Андрій Бабіш: мільярдер-популіст, який може очолити Чехію

Андрей Бабіш Копирайт изображения EPA
Image caption Центристська партія Андрія Бабіша ANO лідирує за популярністю

Судячи з усього, новим прем'єром Чехії стане Андрій Бабіш - друга найбагатша людина в країні. Свою передвиборну кампанію він побудував на боротьбі з корупцією, проте щодо нього самого ведуть розслідування.

Головними темами виборчої кампанії до чеського парламенту стали перехід на євро, проблеми імміграції та відносини з Росією, а також менш глобальні, наприклад, зростання цін на масло.

Антонін Кокес - огрядний бородань, якому майже 50, з напруженими очима й посмішкою, яка не зникає з обличчя. Причини для радості в нього є. Заробивши статки на виробництві настільних ігор, він зайнявся головною пристрастю всього свого життя - випічкою хліба.

Ні, він не пече хліб власноруч, і не вважає себе чудовим кухарем або пекарем. Але він відкрив уже четверту пекарню, яку назвали його ім'ям. Найперша, на площі Їржі з Подебрад, яка дуже популярна серед місцевих - там повно людей, коли ми сідаємо за столик випити по філіжанці кави.

Image caption Антонін Кокес: "Ми стоїмо на роздоріжжі"

"Ми відкрилися чотири роки тому. Мені в Празі бракувало гарного хліба, - розповів пан Кокес. - Я часто був у Німеччині, Швейцарії та Франції. І мені траплялися невеликі пекарні, де кожен день печуть свіжий хліб і панує дружня атмосфера. Я подумав, а чому б не зробити подібне й тут".

Коли я запитав, чи не позначиться на його бізнесі зростання цін на масло, бо кожна його пекарня щодня використовує майже 100 кг цього продукту, - він розсміявся.

"Чесно кажучи, мене дивує, що це стало таким актуальним питанням. Не розумію, через що весь цей шум", - говорить він.

Але добродушність пана Кокеса зникає, коли я питаю його про Андрія Бабіша. Коли мільярдер був міністром фінансів, він обіцяв позбутися бюрократичної тяганини для підприємців, таких як пан Кокес, аби їм було простіше вести справи в Чехії.

Копирайт изображения Reuters
Image caption "Виступи проти корупції", - закликає плакат Бабіша

"Коли я вперше зустрів і почув пана Бабіша, я подумав - він один із нас. Він допоможе малому бізнесу. Але в дійсності все вийшло інакше", - говорить пан Кокес, пояснюючи, що централізований реєстр онлайн-продажів, а також щомісячний контроль над виплатами ПДВ заважає, а не допомагає чеським компаніям.

Пан Бабіш обіцяє керувати країною, як бізнесом. За його словами, інновації сприяли збору податків і допомогли впорядкувати бюджет Чехії: економіка тепер у плюсі, а рівень життя зростає.

Менш зрозуміла ситуація із його власними фінансами. Крім агрохімічної імперії, яка розрослася, він має дві щоденні газети й радіостанцію. Його ж ферма "Гніздо лелеки" й конференц-центр поставили хрест на його кар'єрі міністра фінансів, коли його формально звинуватили в шахрайстві під час отримання дотаційних коштів від ЄС для цього бізнесу.

Пана Бабіша позбавили депутатської недоторканності. Тепер підприємець, статки якого Forbes оцінює в 4,1 мільярдів доларів, фігурує у двох справах, які веде чеська поліція й бюро ЄС по боротьбі із шахрайством.

Прес-секретар бізнесмена й депутати його партії ANO не відповіли на прохання BBC про інтерв'ю. Сам пан Бабіш агресивно відкидає всі звинувачення на свою адресу, називаючи їх частиною кампанії, яку ведуть його противники в політичному істеблішменті.

Він, як і раніше, прагне потрапити до заповітного офісу.

"Послухайте, мало чеських політиків можна порівняти із ним за працездатністю, твердістю, умінню керувати", - сказав Павло Теліцка, який представляв партію ANO у європейському парламенті, поки за тиждень до виборів не посварився із паном Бабішем. Головним предметом суперечки стала зовнішня політика.

"Мало чеських політиків можуть спілкуватися на двох мовах, як він. Мало хто може похвалитися, що у їхніх мобільних є номери [міністра фінансів Німеччини Вольфганга] Шойбле або [президента Франції Еммануеля] Макрона", - розповів Теліцка BBC.

"Головне - у якому напрямку він поведе уряд, ставши прем'єр-міністром. І це для мене головне питання, після всього, що сталося за останні місяці, і всіх наших розбіжностей", - додав він.

Не всі на чеській політичній сцені визначилися зі своїм ставленням до пана Бабіша. На відміну від Павла Теліцки він, наприклад, виступає проти переходу країни на євро. Він займає непохитну позицію проти квот ЄС щодо прийому біженців і вороже налаштований до мігрантів-мусульман. Але такі настрої є сьогодні чи не обов'язковими для чеських політиків - здивування викликала б протилежна позиція.

Копирайт изображения Reuters
Image caption Бабіш пообіцяв керувати країною, як своїм бізнесом

Менш зрозуміла позиція пана Бабіша щодо питань, наприклад, про відносини з Росією.

"Бабіш - не людина Кремля", - стверджує Ондрей Кундрю, який написав чимало статей про пана Бабіша для ліберальної чеської щотижневої газети Respekt.

"З іншого боку, його не можна назвати проєвропейським. Він - десь у центрі. Наразі ми єдина країна в Центральній Європі, в уряді якої не має жодної популістської партії. Безумовно, це може змінитися, якщо пан Бабіш створить коаліцію із [ультраправою партією] SPD або комуністами. Тоді, звісно, ми можемо піти шляхом Угорщини ", - додає він.

У себе в пекарні Антонін Кокес теж побоюється відходу від Європи, від євроатлантизму, від ліберальної демократії.

"Думаю, ми стоїмо на роздоріжжі. Світ змінюється. Мені здається, чехам доведеться вирішувати, чи хочемо ми бути частиною ЄС або нам потрібно рухатися в іншому напрямку".

"Так, цим напрямком може стати Росія. Але це може бути й рухом у нікуди. Ось у чому питання", - говорить він.

Новини на цю ж тему