Королівська піхота і танковий кулак: як змінюють символи армії України

Танкові війська Копирайт изображения "Нове військо"
Image caption Нова емблема танкових військ - один з прикладів, як спробували поєднати традиції української армії з сучасністю, розповідають автори концепції нового "вигляду" ЗСУ

В українській армії тривають дебати щодо військової символіки і форми.

З емблем бригад вже прибрали "георгіївські стрічки" та інші елементи, що асоціюються з радянською традицією.

А нещодавно стало відомо про заміну блакитного кольору беретів десантників на бордовий (відтінок maroon) та перенесення Дня десантника з 2 серпня на 21 листопада - день архангела Михаїла, командира "божого війська" та "покровителя" десантних військ ЗСУ.

Копирайт изображения "Нове військо"
Image caption Таким буде новий берет десантників

Попри офіційні заяви командирів високомобільних десантних військ, не всі сприймають такі зміни позитивно.

"2 серпня у своєму блакитному береті й тільнику з пацанами почнемо, як і останні пару років, з поїздок на могили наших пацанів. З тими, з ким починали війну і кого з нами немає, які всім серцем любили блакитні берети", - пише у коментарях під новиною один з користувачів Facebook.

"Берет і тільник десантника це не головний убір і майка, це честь і душа. Неможливо розчерком пера поміняти честь і душу", - додає інший на сторінці 80-ї десантно-штурмової бригади.

Копирайт изображения "Нове військо"
Image caption Нова символіка для різних родів військ ЗСУ. Щось вже затверджене, щось - ще обговорюється

Про те, як і навіщо змінюють символіку армії, ВВС Україна дізнавалася у членів робочої групи, що розробляє та просуває ці нововведення: Віталія Гайдукевича, Олекси Руденка та Василя Павлова.

Нова концепція

Копирайт изображения Юрій Бірюков
Image caption Концепцію "Предмети одностроїв і та знаків розрізнення ЗСУ" ухвалив президент влітку 2016, а перед цим її погодили міністр оборони та начальник Генштабу ЗСУ. Зараз триває імплементація - через відповідні процедури та накази. Частину концепції вже втілили, частину - все ще узгоджують

Згадана робоча група працює на волонтерських засадах. Її члени запевняють, що жодних грошей від держави не отримують.

При цьому група перебуває у контакті з представниками Міноборони, Генштабу та Адміністрації президента.

Саме ці люди розробили концепцію "Предмети одностроїв і та знаків розрізнення ЗСУ", яку в липні 2016 року підписав президент.

На параді до Дня незалежності минулого року військові вперше вийшли у формі з новою символікою.

Image caption Робочий зошит з ескізами

"Чи буде українська армія українською, якщо вона носитиме чужі символи? А до 2015 року більшість символів не були українськими", - розповідає історик Василь Павлов.

Художник-геральдист Олекса Руденко додає, що важливо "не скотитися у суто етнографізм", а створити образ сучасного війська з "власним національним обличчям".

Копирайт изображения "Нове військо"
Image caption Почесна варта у новому однострої

У концепції описана вся атрибутика війська: від одностроїв до беретних знаків.

Перед минулорічним парадом міністр оборони ухвалив рішення про "тимчасове носіння" - виготовлення тестової партії нових мундирів, кашкетів, знаків розрізнення.

Ще один з керівників робочої групи - журналіст та історик Віталій Гайдукевич - розповідає, що з того часу створено близько 7 тисяч зразків форми.

Їх отримали учасники двох парадів (2016 та 2017 років), офіцери Генштабу Міноборони, а також випускники військових вищих навчальних закладів у 2017 році.

Це мало допомогти не лише оцінити практичність одностроїв, а й з'ясувати, як їх сприйматимуть рядові військовослужбовці.

У групі зізнаються, що нові зимові головні убори вже "не пішли". Тести показали, що військові їх не сприймають. Тож ці убори, вочевидь, будуть переробляти.

Там додають, що сподіваються за два-три роки пройти етап тестувань та узгоджень, після чого можна буде говорити про запуск масового виробництва для всієї армії.

Танкова рукавиця

Копирайт изображения Міноборони України
Image caption Танкісти на параді до Дня незалежності, 2017 рік

Одним з найуспішніших поєднань традицій з сучасністю у робочій групі вважають нову емблему танкових військ. На ній зображена латна рукавиця та пірнач (різновид булави) - атрибути кавалерії часів пізнього Середньовіччя, зокрема у Великому князівстві Литовському, до якого входила частина нинішніх українських земель.

"Довгий час в Україні була хибна думка, ніби тут ніколи не було лицарів. А лицарі були, носили європейські за зразком лицарські обладунки", - пояснює Василь Павлов.

"Танк на полі бою - це потужна пробивна зброя, бронебійний сталевий кулак. Танкові підрозділи вважаються нащадками лицарської кавалерії", - продовжує Віталій Гайдукевич.

Пірначі та загалом булави вже у козацькі часи стали ознаками влади, зокрема полковницькими відзнаками.

Історики твердять, що цю емблему українські танкісти сприйняли одразу.

"На мою скромну думку, дуже класно. Планую придбати собі берет і такий знак до Дня танкіста", - написав в одній із дискусій танкіст Максим Мірошниченко.

А що з морпіхами?

Копирайт изображения "Нове військо"
Image caption Таку емблему та колір беретів запропонували морській піхоті у робочій групі. Морпіхи не погодилися

Проблеми зі сприйняттям виникли у морській піхоті.

Робоча група пропонує змінити чорний колір беретів на синьо-зелений ("морської хвилі").

Тут автори концепції апелюють не до українських традицій, а до звичаїв західних армій. Саме такого кольору берети там носять більшість бійців так званих підрозділів "командос".

"Те, що у нас називають "морською піхотою", - це фактично спеціалізовані сили, які є не просто стрілками флоту, а і десантниками, і морськими десантниками, і пірнальниками. Це те, що у Європі називається "командос", - вони мають синьо-зелені берети", - наполягає Віталій Гайдукевич.

Беретний знак морпіхів у групі також хотіли замінити. Замість емблеми з крилами запровадити знак з перехрещеними рушницями - козацьким самопалами.

Такі пропозиції не сприйняла частина морпіхів. Їхні аргументи схожі на думки десантників.

"Це мій берет! Він чорний... Нe синій, нe зeлeний, нe кольору морськоі хвилі, він - чорний! Свій чорний берет я виборювала кров'ю і потом, відстоювала, заслуговувала, так як і всі морпіхи, що носять чорний берет!" - написала військова Олександра Безсмертна.

Копирайт изображения Міноборони України
Image caption Морпіхи зі своєю традиційною символікою

"Чорний берет у підрозділах морської піхоти України давно втратив свою ідеологічну значимість і набув виключно ціннісну… Саме тому чорний берет такий важливий для молодого покоління українських морпіхів. Мені, на жаль, неодноразово доводилось його накладати на холодне чоло молодих двадцятилітніх хлопців. І хотів би я, аби ви бачили, з яким пієтетом і якою повагою до цього берета ставилися рідні загиблих", - додає військовий капелан 36-ї бригади морської піхоти Андрій Зелінський.

У робочій групі вважають, що чорні берети та інша сучасна атрибутика і героїка морської піхоти багато в чому збігається з радянською, яка згодом перейшла до армії Російської Федерації, а також використовується у збройних формуваннях самопроголошених "ДНР" і "ЛНР".

Те саме історики говорили і про блакитні берети ВДВ.

"Ми просимо банально не бути схожими на ворога", - пояснює Віталій Гайдукевич.

Олекса Руденко у своїй аргументації згадує анексію Криму, під час якої частина кримських морпіхів ЗСУ перейшли на бік РФ: "Вони були абсолютно схожими на морську піхоту Росії, ті, хто зрадили, не вважали свою зраду зрадою".

"Присягаємо чорному берету? Ні, ви присягаєте українському народу!" - наполягає він.

Наразі дискусія між істориками та морпіхами ще триває.

Копирайт изображения "Нове військо"
Image caption Останні пропозиції щодо беретних знаків для морської піхоти від робочої групи: з крилами, якорем та мечем Сагайдачного

Як компроміс пропонується все ж змінити чорний колір берета, але залишити крила в емблемі.

У робочій групі зізнаються - схожі проблеми з несприйняттям були й з командуванням Сил спеціальних операцій.

Копирайт изображения "Нове військо"
Image caption Емблема ССО

Однак згодом беретний знак, на якому зображено вовкулаку - символ "особливих воїнів", "козаків-характерників" - все ж затвердили офіційно.

Іменні бригади

Копирайт изображения Moryachok Lena
Image caption Почесний прапор 24-ї механізованої бригади імені короля Данила

Легше відбувається присвоєння імен бригадам ЗСУ. Одним з флагманів тут стала львівська 24-а механізована бригада, яка отримала назву "імені короля Данила".

Олекса Руденко розповідає, що бійці одразу ж почали називати себе "королівська піхота". З огляду на це, для бригади розробили відповідну символіку та девіз: Milites Regum (з латини: "піхота короля").

Почесні назви вже мають й кілька інших бригад: 72-а бригада "Чорних запорожців", Литовсько-польсько-українська бригада "імені Великого гетьмана Костянтина Острозького", президентський полк "імені Богдана Хмельницького", 7-а бригада тактичної авіації "імені Петра Франка" (названа на честь військового льотчика Української галицької армії).

1-й батальйон оперативного призначення Нацгвардії найменували на честь загиблого на Карачуні у 2014 році генерала Сергія Кульчицького.

Є й кілька формувань, назви яких прив'язані до місцевості, де вони постійно дислокуються. Наприклад, 16-та окрема бригада армійської авіації "Броди", 1-ша окрема танкова "Сіверська бригада" чи 128-а окрема "гірсько-піхотна Закарпатська бригада".

Копирайт изображения "Нове військо"
Image caption Нові берети ЗСУ (пропозиція)

У робочій групі планують розробляти "нові ритуали" для деяких бригад - відповідно до цих назв, зокрема почесні стяги підрозділів на додачу до бойових прапорів частин.

Історики також пропонують виписати у статуті ЗСУ "історично українські" звання: замінити "молодшого лейтенанта" на "хорунжого" й додати у генеральській лінійці звання "бригадного генерала" (чин між полковником і генерал-майором), адже основною структурною одиницею ЗСУ є бригада.

"Нам на це сказали - чудово! Але щоб ввести ці звання, треба змінити більше сотні нормативних актів через Верховну Раду і Кабінет міністрів", - відзначає Олекса Руденко.

Копирайт изображения "Нове військо"
Image caption Буклет робочої групи. Емблеми ракетників, військових інженерів та гірської піхоти

Віталій Гайдукевич нарікає на бюрократичні труднощі: "Подекуди, щоб змінити якийсь елемент символіки, Міноборони і Генштаб мають питати в Мінфіні чи Мін'юсті!"

Проте у робочій групі планують і надалі будувати "правильний, україноцентричний мілітаризм".

"У поляків він полякоцентричний, у французів - франкоцентричний. Це є у кожній країні, але в Україні до останнього часу не було. Тож зараз група людей намагається його побудувати без перегинів", - підсумовує Віталій Гайдукевич.

Також на цю тему

Новини на цю ж тему