Примирення чи самостійність: про що хочуть говорити УПЦ та РПЦ?

Собор Копирайт изображения patriarchia.ru

У четвер Архієрейський собор Російської православної церкви (РПЦ) розглянув звернення глави Української православної церкви Київського патріархату (УПЦ КП) Філарета, якого у Москві вважають "розкольником".

У своєму листі він закликав РПЦ до діалогу для "досягнення Богом заповіданого миру між єдиновірними православними християнами та примирення між народами".

І хоча собор РПЦ таке звернення "сприйняв із задоволенням" й навіть вирішив створити комісію для подальших переговорів з УПЦ КП, довкола звернення Філарета виникли серйозні різночитання.

У Москві лист сприйняли мало не як бажання УПЦ КП повернутися до лона Російської православної церкви. Однак у патріарха Філарета твердять - навпаки, мова йде лише про обговорення самостійності української церкви.

"Прохання про прощення"

Копирайт изображения УНІАН
Image caption Глава Української православної церкви Київського патріархату (УПЦ КП) Філарет

Резонанс у ЗМІ викликав не стільки сам факт звернення патріарха Філарета до Архієрейського собору та наступне створення комісії для діалогу між церквами, скільки формулювання про "прощення".

Російський "Інтерфакс" опублікував новину під заголовком "Лідер Київського патріархату Філарет попросив патріарха Кирила про прощення".

Згодом в УПЦ КП відповіли - патріарх Філарет не попросив прощення, а використав християнську "формулу примирення".

Різночитання викликали останні слова листа: "І я, як ваш брат і сослужитель, прошу прощення у всьому, чим зогрішив словом, ділом і всіма моїми почуттями, і так само від серця щиро прощаю всім".

"Єдиний діалог, який Патріарх і УПЦ КП хочуть й готові вести з РПЦ - діалог про визнання Москвою автокефалії Української Церкви. Ні про яке покаяння перед РПЦ чи тим більше повернення до її складу не може бути й мови", - наголосив речник УПЦ КП архієпископ Євстратій Зоря.

Згодом на неточність у повідомленнях ЗМІ дорікнув і голова новоствореної переговорної комісії РПЦ, керівник Відділу зовнішніх церковних зв'язків Московського Патріархату митрополит Іларіон (Алфеєв).

"На жаль, агентство "Інтерфакс" у своєму повідомленні неграмотно передало суть листа… Поняття "помилування" не входить у канонічний лексикон Православної церкви і не було вжите в отриманому листі", - акцентував він.

"У ньому містилося прохання про скасування "всіх рішень, у тому числі про прещення (Церковний термін, що означає покарання. - Ред.) і відлучення... заради досягнення Богом заповіданого миру між єдиновірними православними християнами і примирення між народами", - додав Іларіон.

Рішення, про які згадав митрополит, стосуються знаття сану і анафеми, які у 1990-х наклала РПЦ на патріарха Філарета.

Копирайт изображения patriarchia.ru
Image caption Керівник Відділу зовнішніх церковних зв'язків Московського Патріархату митрополит Іларіон (Алфеєв) - один з головних переговірників з УПЦ КП

Водночас в УПЦ КП пояснили - ця анафема не дозволяє вести діалог про примирення насамперед самій РПЦ, а Філарет її не визнає.

"Духовний Тарас Бульба"?

Утім, неузгодження позицій можна зустріти й серед членів переговорної комісії Російської православної церкви.

Інший її член - представник Української православної церкви (Московського патріархату) протоієрей Микола Данилевич у своєму дописі на Facebook сприйняв звернення патріарха Філарета саме як прохання про "прощення".

"У Філарета також є шанс стати духовним Тарасом Бульбою. Філарет міг би сказати породженому ним церковному розділенню відомі слова Тараса Бульби: "Я тебе породив, я тебе і вб'ю!" - написав протоієрей.

"Варто спробувати. Але потрібна мужність. Людина, яка не визнає своїх помилок, викликає жаль. А людина, яка визнає і виправляє свої помилки, викликає тільки повагу!" - додав представник УПЦ МП.

Вже у п'ятницю патріарх Філарет висловився досить жорстко про всю ситуацію: "Архієрейський собор [РПЦ] скористався моїм зверненням і направив його не на примирення і вирішення питання автокефалії УПЦ, а на те, нібито ми хочемо повернутися до РПЦ".

"Москва обманює, їй довіряти не можна", - додав він.

Сторони сперечаються навіть щодо того, хто саме став ініціатором листа до Архієрейського собору.

"Хотів би підкреслити, що дійсно колишній митрополит Філарет зробив крок до відновлення єдності канонічної церкви в Україні. Це була його ініціатива, всупереч деяким заявам, які зараз лунають з Києва, що нібито Москва ініціювала цей процес. Ми нічого не ініціювали", - стверджує митрополит Іларіон (Алфеєв).

В УПЦ КП ж кажуть - саме від митрополита Іларіона звернулися до патріарха Філарета з ідеєю про лист звернення, однак попросили про це не повідомляти пресу до собору.

Тим не менше, патріарх Філарет наголосив - він готовий до діалогу, але лише щодо одного питання - автокефалії УПЦ.

Наслідки

Копирайт изображения УНІАН
Image caption В УПЦ КП кажуть - готові говорити лише про автокефалію

На питання ВВС Україна про те, чи будуть ефективними переговори між церквами, директор Департаменту у справах релігій та національностей Міністерства культури України Андрій Юраш каже: "Дуже сумніваюся, адже дві сторони виходять з абсолютно протилежних установок".

"Якщо для Москви сенс всього діалогу - повернення і патріарха Філарета, і очолюваної ним структури в лоно РПЦ, то для УПЦ КП цінністю є канонічне підтвердження де-факто існуючої автокефалії", - додає чиновник.

"Ніхто ж не заперечує, що вже 25 років УПЦ КП живе повноцінним... буттям у статусі фактично самостійної автокефальної церковної спільноти - без порозуміння і визнання з боку інших православних церков. Звісно, що Київський патріархат хотів би отримати таке визнання", - відзначає Андрій Юраш.

Інший релігієзнавець Віктор Єленський також сумнівається у тому, що переговорний процес зрушить з місця.

Він натякає на позицію, висловлену згаданим членом російської переговорної комісії Миколою Данилевичем, про "покаяння Філарета".

"Виставляють умови, які заздалегідь неприйнятні для української сторони - тобто покаяння патріарха Філарета. А покаяння у християнському розумінні повинне мати свої плоди - патріарх Філарет має визнати, що керував УПЦ незаконно, й що анафема на нього також була накладена законно і обґрунтовано", - пояснює Віктор Єленський.

Він нагадує, що об'єднання РПЦ з емігрантською Російською православною церквою закордоном у 2007 році "відбулося без попередніх покаянь, хоча до цього обидві сторони називали одна одну "чекістами" та "власовцями".

Андрій Юраш прогнозує, що УПЦ КП скоріше продовжить діалог про автокефалію з Константинопольською патріархією.

"Це єдиний реалістичний сценарій. Адже і президент Порошенко у своїх зверненнях, і УПЦ неодноразово наголошували, що церквою-матір'ю для Київського патріархату є Вселенська метрополія", - підсумовує пан Юраш.

Поки що без умов

Копирайт изображения patriarchia.ru
Image caption У РПЦ сподіваються, що діалог між церквами все ж розпочнеться

Утім, у РПЦ не поспішають ставити хрест на ідеї переговорів.

Голова переговорної комісії митрополит Іларіон у п'ятницю наголосив - ніяких умов патріарху Філарету поки не висувають: "Якщо ми почнемо висувати умови до початку переговорів, то самі переговори ніколи не почнуться".

"Думаю, ми маємо почекати рішення київської сторони щодо того, чи буде з їхнього боку призначена комісія. Якщо вона буде призначена, тоді домовимося про місце і час проведення переговорів", - додав він.

УПЦ КП ж планує розглянути питання про ймовірний діалог з Російською православною церквою на найближчому своєму Священному синоді.

Його дату поки що не уточнюють. Зазвичай він збирається раз на два-три місяці.