображения Clive Brunskill
Image caption Колишня учасниця Spice Girls, а потім дизайнерка Вікторія Бекхем зробила неможливе: їй вдалося зберегти зірковий статус і в зрілі роки

А втім, є гарна новина. "Решта вашого життя буде щасливішою", - каже Джест.

І хоча з віком ви не виглядатиме більш гламурно, ваш психічний стан і самопочуття напевно поліпшаться.

"Ми вже краще розуміємо себе, ухвалюємо більш обмірковані рішення, і зазвичай стаємо меншими егоїстами", - відзначає Джест.

"Все це дає нам мудрість, яка приходить лише з досвідом і віком", - додає він.

Новини на цю ж тему