"Все буде добре": чи піде Вакарчук в президенти?

  • Святослав Хоменко
  • ВВС, Київ
Вакарчук
Підпис до фото,

Сам Святослав Вакарчук про намір балотуватися у президенти України ще не заявляв

Фронтмена рок-групи "Океан Ельзи" Святослава Вакарчука називають одним з найбільш вірогідних претендентів на пост президента України. Сам співак, який в минулому не раз брав участь у політичному житті країни, поки що відкрито не заявляв про свої президентські амбіції.

Експерти кажуть, що український виборець розчарований політичною елітою і шукає нових героїв, тому можлива участь співака у виборах може привести до найбільш несподіваних результатів.

Зараз Вакарчук працює у Стенфордському університеті в США як запрошений професор і не дає прямої відповіді на питання про плани участі у виборах у 2019 році.

ВВС за допомогою українських політологів і соціологів оцінювала перспективи можливого президентського походу Вакарчука.

"Вище неба"

Поява лідера "Океана Ельзи" у президентських рейтингах стала найбільш обговорюваним результатом нещодавно опублікованих соцопитувань.

Дослідження Центру Разумкова показує, що якби президентські вибори відбулися цієї неділі, за Вакарчука проголосували б 6,6% виборців, які збираються прийти на дільниці.

Це лише п'ятий результат - попереду лідера "Океану Ельзи" йдуть Петро Порошенко (14%), Юлія Тимошенко (8,4%), лідер партії "Громадянська платформа" Анатолій Гриценко (7,2%) і лідер "Опозиційного блоку" Юрій Бойко (6,8%).

Але відрив Вакарчука від Тимошенко, яка йде другою, становить менше 2%.

За даними компанії "Социс", Святослав Вакарчук на президентських виборах міг би показати другий результат: за нього готові проголосувати 9,4% українських виборців - всього на 0,8% менше, ніж за лідера рейтингу "Социс" Петра Порошенка.

"Я не здамся без бою"

Рок-співаку довіряють більше, ніж політикам, кажуть соціологи. Підтримує можливі президентські амбіції 42-річного співака в основному молодь із західної України, яка розчарувалася у нинішніх лідерах.

"Зрозуміло, це довіра до нього - не як до політика, а як до співака, популярної особи. Але коли людина має такий рівень емоційної підтримки, то, звичайно, цікаво подивитися і на його електоральні показники", - додає директор соціологічної групи "Рейтинг" Олексій Антипович.

"Електоральні рейтинги лідерів вкрай невисокі. Соціологи фіксують велику кількість виборців, які не визначилися. Це ознака недовіри не тільки до конкретних політиків, а й до політичного класу в цілому. У цій ситуації виборець починає шукати (кандидатів) за межами політики", - погоджується з експертом політолог Вадим Карасьов.

Підпис до фото,

Чим молодший виборець, тим більше він схильний підтримати Вакарчука на виборах, кажуть соціологи

Потенційні виборці Вакарчука більш-менш рівномірно розподілені по території України, хіба що трохи більше їх у західній, переважно україномовній частині країни, звідки походить і сам співак.

"Ми помітили яскраво виражену закономірність: чим молодші респонденти, тим частіше вони готові проголосувати за Вакарчука", - розповів ВВС голова соціологічної служби Центру Разумкова Андрій Биченко.

Опитування його центру показують, що Вакарчук - лідер електоральних симпатій серед наймолодшої групи виборців, вік яких - від 18 до 24 років.

За словами пана Биченко, саме ці виборці ходять на вибори рідше за інших.

Політолог Володимир Фесенко вважає, що потенційно Святослав Вакарчук може претендувати на те, щоб стати представником інтересів досить численної - сам політолог оцінює її приблизно у 20% від загальної кількості виборців - частини українського суспільства, які не хочуть голосувати ні за кого з чинних політиків.

"Я почую голос твій"

"Мені здається, є запит на те, що новий президент має бути нейтральною фігурою. Носієм цінностей, а не управлінцем у чистому вигляді. Якщо хочете, українським Гавелом", - говорить пан Фесенко, додаючи, втім, що не порівнює масштаби особистостей Гавела і Вакарчука.

"У світі зараз формується політика зірок - людей, які прийшли в політику з інших, суміжних сфер. Як тільки така зірка заявляє про похід у політику, як тільки у ній бачать перспективу, навколо неї негайно формується команда, знаходяться фінанси", - пропонує іншу аналогію Вадим Карасьов.

Підпис до фото,

Політологи відзначають запит українського суспільства на нейтральну фігуру наступного президента

"Вставай, мила моя, вставай"

Тим більше, що назвати 42-річного Святослава Вакарчука чужою для політики людиною не можна.

"Той, хто живе в Україні і жодним чином не цікавиться політикою, - або святий, або кролик, який ще не дочекався свого удава. В основному, друге", - писав якось у своєму Twitter соліст.

Тринадцять років тому Вакарчук підтримував кандидата в президенти Віктора Ющенка на "помаранчевому Майдані".

На парламентських виборах 2007 року його обрали до Верховної Ради за списками ющенківського блоку "Наша Україна - Народна самооборона", однак активним законодавцем він не став.

За рік з невеликим, проведений у стінах парламенту, Вакарчук виступив лише на двох його засіданнях і, врешті-решт, заявив про добровільне складання мандата.

Підпис до фото,

У 2004 році Святослав Вакарчук підтримував "помаранчевий" табір

"У парламенті важка енергетика. Єдине спокійне місце, де відчуваєш себе вільно, - це буфет. Там все як в нормальному житті", - напівжартома розповідав він про свій депутатський досвід.

Проте, після побиття міліцією проєвропейськи налаштованих студентів у центрі Києва в ніч на 30 листопада 2013 року, Вакарчук приєднався до активістів на Євромайдані.

"Я не виходив туди протестувати проти непідписання асоціації з ЄС. Це непросте питання, у якому ще потрібно розібратися. Для мене моментом виходу було те, що учасників протесту побили - жорстоко, цинічно. Якби побили демонстрацію, яка виступає проти того, щоб Україна йшла в ЄС, я б вийшов так само", - розповідав потім Вакарчук.

"Не твоя війна"

Після зміни влади в Україні у блозі співака все частіше з'являються дописи на суспільно-політичні теми.

У березні 2014 року Вакарчук опублікував "Десять принципів, яких має дотримуватися українська влада", що розійшлися на ура в соцмережах: заклики, наприклад, докладно розповідати людям про всі свої кроки, почати економію коштів з себе або не призначати на посади за принципом "свій-чужий".

Однак вже через півтора року він дає вбивчу характеристику українській владі: "Бідні, доведені до злиднів люди з ранку до вечора дивляться по телевізору на клоунів, які вдають перед американцями і МВФ демократів. При цьому крадуть, брешуть, порушують закони".

"Де посаджені злочинці? Де реальна зміна правил гри? Взагалі - де зміни в країні?" - запитує співак особисто президента Порошенка на врученні йому ордена Свободи.

Висловлюється на політичні теми співак і під час виступів, де говорить про необхідність лібералізації в Україні ринку землі, створення системи незалежних антикорупційних судів, реформування системи освіти або запровадження інституту подвійного громадянства - але тільки з тими країнами, з якими у Києва немає політико-правових конфліктів.

Підпис до фото,

Чи зможе Святослав Вакарчук стати верховним головнокомандувачем армії країни, яка воює, - питання дискусійне, кажуть політологи

Деякі заяви Вакарчука - наприклад, про те, що мова у сучасному світі не є цінністю і "не можна будувати націю на мові" - патріотично налаштована публіка в Києві сприймає критично.

Спроби недоброзичливців вказати на те, що, мовляв, негоже співакові міркувати про високі матерії, Вакарчук жорстко присікає.

"Як фізик-теоретик, як кандидат фізико-математичних наук (Фізик за першою освітою і економіст за другою, Вакарчук захистив кандидатську дисертацію влітку 2009 року. - Ред.) я вирішував завдання, кожне з яких на порядок перевищує за складністю те, про що деякі депутати "законотворять" роками, використовуючи демагогію, казуїстику і напускаючи туману на виборців", - пише він.

У вересні цього року після туру "Без меж", що включав концерти в самих різних місцях - від прифронтового Маріуполя до Нью-Йорка, - "Океан Ельзи" оголосив про вихід на річні канікули.

Щонайменше частину цього часу лідер гурту проведе у США: престижний Стенфордський університет прийняв його на осінній семестр як запрошеного наукового співробітника.

Цей візит - а кілька років тому Вакарчук вже брав участь у лідерської програмі Єльського університету - дав ще більше підстав для розмов про можливе повернення співака у політику.

Не Ксенія Собчак

Київські експерти називають недоречними порівняння потенційного походу Святослава Вакарчука у президенти з висуванням на посаду президента Росії Ксенії Собчак.

"Цимес нашої ситуації полягає в тому, що сьогодні будь-яка фігура з потужним організаційним ресурсом, чистою історією і хорошою підтримкою медіа має непогані шанси на президентських виборах", - говорить політолог Юрій Романенко.

І це, кажуть експерти, усвідомлюють і в адміністрації нинішнього президента України. ЗМІ ще у травні цього року повідомляли про проведення АП закритих соцопитувань, які вперше показали високий потенційний електоральний рейтинг Вакарчука.

Відразу кілька співрозмовників ВВС назвали відповідальним за проведення опитувань, метою яких була розробка можливих сценаріїв переобрання Петра Порошенко у 2019 році, радника президента, політтехнолога Ігоря Гриніва. Він відмовився від коментарів для ВВС на цю тему.

Підпис до фото,

Можлива участь Святослава Вакарчука у виборах-2019 додасть президентській кампанії низку інтриг, прогнозують експерти

Гіпотетичне висунення Вакарчука створює відразу кілька інтриг в українській виборчій кампанії.

З одного боку, можлива участь Вакарчука здатна розколоти опозицію і полегшити Петру Порошенку завдання переобрання на другий термін, каже Юрій Романенко.

З іншого боку, розмірковує пан Фесенко, перспектива обрання Вакарчука може підштовхнути Україну до перетворення у де-факто парламентську республіку з обмеженою роллю президента і сильною посадою прем'єра, що спирається на підтримку Верховної Ради. У цьому випадку Порошенко міг би бути прем'єром за Вакарчука-президента.

Втім, поки що усі ці конструкції виглядають суто теоретичними, попереджають експерти.

У сухому залишку, констатують співрозмовники ВВС, у Вакарчука, який ще не почав самостійної політичної діяльності, вже є непоганий стартовий рейтинг і, що важливо, час для того, щоб визначитися, чи потрібна йому політика взагалі.

"Політичних амбіцій у мене немає. Я хотів би залишатися тим, ким я є, якомога довше. Водночас, ніколи не втомлююся повторювати, що просто опустити руки і відійти в бік і дивитися, як моя країна буде рухатися у прірву, якщо таке трапиться, я не збираюся... Життя вносить свої корективи, обставини змінюються", - говорив Вакарчук в кінці серпня цього року, перед від'їздом до Стенфорда.

Прес-аташе "Океану Ельзи" заявила ВВС, що "до наступного року" лідер групи недоступний для інтерв'ю, зйомок та коментарів на будь-які теми.

Опитані ВВС політологи називають такі заяви цілком закономірними: за їхніми словами, однозначної відповіді на питання про участь у президентських виборах від Вакарчука варто чекати ближче до офіційного початку виборчої кампанії.

А поки що співрозмовники ВВС називають можливою для такого оголошення датою 24 серпня наступного року.

У День незалежності "Океан Ельзи" збирається дати перший після річної перерви концерт на київському Олімпійському стадіоні, який напевно заповнять десятки тисяч прихильників Святослава Вакарчука.

Поки що як співака.