Біткоїн ставить рекорд за рекордом: що далі?

Біткоїн Копирайт изображения Getty Images

Біткоїн дивує дедалі більше. Не встигли всі обговорити новий рекорд його ціни, 10 тисяч доларів, як у середу курс пробив позначку в 11 тисяч доларів. З початку листопада найвідоміша в світі криптовалюта подорожчала на понад 4,5 тисячі доларів. Що думають про перспективи біткоїна нобелівський лауреат, інвестори, чиновники, економісти й банкіри?

Курс біткоїна за тиждень побив одразу два рекорди. 28 листопада біткоїн почав торгуватися за ціною вище 10 тисяч доларів. Це психологічно важлива позначка - вперше в історії цієї криптовалюта її ціна склала п'ятизначний суму.

Але вже на наступний день цей рекорд був побитий і у середу зранку біткоїн коштував уже понад 11 тисяч доларів. Капіталізація склала майже 191 млрд доларів.

Багато це чи мало? Це приблизно дорівнює військовим витратам Росії, Саудівської Аравії й Індії за 2016 рік, свідчать дані SIPRI. І це приблизно на 23 млрд доларів більше статків Білла Гейтса і Ворена Баффетта, які посідають першу і другу сходинку світового рейтингу Forbes.

З чим пов'язане таке зростання біткоїна? Аналітики пов'язують це з планами чиказької біржі CME Group запустити ф'ючерси на біткоїн до кінця року. Очікується, що вони з'являться на другому тижні грудня. Про такі плани компанія заявила наприкінці жовтня.

Очікується, що після появи таких ф'ючерсів на ринок криптовалюти прийдуть гроші серйозного бізнесу.

Створення ф'ючерсу на біткоїн - ключовий крок у відкритті доступу до цього активу для інституціональних інвесторів, заявив агенції Bloomberg Спенсер Богарт з Blockchain Capital. До таких належать, наприклад, інвестфонди і банки.

Зараз обсяг грошей від таких компаній, вкладених у біткоїни, дуже малий, тому що у них мало можливостей інвестувати в криптовалюту, пояснює Богарт.

А 11 листопада швейцарський приватний банк Vontobel оголосив про запуск торгівлі міні-ф'ючерсами на Швейцарській фондовій біржі. Щоправда, цей інструмент дозволить заробляти на зниженні ціни біткоїна.

Професор Єльського університету Роберт Шиллер, який отримав 2013 року Нобелівську премію з економіки, вважає, що біткоїни - це бульбашка.

На зустрічі зі студентами Російської економічної школи він пояснив популярність криптовалюти особливостями психології людей.

"Я помітив, що коли я говорю з людьми про біткоїн, вони пожвавлюються. Я бачу, як у них загоряються очі. Люди люблять біткоїн", - пояснює він.

При цьому Шиллер вважає, що більшість людей, які цікавляться темою криптовалюти, не до кінця розуміють, як працюють технології в її основі.

Одна з причин, які змушують людей вкладатися в біткоїн, - це страх того, що з розвитком економіки й технологій людей замінять роботи і штучний інтелект.

"Це універсально. Всі про це чули і всі хвилюються", - сказав Шиллер. Ці страхи поширені серед молодих людей, які особливо цікавляться біткоїном.

Є й емоційний бік цієї популярності, зазначає Шиллер. Біткоїн, за його словами, це щось, що звучить "прикольно".

Російська служба Бі-бі-сі зібрала думки експертів про ціну на біткоїн і з'ясувала їхнє ставлення до криптовалюти.

Майк Новограц, мільярдер і засновник хедж-фонду Galaxy Investment Partner, цитата за Bloomberg:

"Більбашка і багато піни. Це буде найбільша бульбашка нашого часу".

Майк Новограц в інтерв'ю CNBC:

"Біткоїн може досягти 40 тисяч доларів наприкінці 2018 року. Це цілком можливо... Йде велика хвиля грошей [на ринок криптовалют]. Не тільки тут, але і в усьому світі".

Роберт Шиллер, професор Єльського університету, Нобелівський лауреат з економіки, в інтерв'ю CNBC:

"Я не так негативно ставлюся [до криптовалюти], як це може здатися. Але я думаю, те, що зараз "просуває" біткоїн, як і у випадку з іншими бульбашками, - це історія. Яка історія? Сатосі Накамото (вважається , що саме він створив біткоїн. - Ред.) написав чудову статтю (про децентралізовану систему електронних грошей. - Ред.) і зник.

Де зараз цей хлопець? У нас є нова форма грошей... Це звучить дуже революційно і потребує дуже грамотного використання криптографії... Ось ця історія і надихнула молодих і активних людей, і це рухає ринок. Але це не фундаментальні чинники... Я зовсім не маю на увазі, що ми побачимо, як біткоїн лусне завтра і зникне назавжди. Ми вже бачили це 2013 року. І це (падіння ціни) може статися знову. І потім знову злетіти".

Ілон Маск, мільярдер, співзасновник і голова Tesla, у Twitter:

"Це неправда (про чутки, що саме він є творцем біткоїна). Кілька років тому друг надіслав мені частину біткоїна, але я не знаю, де вона".

Новини на цю ж тему