Справа про держзраду: тактика Януковича

Віктор Янукович Копирайт изображения Reuters

4 грудня відновлюється судовий процес над Віктором Януковичем, якого звинувачують у державній зраді. З часу, коли у травні почався заочний процес над екс-президентом, вже вчетверте змінюються його адвокати.

Це затягує суд, у чому, як багато хто вважає, зацікавлений Віктор Янукович.

Як кажуть співрозмовники ВВС Україна, насправді ідеться про цілеспрямовану і продуману тактику екс-президента з далекосяжними планами.

"Нібито змагальний процес"

У липні цього року Віктор Янукович заявив, що відкликає із судового процесу своїх захисників. Це були юристи адвокатської компанії "Aver Lеx", зокрема, Віталій Сердюк.

"Я не хочу брати участі у нібито змагальному процесі, результат якого заздалегідь визначений. (...) В країні знищеного правосуддя адвокати безсилі. Це не суд, а чистої води профанація. Для мого засудження в найкоротші терміни під тиском особисто громадянина Порошенка були ухвалені спеціальні закони про заочне засудження". - сказав екс-президент у програмі "Время" на російському Першому каналі.

"Це пряме порушення Європейської конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. Окрім цього, на мої заяви про вимогу надання мені можливості взяти участь у судовому процесі в режимі відеоконференції мені було відмовлено", - заявив він.

Після відкликання найнятих екс-президентом адвокатів Київський регіональний центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги призначив йому нового, Віталія Мешечка.

Через місяць той відмовився від цієї роботи.

Новий державний адвокат, Максим Герасько, навіть з'їздив у Росію нібито у спробі зустрітися із Віктором Януковичем. Зустріч не відбулася.

Через два місяці, у жовтні, адвоката знову замінили - на Ігоря Ляшенка. Йому дали час до 4 грудня вивчати справу.

Ігор Ляшенко заявляв, що планує контактувати із підзахисним, проте не відомо, чи це йому вдалося.

Копирайт изображения Getty Images
Image caption Віктор Янукович 7 лютого, на відкритті Олімпіади-2014 у Сочі, за два тижні до кривавих розстрілів на Майдані і втечі з України

Лише на перший погляд фарс

"Зміна адвокатів реально затягує процес, але 4 грудня ми не будемо починати з нуля, хоч і є новий адвокат, ми будемо продовжувати судовий розгляд. Захиснику дали час на ознайомлення з матеріалами справи", - сказав державний обвинувач, військовий прокурор Руслан Кириченко у коментарі ВВС Україна.

"Чи може і четвертий адвокат відмовитися? Я не можу відповідати за адвокатів чи інших учасників процесу, але згідно із Кримінально-процесуальним кодексом у нас все можливо. І сторона захисту може або належним чином виконувати обов'язки, або зловживати своїми правами", - додав він.

Однак, юристи, що знайомі із ходом заочного суду над екс-президентом вважають, що зміна адвокатів лише на перший погляд може виглядати як фарс.

Бо насправді ідеться про чітку і продуману тактику найнятих Віктором Януковичем юристів, які зараз безпосередньо не беруть участі у судовому процесі.

За неофіційною інформацією, це не один десяток людей.

"Може це й виглядає, як фарс, але це продумана технологія захисту, найефективніша у даний момент. Очевидно, Віктор Янукович з допомогою своїх консультантів і далі діятиме так, як усі ці півроку. І я припускаю, що ця тактика матиме свої результати", - сказав ВВС Україна Віталій Титич із Адвокатської дорадчої групи, яка захищає інтереси "Небесної сотні".

Юрист каже, що метою є збір матеріалів для Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ).

"Достатньо подивитися на сайт ЄСПЛ і на рішення, які ухвалював цей суд у частині дотримання Конвенції про право людини на справедливий судовий розгляд. Віктор Янукович вже неодноразово заявляв, що не вважає судову процедуру справедливою, бо не може брати участі у розгляді справи. Заочний судовий розгляд, запроваджений законом, також викликає багато питань, у тому числі і у самих слідчих прокуратури", - сказав Віталій Титич.

Начальник управління спеціальних розслідувань ГПУ Сергій Горбатюк є одним із тих, хто вважає процедуру заочного засудження недосконалою і такою, що дає підозрюваному усі шанси на виграш справи проти України у ЄСПЛ.

"Як на мене, процедура прописана таким чином, щоб вони (Віктор Янукович і його юристи. - Ред.) отримали рішення суду і успішно оскаржили його в ЄСПЛ. Я про це писав Юрію Луценку - про те, що результат передбачуваний, тому закон треба удосконалювати", - наголошував Сергій Горбатюк в інтерв'ю ВВС.

Невдовзі після оприлюднення цієї позиції справа про держзраду Віктора Януковича була передана до Головної військової прокуратури.

"Тобто, юристи, які працюють із екс-президентом, діють абсолютно узгоджено, наголошуючи на порушеннях, які визначені Європейським судом з прав людини як критерії політичного переслідування. Їхня мета - набрати аргументи для ЄСПЛ про політично вмотивований процес. Я думаю, що у них вже достатньо матеріалів, у тому числі заяви посадових осіб про те, що "Янукович - злочинець", що взагалі-то неприпустимо у цивілізованому світі без рішення суду", - каже юрист Віталій Титич.

Затягування судового розгляду триватиме стільки, скільки це потрібно буде Віктору Януковичу для фіксації фактів, які він і його юристи вважають такими, що відповідають попереднім рішенням ЄСПЛ про порушення прав підозрюваного, наголошує він.

"Як тільки у них буде зібраний повний кейс доказів для Європейського суду, вони активніше увійдуть у судовий процес, аби пришвидшити вирок", - підсумовує адвокат "Небесної сотні".

Тим часом, адвокатська компанія "Aver Lex" повідомила, що отримала повідомлення від Генеральної прокуратури України про проведення досудового розслідування у зв'язку із заявою Віктора Януковича про "насильницьке захоплення влади у лютому 2014 року".

Новини на цю ж тему