Затримання агента НАБУ: війна з корупцією чи антикорупціонерами?

набу Копирайт изображения NABU
Image caption У НАБУ заявили, що після операції спецслужб не могли вийти на зв'язок із сімома агентами під прикриттям

Протистояння старих правоохоронних органів та новоствореного антикорупційного бюро знову у гарячій фазі - ввечері 29 листопада Генпрокуратура та СБУ затримали агента НАБУ під прикриттям.

У НАБУ одразу заявили, що СБУ та прокурори зірвали антикорупційну спецоперацію проти "злочинного угруповання" у Державній міграційній службі. Мовляв, агент під прикриттям викривав злочинну схему, як це зробила на початку літа "агент Катерина" у бурштиновій справі.

Натомість у міграційній службі заявили, що ГПУ та СБУ затримали "корупціонера", який намагався дати хабара першій заступниці голови ДМС Діні Пімаховій.

Спочатку НАБУ зробила дуже жорстку заяву щодо дій спецслужб, але після розмови з генпрокурором Юрієм Луценком там суттєво пом'якшили тон.

Сам Юрій Луценко згодом заявив, що нинішня ситуація - не протистояння служб, а з керівниками антикорупційних органів знайшли "певне порозуміння".

"Агент Сергій"

Ввечері 29 листопада міграційна служба заявила, що під час передачі хабара у 15 тисяч доларів першій заступниці голови ДМС Діні Пімаховій правоохоронці затримали агента НАБУ.

У не зовсім притаманний для повідомлень державних структур спосіб ДМС наголосила, що затриманий детектив - син "колишнього народного депутата від Партії регіонів Юрія Боярського".

Він нібито неодноразово пропонував хабарі пані Пімаховій за незаконну легалізацію іноземців в Україні, тож вона написала заяву до СБУ та ГПУ.

Натомість вранці 30 листопада НАБУ виклало протилежну версію у спеціальній заяві. ГПУ та СБУ нібито спеціально зірвали спецоперацію, "спрямовану на виявлення учасників організованого злочинного угруповання у ДМС". Її агенти НАБУ готували з квітня 2017 року.

Копирайт изображения UNIAN
Image caption Голова НАБУ Артем Ситник і голова САП Назар Холодницький мали напружені стосунки після затримання сина Арсена Авакова

За версією НАБУ, спецслужба вчинила сплановану диверсію проти бюро, затримавши агента під прикриттям.

НАБУ вказало, що тільки СБУ має повноваження прослуховувати осіб у межах кримінальних розслідувань. Тож саме спецслужба проводила прослуховування для розслідування НАБУ і спеціально повідомила про спецоперацію керівництву ДМС.

За версією НАБУ, СБУ спеціально завербувала заступницю керівника ДМС, щоб зірвати операцію та затримати детектива під прикриттям, звинувативши у хабарництві.

Окрім арешту агента під прикриттям 29 листопада, спецслужби нібито також планували затримання ще трьох детективів НАБУ.

Знайшли компроміс?

З самого ранку 30 листопада голова НАБУ Артем Ситник та голова Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Назар Холодницький дві години говорили з генпрокурором Юрієм Луценком, щоби владнати ситуацію.

І, судячи з усього, частково їм це вдалось.

Зокрема, пан Ситник мав уже більш "примирливий тон", ніж це було у ранковій заяві НАБУ.

"Можливо, десь був витік інформації через те, що у нас немає права на прослуховування", - суттєво пом'якшив риторику пан Ситник після зустрічі з паном Луценком.

Він припустив, що ГПУ та СБУ могли не мати "повної картини ситуації", а генпрокурор також не був "повністю обізнаний із ситуацією".

Артем Ситник заявив, що вони з генпрокурором домовились, що працівників НАБУ не затримають і вони зможуть далі розслідувати справу щодо корупції в ДМС.

Версія Луценка

У діях першої заступниці голови ДМС є певні ознаки корупції, заявив журналістам у Києві Юрій Луценко.

Копирайт изображения UNIAN
Image caption Юрій Луценко порозумівся з керівниками антикорупційних органів

Він розповів, що агента НАБУ затримали через провокування ним хабара за незаконні дії чиновника. А це в Україні - заборонено.

За словами Юрія Луценка, НАБУ з початку року розробляло схему імовірної корупції у Державній міграційній службі.

Генпрокурор розповів, що агенти НАБУ тричі намагались схилити першу заступницю голови ДМС до корупції.

У першому епізоді вона нібито визнала, що є можливість незаконно легалізувати іноземця. У другому - навіть отримала за це певну винагороду.

Під час третьої спроби правоохоронці затримали агента НАБУ - через заяву пані Пімахової, що їй пропонують хабар.

"Це була чиста провокація. Думаю, не можуть працівники державних органів пропонувати хабар чиновникам за незаконні дії", - заявив пан Луценко.

Генпрокурор запевнив, що знайшов порозуміння з Артемом Ситником та Назаром Холодницьким, а причетні до незаконних дій з боку НАБУ детективи нададуть свідчення прокуратурі.

Наразі затриманий тільки один агент НАБУ, якому невдовзі оголосять підозру, сказав пан Луценко.

Він визнав право НАБУ завершити слідство щодо чиновниці за першими двома епізодами, коли пані Пімахова погодилась на корупційні дії.

Версія Пімахової

Чиновниця ДМС Діна Пімахова 30 листопада провела спеціальну прес-конференцію і виклала свою версію подій.

Вона стверджує, що це не СБУ звернулось до неї з проханням взяти участь у спецоперації проти НАБУ. Нібито вона сама поскаржилась правоохоронцям на "хабарника".

Копирайт изображения UNIAN
Image caption Артем Ситник у 2016 року вже мирився з генпрокурором Юрієм Луценком після силового протистояння двох відомств

За її словами, агент НАБУ увійшов до неї у довіру через її родичів у Запоріжжі.

Він представився представником арабського інвестиційного фонду, і Діна Пімахова мала з ним "товариські стосунки".

Проте згодом Сергій Титенков, як він представлявся чиновниці, нібито почав пропонувати їй хабарі за незаконну легалізацію іноземців в Україну.

"Після цього я самостійно звернулась до СБУ і зазначила, що представник іноземної компанії Сергій Титенков запропонував мені кошти за незаконну легалізацію", - заявила пані Пімахова.

Версію НАБУ, що спецслужби самі звернулись до чиновниці, Діна Пімахова заперечила.

Вона також стверджує, що до моменту затримання не знала, що Сергій Титенков був агентом НАБУ.

Боротьба проти антикорупціонерів?

У 2017 році представники створеного для боротьби з корупцією на найвищому рівні НАБУ багато разів натякали на політичний тиск.

Так було після гучних затримань голови Державної фіскальної служби Романа Насірова, впливового депутата Миколи Мартиненка, а також викриття агентом НАБУ під прикриттям корупційної схеми у сфері видобутку бурштину.

А після затримання сина міністра внутрішніх справ Арсена Авакова голова Антикорупційного бюро Артем Ситник відкрито заявив про політичний тиск на бюро та інформаційну кампанію проти нього у пресі.

Та й конфлікт зі старими правоохоронними органами у НАБУ досить давній. Ще влітку 2016 року спеціальна група прокуратури захопила двох детективів НАБУ, які стежили за одним з високопоставлених прокурорів Дмитром Сусом.

Копирайт изображения UNIAN
Image caption Західні партнери вимагають від України створення окремого антикорупційного суду

Конфлікт тоді вдалось владнати після втручання генпрокурора Юрія Луценка. Проте напруга у стосунках цих органів не зникала.

Західні партнери України однозначно підтримують роботу нових антикорупційних органів і НАБУ, створення яких частково й фінансували.

Окрім того, ЄС та США неодноразово вимагали від України надати НАБУ право прослуховування, щоб інші правоохоронці не могли зривати операції НАБУ. На злив інформації з боку СБУ якраз і скаржаться зараз у бюро.

Подібна вимога навіть є серед умов МВФ щодо надання Україні наступних траншів кредитів.

Ще одна вимога західних партнерів України - створення окремого антикорупційного суду. Суддів до нього мають набрати на прозорому конкурсі й він має розглядати справи, які розслідуватиме НАБУ.

Таким чином антикорупційні справи можуть розглядати швидко та без впливу української влади.

Проте у Києві усіляко уникають створення антикорупційного суду, хоча й неодноразово обіцяли зробити це європейським партнерам.

Створення суду навіть було серед ключових умов чергового траншу допомоги від ЄС на 600 мільйонів євро, яких, швидше за все, Україна так і не отримає.

Також на цю тему

Новини на цю ж тему