"Райські папери": знову тінь на президента Порошенка?

Колаж ВВС - острів, купюри доларів

Учасники Міжнародного консорціуму журналістів-розслідувачів і Центру розслідування корупції та організованої злочинності OCCRP одночасно, 5 листопада, у понад 60-ти країнах оприлюднили матеріали про фінансові оборудки та схеми збагачення представників влади та бізнесменів.

Серед понад 100 людей із 50 країн є кілька громадян України і, зокрема, президент Петро Порошенко.

Проте юристи компанії Avellum, з якими співпрацює президент України, вважають усі підозри безпідставними, а викладену інформацію - маніпулятивною.

Нове розслідування журналісти назвали Paradise Paper, або "Документи з райських островів". У ньому - аналіз даних власників офшорних компаній, інформація про обсяги коштів, переведених в офшори тощо.

Частину матеріалів також оприлюднили у програмі ВВС "Панорама".

Фактично, нові матеріали Paradise Paper - це продовження проекту Panama Paper, який торік оприлюднили журналісти.

Учасниками Міжнародного консорціуму журналістів-розслідувачів в Україні є програма "Слідство: Інфо". Журналіст Дмитро Гнап розповідає про доступ до 13 мільйонів документів, значна частина з яких - міжнародного офшорного реєстратора фірми Appleby.

"Слідство: Інфо" і у квітні 2016, і зараз відстежувало, як створювалася офшорна компанія юристами підприємств, що у 2014 році належали Петру Порошенку.

Копирайт изображения UNIAN

Податкові наміри?

Коротко зміст матеріалів, що їх зібрали журналісти, такий: влітку 2014 року, після обрання Петра Порошенка президентом, юристи фірми Avellum вели переговори із фірмою Appleby на Острові Мен про створення офшорної компанії. Ця фірма відмовилася від співпраці, після чого Avellum знайшов панамську фірму Mossack Fonseca, яка й створила офшорну структуру - так званий "сліпий траст".

Журналісти "Слідство: Інфо" звертають увагу на той факт, що у листуванні юристів Avellum із фірмою Appleby використовується термін "tax purposes" - "податкові цілі", що може давати підстави для висновків про те, що фірма створюється для уникнення оподаткування у своїй країні.

"Судячи з доказів, отриманих нами в межах проекту "Документи з райських островів", метою створення президентського офшору могла бути все ж таки мінімізація податків", - вказують у своєму фільмі журналісти "Слідство: Інфо".

Юристи Петра Порошенка ще після оприлюднення Panama Paper, у квітні минулого року, запевняли, що "сліпий траст" створюється виключно для того, щоб продати корпорацію Roshen.

Журналісти "Слідство: Інфо" твердять, що юридична компанія Avellum не прокоментувала факт листування із фірмою Appleby Острова Мен, у якій ішлося про "податкові цілі" створення офшору.

Вже після виходу фільму на Hromadske коментарі з'явилися на сайті юридичної компанії.

Копирайт изображения UNIAN

Avellum назвала безпідставними звинувачення у намірах ухилитися від сплати податків під час реструктуризації президентської кондитерської корпорації Roshen, а також звинуватили авторів фільму в ігноруванні важливої інформації, яку надали юристи компанії на запит "Слідство: Інфо" під час підготовки фільму.

"5 листопада 2017 року було опубліковано серію матеріалів "Слідство: Інфо", у яких наведено інформацію про Avellum та нашу співпрацю з юридичною фірмою Appleby. На нашу думку, ці матеріали містять маніпулятивні твердження, що не підтверджені фактами", - йдеться в заяві.

Юристи твердять, що з Appleby обговорювалося створення міжнародної холдингової структури для забезпечення продажу корпорації Roshen. У юрфірмі наголошують, що така структура дозволила б уникнути подвійного оподаткування і сплатити усі податки в Україні, а не за кордоном.

"Без створення міжнародної холдингової структури передача корпорації Roshen у "сліпий траст" була б неможливою або юридично дефектною", - вказують автори заяви.

"У разі продажу корпорації Roshen усі кошти були би перераховані кінцевому власнику в Україну, задекларовані та з них було б сплачено усі податки. Так само як сьогодні усі податки корпорація Roshen сплачує і надалі буде сплачувати в Україні", - заявили в Avellum.

Юристи нагадали, що зараз Roshen перебуває у довірчому управлінні міжнародної банківської групи Rothschild, а Петро Порошенко не має повноважень на здійснення контролю за процесом пошуку покупців чи переговорним процесом щодо продажу корпорації чи будь-яких її частин, йдеться в заяві.

Тінь і наслідки

Науковий консультант Центру Разумкова Володимир Сіденко вважає, що оприлюднені в українських ЗМІ матеріали щодо структур, що належали Петру Порошенку у 2014 році, можуть "кинути тінь на президента, але ніяким чином не є доказом з точки зору кримінального законодавства".

"Ніяких далекосяжних висновків я б не робив. Але думаю, оприлюднена інформація може бути запрошенням до відповідних національних органів ініціювати розслідування", - сказав експерт у коментарі ВВС Україна.

Володимир Сіденко вважає, що офшори "не є формою кримінального бізнесу", але вони завжди викликають багато запитань про те, чи не є вони лазівкою для ухилення від оподаткування.

"Окрім того, що там низькі податки, деякі з цих юрисдикцій мають неприпустимо низький рівень перевірки походження коштів, що створює величезні можливості для нелегальних фінансових операцій і схем", - наголосив економіст.

За його словами, хоча зараз вживаються заходи, зокрема, в рамках Організації економічного співробітництва і розвитку, для того, щоб боротися із відмиванням брудних коштів та фінансуванням тероризму, про заборону офшорів у світі не йдеться.

Тому, каже експерт Центру Разумкова, у кожному окремому випадку країна має проводити власні розслідування, аби пересвідчитися, чи були порушені норми національного законодавства.

Новини на цю ж тему