Вдова загиблого у Сирії росіянина: "Він рік не міг знайти роботу"

Фото зі сторінки Марка Неймарка в соцмережі "ВКонтакте" Копирайт изображения vk.com
Image caption Фото зі сторінки Марка Неймарка в соцмережі "ВКонтакте"

У Сирії в кінці вересня загинув ще один громадянин Росії. Марк Неймарк поїхав туди, підписавши контракт з приватною військовою компанією, яка вже виплатила його сім'ї компенсацію, розповіла Російській службі Бі-бі-сі вдова загиблого Ксенія Неймарк.

Про загибель ще одного росіянина напередодні, 16 жовтня, повідомила група Conflict Intelligence Team (CIT), яка займається розслідуванням збройних конфліктів і моніторить ситуацію в Сирії, де Росія протягом останніх двох років проводить військову операцію.

Мешканець міста Мегіон Ханти-Мансійського автономного округу підірвався на міні. На підставі фотографій пана Неймарка з його облікового запису в соціальній мережі "ВКонтакте" група CIT припустила, що він був чинним російським військовослужбовцем.

Міноборони Росії не повідомляло про його загибель, а Ксенія Неймарк розповіла ВВС, що чоловік уклав контракт з приватною військовою компанією (ПВК).

"Казав, що відрядження - до кінця жовтня"

ВВС:Звідки ви дізналися про те, що трапилося - з вами зв'язався хтось із колег чоловіка або командування тієї групи, до якої входив Марк?

Ксенія Неймарк: Ніхто з командирів або товаришів по службі мені не дзвонив. 12 жовтня о другій годині дня зателефонував якийсь чоловік, який назвався Сергієм і сказав, що наступного дня мені треба бути у Ростові-на-Дону.

ВВС:Іщо сталося в Ростові?

К.Н.: Ми приїхали, він написав нам адресу, куди треба прийти, це був готель. Там ми зустріли Сергія, з ним був ще якийсь співробітник, чоловік років 50-ти, який не назвався. Ми підписали документи, що отримали компенсацію.

Нам пояснили, що був якийсь прорив. Дорога, якою він їхав, була замінована, і він підірвався. Це сталося 28 вересня.

ВВС: Ви лише підписали документи про компенсацію чи вам її вже виплатили?

К.Н.: Відразу ж і виплатили. Але це був не якийсь офіційний документ з реквізитами, а скоріше просто розписка, що я отримала ці гроші.

ВВС: А суму компенсації можете назвати?

К.Н.: Мені б не хотілося відповідати на це питання.

ВВС: Марк багато часу провів в Сирії?

К.Н.: Він поїхав 28 червня. Казав, що до кінця жовтня буде відрядження, а потім він повернеться.

Копирайт изображения Vk.com
Image caption Фото зі сторінки Марка Неймарка у соцмережі "ВКонтакте"

ВВС: Чому він в принципі вирішив податися до ПВК? У нього були якісь проблеми з роботою в Мегіоні?

К.Н.: Так, він десь рік не міг знайти роботу. Влаштувався офіціантом, працював, але його обдурили і не заплатили гроші. Він кудись влаштовувався, але завжди говорив, що йому не вистачало.

ВВС: Вам відомо, він один там загинув чи були й інші постраждалі?

К.Н.: Там було кілька росіян у той день. Коли ми приїхали до Ростова, там було ще три сім'ї. У всіх однакова ситуація.

ВВС:Чи мали ви з ним якийсь зв'язок, поки він перебував у Сирії?

К.Н.: Так, він телефонував, виходив у "ВКонтакте" і WhatsApp, надсилав мені фотографії: його обличчя, а позаду пустеля.

ВВС:Чи був у нього якийсь військовий досвід?

К.Н.: Він відслужив строкову службу.

Загиблі бійці ПВК

28 вересня, коли загинув Марк Неймарк, у Сирії у полон потрапили козак з Ростовської області Роман Заболотний і житель Підмосков'я Григорій Цуркану, про їхню долю достовірних відомостей немає.

На початку жовтня знайома пана Заболотного розповіла виданню "Кавказький вузол", що 28 вересня до аеропорту Ростова-на-Дону доставили 12 тіл бійців приватної військової компанії. Вона стверджує, що це були загиблі з "ПВК Вагнера".

У Росії приватні військові компанії перебувають поза законом. Петербурзьке видання "Фонтанка" повідомляло, що Вагнер - позивний командира, підполковника спецназу ГРУ у запасі Дмитра Уткіна.

Цього ж дня, 28 вересня, у Сирії, як повідомляли ЗМІ, загинув 27-річний мешканець Магнітогорська Михайло Чернов.

"До Сирії він потрапив через Краснодар, там є агенція, яка набирає бійців. Він і на Донбасі був, і через ту ж компанію поїхав до Сирії. Але не через військкомат, він навіть у армії не служив, бо був інвалідом", - розповідав виданню "Коммерсант" один з його знайомих.

На початку серпня 2017 року Reuters оприлюднило результати розслідування, які свідчать про те, що з початку російського втручання у 2015 році у Сирії загинули щонайменше 76 громадян Росії. З того часу ця цифра зросла.

Серед 40 росіян, які загинули у Сирії лише цього року, був 21 приватний військовий фахівець і 17 військових, статус ще двох встановити не вдалося, повідомлялося у серпневому розслідуванні агентства Reuters.

16 жовтня CIT оприлюднила повідомлення про загибель щонайменше дев'яти бійців "ПВК Вагнера", які, як стверджують розслідувачі, загинули у Сирії у серпні і вересні цього року. Серед загиблих група називала прізвища вихідців з Казані, Пермі, Нижнього Новгорода та інших міст. Імена кількох загиблих CIT встановити не вдалося, при цьому дослідники стверджують, що до Сирії більшість загиблих брали участь у боях на сході України.

Напередодні у Донецьку відбувся з'їзд "Союзу добровольців Донбасу". Його відвідав помічник президента Росії Владислав Сурков. Деякі учасники заходу розповіли Російській службі Бі-бі-сі, що їхні друзі воюють у Сирії.

Чоловік, який назвався Михайлом, розповів, що відмовляє своїх друзів від поїздки: "Я ж знаю, що там відбувається. Коли була війна на Донбасі, яка досі триває, ми туди йшли воювати за російський народ. А у Сирії дещо інша итуація".

"Люди їдуть воювати за гроші", - підсумував співрозмовник ВВС.

"Чимало моїх бійців поїхали, і є ті, хто голову там склав", - сказав ще один чоловік, який був присутній на з'їзді.

Також на цю тему

Новини на цю ж тему