Чому в Росії заговорили про ритуальність вбивства царя?

Микола ІІ Копирайт изображения Public Domain

Найближчими днями Архієрейський собор Російської православної церкви обговорить, чи вважати знайдені в ХХ столітті останки царської сім'ї справжніми. Перед собором секретар комісії з дослідження останків єпископ Тихон (Шевкунов) заявив, що вбивство царської сім'ї було ритуальним. Це викликало обурення представників єврейських громад.

"Ми вкрай серйозно ставимося до версії ритуального вбивства. У значної частини церковної комісії немає сумнівів, що це вбивство було ритуальним", - заявив єпископ Єгор'євський Тихон (Шевкунов), якого називають "духівником Путіна", на конференції у справі про вбивство Миколи II і його сім'ї 1918 року.

Конференція "Справа про вбивство царської сiм'ї: нові експертизи та архівні матеріали" була присвячена попереднім результатам експертиз про справжність царських останків, знайдених наприкінці XX століття під Єкатеринбургом.

Остаточне рішення про те, чи визнає церква справжність цих останків, має ухвалити Архієрейський собор, але коли саме це відбудеться, ще невідомо. Собор, який починається у середу, відвідає і президент Росії Володимир Путін. Про це повідомив речник російського президента Дмитро Пєсков.

Слідчий комітет, який зараз досліджує "єкатеринбурзькі останки", заявив, що перевірить версію про ритуальність цього вбивства. Після цього голова єврейських громад Росії Олександр Борода заявив, що шкодує про рішення відомства.

Борода відзначив, що в 90-і роки прокуратура "підтвердила бездоказовість" версії про ритуальне вбивство євреями царської сім'ї.

"Викликає жаль, що її піднімають знову, представляючи наклеп як версію, гідну перевірки ", - додав він.

Звідки ж взялася версія про ритуальне вбивство і чому вона така важлива для церкви?

Про який ритуал ідеться?

Останній російський імператор Микола II, його дружина Олександра Федорівна і п'ятеро дітей були розстріляні в Єкатеринбурзі 1918 року. Розстрілом керував революціонер Яків Юровський. Саме на його спогади і посилається єпископ Тихон, коли говорить про ритуальне вбивство сім'ї.

"Те, що імператора, хай навіть він і зрікся, вбивають таким чином. Те, що жертви були розподілені по вбивцях, про що свідчить Юровський. І що багато хто хотів бути царевбивцею. Вже це говорить про те, що для багатьох це був особливий ритуал", - сказав єпископ.

Версія про те, що вбивство царської сім'ї було таким собі "ритуалом", з'явилася під час першого слідства, яке за наказом білогвардійців проводили Микола Соколов і Михайло Дітеріхс.

Вперше її було озвучено у книзі Дітеріхса 1925 року, розповів Російській службі Бі-бі-сі історик Анатолій Степанов, який уповноважений церковною комісією публікувати розмови з експертами, що досліджують справжність "єкатеринбурзьких останків".

"На користь цієї версії свідчать деякі факти. Перш за все - це припущення генерала Дітеріхса, що голови царствених страстотерпців - всіх або лише государя, спадкоємця і цариці - були відокремлені від тіл і відвезені в Москву у заспиртованих колбах Філіпом Голощокіним, координатором цього вбивства. Про це були тільки непрямі свідчення", - розповів Степанов.

Втім, досі історики не мають однозначних підтверджень того, що голови дійсно були відокремлені. Так, на конференції "Справа про вбивство царської сiм'ї" екс-голова архівних фондів ФСБ Василь Христофоров заявив, що "немає жодного документа, жодної непрямої вказівки учасників цих подій про відсікання голови".

За його словами, навряд чи голови відокремили і після вбивства: радянська влада не використовувала метод відсікання голови як "метод для збирання доказів".

До чого тут євреї?

Є дві причини, з яких деякі дослідники обставин загибелі сім'ї Миколи II роблять висновок про кабалістичну змову проти монархії.

Перша - постаті тих, хто керував убивством.

"Яків Юровський був етнічним євреєм, але був хрещеним християнином-лютеранином. Філіп Голощокін був юдеєм. Інформації про те, що він був хрещений, немає. Але відносно інших учасників - не по відомству федерації єврейських громад цим займатися", - каже Степанов.

Копирайт изображения Getty Images
Image caption Кімната, де розстріляли царську сім'ю

Друга - це таємничі символи, знайдені на стіні підвалу в будинку, де розстріляли царську родину. Знаки виявив слідчий Соколов під час першого слідства.

"Він писав, що це таємничі знаки поруч з якимись цифрами. Він не зміг їх розшифрувати", - розповів Степанов.

Після цього, 1922 року, в еміграції відомий любитель Сходу і окультизму Михайло Скарятін опублікував брошуру, в якій запропонував свою розшифровку напису:

"Тут, за наказом таємних сил, царя принесли в жертву для руйнування Росії. Про це сповіщаються всі народи".

"Скарятін назвав знаки на стіні кабалістичними. Звідси і походить версія про кабалістів (прихильників езотеричної юдейської течії)", - повідомив Степанов.

При цьому жодна з комісій у справі про вбивство царської родини не дійшла висновку про ритуальність цього злочину; причетність кабалістів до розстрілу також не була доведена.

Хто поставить крапку в суперечці?

З боку світської влади перевіркою версії про ритуальне вбивство займеться Слідчий комітет. Для цього проведуть психолого-історичну експертизу за участю російських вчених, архівістів і представників церкви, розповіла слідчий Марина Молодцова, яка веде справу про вбивство царської сім'ї.

Скільки триватиме слідство, невідомо: досі СК не закінчив експертизу з дослідження справжності "єкатеринбурзьких останків". Перевірка слідчим комітетом версії про ритуал - частина великого розслідування про останки.

Історик Анатолій Степанов вважає, що слідство має розглянути всі версії вбивства царської сім'ї.

"Ритуальна версія обговорюється, бо ці факти не спростовані й не підтверджені", - сказав він.

Науковий керівник Державного архіву Сергій Мироненко, який брав участь у розслідуванні справи про вбивство царської сім'ї, назвав версію про ритуальне вбивство "завідомо неправдивою".

"Ви що, вірите, що євреї на крові немовлят мацу замішують?" - сказав він.

Церква вже досліджувала це питання: 20 років тому Священний синод доручив богословській комісії вивчити припущення про ритуальне вбивство царської сім'ї, і відповідь була негативною, розповів Російській службі Бі-бі-сі протодиякон Андрій Кураєв.

"Самі церковні експерти сказали, що немає жодних підстав припускати такі страшні сюжети. Я думаю, що зараз документи не дають підстав для таких екзотичних версій", - говорить він.

Чому це важливо для церкви?

"Імператор, навіть зрікшись, залишався безумовно фігурою символічною, сакральною. Вбивство царя і його сім'ї, що ставить останню крапку в існуванні ненависної для нової влади трьохсотрічної династії Романових, було справою абсолютно особливою, що мала для багатьох ритуальне, символічне наповнення", - сказав єпископ Тихон Шевкунов.

Питання про визнання останків є "болючим для патріархії", каже Кураєв.

За його словами, з учорашньої конференції стає зрозуміло, що і патріарх Кирило, і єпископ Тихон вважають останки справжніми, але постає питання про те, як поширити це переконання на всю церкву у "найменш болісний" спосіб.

Копирайт изображения Sergey Vlasov/patriarchia.ru
Image caption Патріарх Кирило і єпископ Тихон на конференції з "єкатеринбурзьких останків"

Питання про визнання церквою останків підняли ще 20 років тому: 1998 року після п'яти років експертиз урядова комісія з вивчення автентичності "єкатеринбурзьких останків" заявила, що вони справжні.

Останки Миколи II і членів його сім'ї були поховані в Петропавлівській фортеці у Санкт-Петербурзі.

РПЦ відмовилася визнавати "єкатеринбурзькі останки" і заявила про можливу фальсифікацію результатів досліджень. Патріарх Алексій II говорив, що РПЦ не визнає останки через те, що представників церкви не допустили до розслідування справи.

Могила царської сім'ї в Петропавлівській фортеці досі не вшановується серед російських вірян, хоча Російська православна церква визнала імператора і його сім'ю святими ще на початку 2000-х років.

Справа про справжність останків царської сім'ї була відновлена 2015 року на прохання Російської православної церкви. Справою зайнявся слідчий комітет. Крім того, була створена церковна комісія, куди увійшов і єпископ Тихон. В рамках нового розслідування були ексгумовані тіла Миколи II і цариці Олександри для встановлення автентичності інших останків, знайдених 2007 року.

На конференції з "єкатеринбурзьких" останків патріарх Кирило заявив, що обговорював питання визнання останків із президентом Путіним.

"Я сформулював наші умови. Весь процес потрібно повторити, і з самого початку церква не повинна лише спостерігати, вона повинна бути включена в нього", - заявив патріарх.

"Тут очевидний конфлікт між цією історією й трендом нинішнього понтифікату оголошувати патріаршу позицію непогрішимою", - вважає Андрій Кураєв.

За його словами, представники РПЦ не розраховують на те, що слідчий комітет підтвердить версію про ритуальне вбивство царської сім'ї.

"Це все потрібно, щоб сказати: ми чуємо прагнення й подив нашого народу і тому захищаємо ваші інтереси й відповідаємо на всі питання", - сказав Кураєв.

Також на цю тему

Новини на цю ж тему