Bellingcat: нове фото російської установки, яка збила MH17

Бук Копирайт изображения BELLINGCAT
Image caption У Bellingcat назвали фото, яке опублікували в JIT, найбільш детальним зображенням правого борта "Бука 332" після його прибуття в Україну

З'явилися нові докази того, що зенітно-ракетний комплекс "Бук" імовірно збив пасажирський "Боїнг" (рейс MH17) на сході України, який потрапив туди з території Росії.

Фотографія, яку оприлюднила Об'єднана слідча група (JIT) напередодні, - це дев'яте за рахунком зображення тієї ж ракетної установки, заявили в міжнародній експертно-журналістській розслідувальній групі Bellingcat.

"До сьогодні практично не залишалося сумнівів, що MH17 був збитий російським "Буком". Тепер, коли є дев'ятий доказ присутності на сході України установки, що належить російським Збройним силам, ніяких сумнівів більше бути не може", - йдеться в повідомленні групи.

Пасажирський лайнер Boeing 777 авіакомпанії Malaysian Airlines був збитий 17 липня 2014 року. Всі 298 людей, що перебували на борту, загинули.

Російська сторона стверджує, що в катастрофі винні Збройні сили України, що протистоять бойовикам на сході країни. Україна вважає, що "Бук" привезли з Росії і стріляли з нього сепаратисти.

Новий кадр

Порівняння деталей "Бука" на останній фотографії з двома відеозаписами, які були оприлюднені раніше і на яких він знятий з правого борту (в Росії і в місті Торезі Донецької області України), дозволяє стверджувати, що на всіх знімках зображена одна і та сама установка, пишуть у Bellingcat.

"Найбільш очевидні подібні риси всіх трьох зображень - численні білі відмітини на "Буці". Фрагменти зафарбованих цифр, маркування негабаритного вантажу на бічному щитку гусениці та маркування центру мас (що нагадує приціл) повністю збігаються. Ці деталі збігаються зовні та за взаємним розташуванням", - заявили в Bellingcat.

Фотографія могла бути зроблена в день аварії "Боїнга", 17 липня 2014 року, в українському місті Макіївка, припускають в JIT - слідчій групі, куди входять представники правоохоронних органів Австралії, Бельгії, Малайзії, Нідерландів та України. Bellingcat поки не вдалося точно визначити, де був зроблений знімок.

На фотографії "Бук" видно з правого борту. Він занурений у трейлер Volvo з білою кабіною, який, як вважають у Bellingcat, віз його на сході України 17 липня. Також на знімку видно темно-синій мікроавтобус Volkswagen, який супроводжував "Бук" у той день.

Група дійшла висновку, що самохідна ракетна установка на знімку - це "Бук" за номером 332, раніше визначався Bellingcat як "Бук 3х2", з російської 53-ої зенітно-ракетної бригади.

Копирайт изображения Getty Images
Image caption У липні Bellingcat узагальнили докази причетності до неї проросійських сепаратистів і спростували альтернативні версії

Як розвивалися події - версія Bellingcat

17 липня 2017 року - в третю річницю авіакатастрофи - Bellingcat опублікувала доповідь, яка узагальнює докази причетності до неї проросійських сепаратистів і спростовує найбільш відомі альтернативні версії.

Звіт базується на даних із відкритих джерел, включаючи репортажі журналістів, фотографії та відеозаписи в соціальних мережах, а також супутникові знімки.

Згідно з документом, наприкінці червня 2014 року військовослужбовці 53-ої зенітно-ракетної бригади перегнали до російсько-українського кордону кілька транспортних засобів, серед яких була і ракетна установка "Бук" під номером 332.

За даними Bellingcat, вранці 17 липня 2014 року установка перебувала в Донецьку, де її помістили на платформу вантажної машини і повезли на схід через територію, підконтрольну проросійським сепаратистам. Номер "Бука" був зафарбований, однак Bellingcat вдалося впізнати установку завдяки вм'ятинам і слідам від фарби.

Пізніше цього ж дня вантажівка з установкою прибула до Сніжного в Донецькій області, звідки "Бук" своїм ходом вирушив на південь.

"Боїнг" авіакомпанії Malaysian Airlines, що летів із Амстердама в Куала-Лумпур, розбився біля 16:20 за місцевим часом.

Вранці 18 липня 2014 року "Бук" під номером 332, на якому не вистачало однієї ракети, був знятий на відео, коли проїжджав через підконтрольний сепаратистам Луганськ.

Перехоплені переговори сепаратистів свідчать про те, що невдовзі після цього ракетну установку повернули до Росії.

Група стверджує, що за перевезення установки на Донбас відповідав російський офіцер у відставці Сергій Дубинський із позивним "Хмурий", який в 2014 році був головою розвідки в підрозділі сепаратистів, який очолював Ігор Стрєлков (Гіркін).

У МЗС Росії назвали докази, які зібрала група "сфальсифікованими".

Копирайт изображения Bellingcat
Image caption Як припускають у Bellingcat, на цьому фото - той самий "Бук", знятий у 2013 році в Росії. Це зображення виявили раніше за допомогою користувача Twitter

Версії трагедії

Рада безпеки Нідерландів у кінцевій доповіді про обставини аварії "Боїнга" назвала причиною катастрофи потрапляння у лайнер ракети класу "земля - повітря", яку випустили з установки "Бук".

До такого ж висновку дійшли в міжнародній Об'єднаній слідчій групі (JIT).

Російська влада стверджує, що в катастрофі "Боїнга" винна українська сторона.

У жовтні 2015 року фахівці російського військового концерну "Алмаз-Антей" оприлюднили підсумки власного розслідування катастрофи. Із нього випливає, що літак збила ракета, яку вже не використовували російські військові, з території, яку на той момент вже не контролювала "жодна зі сторін конфлікту на Донбасі".

У доповіді Ради безпеки Нідерландів цю версію "Алмаз-Антея" відкинули.

Генпрокуратура самопроголошеної "ДНР" нещодавно заявила, що отримала нові дані про те, що "Бук", з якого був збитий "Боїнг", на момент пуску перебував на території, підконтрольній українській армії.

В інтернеті циркулює також низка конспірологічних версій трагедії: про те, що MH17 був підірваний зсередини, а також про зв'язок аварії із таємничим зникненням іншого рейсу малайзійської авіакомпанії - MH370 - в небі над Південно-Китайським морем.

Новини на цю ж тему