Вирок генералу Младичу: для одних злочинець, для інших - герой

Младіч
Image caption Сербська преса пише про затримання та видачу Ратка Младича: "поховайте мене біля доньки"

Міжнародний трибунал ООН щодо колишньої Югославії засудив екс-командувача армії боснійських сербів Ратка Младича до довічного ув'язнення за геноцид і злочини під час війни у 1990-х роках.

У селі Лазарево в Сербії, що неподалік міста Новий Сад, у хаті землероба Браніслава Младича, сербська служба безпеки наприкінці травня 2011-го року затримала людину на ім'я Мілорад Комадич.

Це був колишній генерал Армії Республіки Сербської Ратко Младич.

Він переховувався у домі свого родича з фальшивими документами. Був уже в дуже поганому стані здоров'я.

Оскільки політичного лідера боснійських сербів Радована Караджича затримали у 2008 році, Ратко Младич тоді був найрозшукуванішою людиною в Європі.

Як і Караджич, Младич виконував героїчні пісні на народному струнному інструменті - гуслах. Але Младича не затримали в горах і глибоко в лісах, як оспівували гуслярі. Ані після запеклих боїв в оточенні найвиданніших борців, про що роками писали сербські таблоїди.

Під час арешту та екстрадиції до Гааги колишній генерал армії боснійських сербів на фотографіях виглядав як переляканий старий, без упізнаваної традиційної сербської військової шапки і зі спортивним кашкетом на голові.

"Марш смерті"

Чамілу Дураковичу 1995 року було 16 років, його сім'я жила у місті Сребрениця. Він був одним з тих, кому вдалося втекти від армії Младича.

Ваш пристрій не підтримує відтворення мультимедійних файлів
Вцілілий у різанині у Сребрениці розповів ВВС свою історію

Тоді малому Чамілу через гори та ліси, як і багатьом боснійським мусульманам, вдалося уникнути масових розстрілів у Сребрениці. Через високий ризик цей порятунок ще відомий як "Марш смерті".

Пан Дуракович як біженець переїхав до США, де закінчив вищу юридичну освіту. Після війни він повернувся у Сребреницу, а з 2008-го року Чаміл Дуракович обіймав там найвищі посади, в тому числі і голови муніципалітету.

У середу Дуракович разом із родичами жертв Сребрениці перед телевізором слідкував за вироком Ратку Младичу.

Для ВВС Україна він сказав, що довічне ув'язнення - це певна сатисфакція для жертв та їхньої родини.

"Як людина, яка це все пережила, можу сказати, що справедливість частково досягнута", - сказав пан Дуракович.

Сребрениця та Сараєво

На думку військового трибуналу, Ратко Младич, якому зараз 75 років, винний у воєнних злочинах, злочинах проти людяності та двох випадках геноциду, один з яких - це 46-місячна облога Сараєва, інший - різня в Сребрениці.

Босняки-мусульмани, яких у Боснії було найбільше (43% з 4,4 мільйона жителів у 1991 році), внаслідок збройних конфліктів опинилися розділеними у кількох анклавах, яким ООН пізніше надала статус "захищених зон".

Найбільш ізольованими, а тому і найбільш вразливими, стали крихітні анклави босняків на сході країни - у містах Сребрениця, Жепа і Ґоражде. Їх захищали погано озброєні миротворці ООН. Сребреницею опікувалися голландці, а Жепою - українці.

Наступ армії боснійських сербів на анклави почався на початку липня 1995 року.

Перехоплення контролю над найбільшим місцевим анклавом, Сребреницею, стало своєрідною метою цієї військової кампанії.

Image caption Сербська преса рахує дні переховування найрозшукуваніших підозрюваних

Армія, якою командував Младич, автобусами переправила переважно жінок, дітей та людей похилого віку на територію, яку контролювали сили безпеки босняків, в той час як чоловіків і хлопців затримали у Сребрениці.

У результаті операції до середини липня вбили більше восьми тисяч чоловіків і хлопців босняцької національності.

Армія боснійських сербів з 1992 до 1995 року тримала в облозі столицю Сараєво, внаслідок чого загинули понад 10 тисяч цивильних, також найбільше босняків.

Масові злочини у Сребрениці стали переломним моментом не лише в боснійському, але і в югославському конфлікті загалом. Через місяць після того, як армія боснійських сербів розгромила анклав, понад 200 військових літаків НАТО завдали ударів по сербських позиціях, що відкрило шлях до закінчення війни.

Антигаазька солідарність

Чаміл Дуракович каже, що він стурбований тим, як вирок Ратку Младичу вплине на майбутнє міжетнічних стосунків у Боснії і Герцеговині.

"Існують діаметрально різні погляди на Младича - босняки і хорвати здебільшого вітають вирок, а серби відкидають", - каже Дуракович і додає, що в Сребрениці того дня, коли оголосили вирок, з'явилися плакати, на яких Младич зображений як герой.

Голова сербського автономного краю у Боснії і Герцеговині - Республіки Сербської - Мілорад Додик у середу назвав Ратка Младича героєм, а вирок йому - вирок сербському народу.

І в сусідній Сербії чимало політиків Младича вважають героєм.

Image caption У Боснії і Герцеговині та Сербії існувала потужна кампнія підтримки сербського генерала

Як відомо з процесів Міжнародного трибуналу, Младич був генералом, який під час конфлікту був близько пов'язаний із політичною та воєнною верхівкою у Белграді.

Сербський журналіст та редактор белградської щоденної газети "Данас" Раде Радованович сказав ВВС Україна, що у Сербії було набагато більше тих, які Младича підтримували і захищали, а ніж тих, хто вважав його воєнним злочинцем.

"Младича переховували - режим Мілошевича, політичні партії, військові, поліцейські. Це широка націоналістична антигаазька солідарність, через те, що і вони самі боялися опинитися перед Міжнародним трибуналом", - вважає Радованович.

Після укладення Дейтонської мирної угоди Ратко Младич з 1995 року переховувася в Боснії і Герцеговині, а згодом переїхав до сусідньої Сербії.

По поваленню режиму Слободана Мілошевича видача підозрюваних у воєнних злочинах стала обов'язком Белграда на шляху до членства в ЄС.

Від Міжнародного трибуналу Младич переховувався 16 років.

Підтримка з Росії та Сербії

За два тижні перед вироком Младичу у сербській частині Сараєва відкрили пам'ятну дошку російському дипломатові Віталію Чуркіну.

На дошці під його іменем російською мовою написано - "Дякуємо за російське "ні". Мається на увазі вето, яке Російська Федерація наклала в Раді Безпеки ООН 2015 року на резолюцію Великої Британії, в якій злочини у Сребрениці назвали "геноцидом".

Вето на той проект Москву просили накласти президент боснійських сербів Мілорад Додик і президент Сербії Томислав Ніколич.

Image caption Під час облоги Сараєва жертв ховали у міських парках

Під час судового процесу в Гаазі Ратко Младич часто скаржився на погане здоров'я. Уряд Росії погодився лікувати звинуваченого, але Трибунал вважав, що Младич має відповідне медичне забезпечення.

Сербський журналіст Раде Радованович вважає, що у Сербії націоналісти Младича вважають переможцем у війні в Боснії і Герцеговині. Його також вважають тим, що сприяв утворенню сучасних кордонів Республіки Сербської у складі Боснії і Герцеговині.

Тим часом Чаміл Дуракович вважає, що на Балканах не може бути примирення, поки є політики, які вважають Младича та Караджича героями.

"Люди не просто так когось вважають героями. Народ більше слухає, що скажуть їхні лідери... Якщо не поважаєте вироки Міжнародного суду ООН, як ви завтра будете частиною сучасного демократичного світу?" - запитує Дуракович.

Новини на цю ж тему