Що криється за розмовами про об'єднання "ДНР" і "ЛНР"?

Новоросія Копирайт изображения Getty Images
Image caption Ідея єдиної "Новоросії" обговорюється у проросійських колах з 2014 року

Тема можливого об'єднання самопроголошених "республік" на Донбасі знову з'явилася в інформаційному полі після зміни "лідера ЛНР".

Конкретних планів щодо злиття сепаратистських утворень ні в Донецьку, ні в Луганську не оголошували. Проте українська влада вважає, що громадську думку в "ЛНР" готують до цього.

ВВС Україна поспілкувалася з експертами щодо розмов про можливе об'єднання "ДНР" з "ЛНР".

Заяви і чутки

Копирайт изображения Getty Images
Image caption Відхід від влади Ігоря Плотницького дав привід Києву говорити про підготовку злиття "ЛНР" з "ДНР"

Можливість злиття двох "республік" в єдине утворення з центром в Донецьку почали обговорювати у розпал конфлікту між вже "екс-лідером ЛНР" Ігорем Плотницьким та "міністром внутрішніх справ" Ігорем Корнетом.

Чутки ще посилилися, коли у суперечку на боці "міністра" втрутилося "Міністерство державної безпеки ДНР".

Тоді ж на одному з веб-сайтів, підконтрольних сепаратистам, з'явилося опитування "Як ви думаєте, чи потрібно об'єднати ДНР і ЛНР в одну державу?"

І попри те, що воно аж ніяк не є репрезентативним, певні настрої аудиторії з непідконтрольних Києву територій це демонструє. Більше 2,3 тис. "респондентів" (або 83%) відповіли: "Треба об'єднати ДНР і ЛНР в одну державу під назвою Донецька народна республіка або Республіка Донбас".

Схожі думки висловив й екс-командир донецького батальйону "Восток" Олександр Ходаківський. Він запропонував вже до літа провести в "ДНР" і "ЛНР" "референдуми про возз'єднання".

Новий "лідер ЛНР" Леонід Пасічник на цю тему поки що публічно не висловлювався. Він обмежився сподіваннями на майбутню співпрацю між Луганськом і Донецьком "у справі становлення республік Донбасу й інтеграції до складу РФ".

А речник Кремля Дмитро Пєсков коментувати питання інтеграції "ДНР" та "ЛНР" взагалі відмовився, назвавши це їхніми внутрішніми справами.

Заступник голови підконтрольної українській владі Луганської військово-цивільної адміністрації Юрій Клименко заявив про те, що в Луганську вже готують суспільну думку до злиття з "ДНР".

Копирайт изображения Getty Images
Image caption У ситуацію в Луганську втрутилися й збройні формування з Донецька

"За нашими даними, на території Луганська розповсюджуються листівки з текстом, що потрібно об'єднатися в єдину республіку", - відзначив чиновник.

"Людей потихеньку готують до такого об'єднання. Наступним кроком буде розповсюдження таких закликів у ЗМІ на окупованих територіях", - додав Юрій Клименко.

Ідея створення єдиного сепаратистського утворення замість двох квазіреспублік викликала занепокоєння в українській блогосфері.

"Ми можемо над цим цирком сміятися (і ми сміємося), але взагалі-то це все у них там веде до підвищення рівня централізації, а значить і до підвищення керованості і боєздатності", - написав ще тиждень тому публіцист Олександр Нойнець.

Мешканка Луганська, з якою поспілкувалася ВВС Україна, розповіла, що дана тема в місті - лише на рівні чуток: "Чутки десь чула, але люди доволі пасивні. Всі втомилися від очікувань та бідності у більшості пересічних мешканців. Тому часто знизують плечима: поживемо - побачимо".

Про листівки з закликами до об'єднання вона не згадувала.

Без конкретики

Копирайт изображения Getty Images
Image caption Бронетехніка в Луганську

Утім, опитані ВВС Україна політичні експерти ставляться до перспектив злиття скептично.

"Розмови про об'єднання "ДНР" та "ЛНР" ведуться досить давно, але жодних політичних кроків для втілення цієї ідеї не було", - вважає блогер та співзасновник гуманітарної організації "Відповідальні люди" Енріке Менендес, який змушений був виїхати з Донецька у 2016 році.

"Учасники процесу - як самі "лідери ДНР/ЛНР", так і їхні російські куратори - неодноразово заявляли, що жодних конкретних планів щодо об'єднання двох утворень не існує", - додав експерт.

У самому Кремлі заперечують існування "кураторів" невизнаних республік. Проте відзначають, що слідкують за ситуацією там.

На думку Енріке Менендеса, головна перешкода для об'єднання - "відсутність прогресу у виконанні політичної частини Мінських угод, адже "ДНР" і "ЛНР" представлені там окремими підписами".

"Поки зберігається така структура мінського процесу, думаю, що об'єднання цих утворень не буде", - вважає експерт.

Схожі оцінки дає й інший політолог з Донбасу, керівник організації "Сильні громади" Валентин Краснопьоров.

На його думку, створення єдиного сепаратистського утворення на Сході під назвою, наприклад, "Новоросія", свідчитиме про агресивні плани Москви.

"Якщо Кремль об'єднає "ДНР" та "ЛНР" і створить "Новоросію", то це, по-перше, порушить Мінськ, а по-друге, дасть сигнал, що він готовий до активних бойових дій", - вважає політолог.

Він додає, що це може викликати нові санкції ЄС та США.

"Регіон Донбас"

Копирайт изображения Getty Images
Image caption Проект "Новоросія" закінчився, фактично не почавшись, вважає блогер Енріке Менендес

Енріке Менендес не виключає, що Донецьку та Луганську область у тому чи іншому вигляді все ж об'єднають у процесі мирного врегулювання. Мова може йти про своєрідне міжобласне утворення в межах України.

"Напевно, у тих людей, які тримають в голові архітектуру всього майбутнього процесу реінтеграції, ця ідея не може не знаходити відгуку - про те, що частиною врегулювання конфлікту на Донбасі буде об'єднання колишніх адміністративних територій Донецької і Луганської областей, й у рамках цього може бути створений великий регіон "Донбас", - припустив експерт.

В об'єднання ж "ЛНР" та "ДНР" заради військових цілей він не вірить. "Велика "Новоросія" померла, не народившись, ще у 2014 році. Українська армія з того часу стала набагато сильнішою. І думаю, всім вже очевидно, що не існує військового вирішення конфлікту - у жодної зі сторін", - вважає Енріке Менендес.

Донецьк і Луганськ

Копирайт изображения Getty Images
Image caption Люди на Донбасі все менше переймаються політикою та більше переживають щодо стабільного миру, кажуть місцеві

Луганщина ще до конфлікту вважалася гірше розвинутим регіоном у порівнянні з Донеччиною.

"Там завжди було важче, адже у Донецькій області була хоч якась промислова структура, більше незбиткових шахт, краща інфраструктура", - звертає увагу Валентин Краснопьоров. Він додає, що зараз економічна ситуація в "ЛНР" суттєво гірша за "ДНР".

Він припускає, що, можливо, й існує якась частина людей в "ЛНР" та "ДНР", які вбачають в об'єднанні "республік" якійсь економічний сенс, однак навряд чи ця їхня думка стане визначальною.

Співрозмовниця ВВС Україна у Луганську підтверджує - там дійсно вважають, що в Донецьку "жити легше".

"Донецьк живе краще, про це говорять часом. Там більше гуманітарки… там роздають квітки у театри безкоштовно та вищі зарплати. Часто це схоже на заздрість. Іноді додають: але ж там і стріляють більше, аніж у нас", - розповідає луганчанка.

Енріке Менендес звертає увагу, що нинішня луганська "влада" може просто не погодитися на "злиття".

"Якщо в "ДНР" вважають, що це непогана ідея, адже таким чином вони розширять свою зону впливу, то в "ЛНР" цьому опираються, бо кожному хочеться бути "королем" свого маленького села", - каже експерт.

"Коли вони стали немов би незалежними - вони ж стали незалежними й від Донецька", - додає він.

Він припускає, що така позиція Луганська, попри сильні зовнішні впливи, може впливати на ситуацію з об'єднанням.

"У Києві помилково вважають, що "влада ДНР і ЛНР" - це маріонетки, які зовсім нічого не вирішують й повністю залежать від Кремля. Це не так", - стверджує Енріке Менендес.

"Вважаю, що відсотків на сімдесят події, які відбуваються всередині "ДНР/ЛНР", окрім питань на лінії фронту, вирішуються на місцевому рівні", - підсумовує донецький експерт.

Мешканка Луганська розповіла, що під час нещодавніх міжусобиць в місті сподівалися на активні дії України: "Чула думку: шкода, що Україна втратила свій шанс, не скористалася моментом, поки Плотницького знімали, та не увійшла у місто. Чекають скоріше цього, сподівалися цього, боялися цього".

Новини на цю ж тему