Скандальні плівки "Саакашвілі-Курченка": вірити чи ні?

Міхеіл Саакашвілі біля намета, з телефоном Копирайт изображения UNIAN
Image caption Екс-президент Грузії багато спілкується по телефону, тому запис його голосу могли використати для фальсифікації, вважає адвокат Міхеіла Саакашвілі

Захисники Міхеіла Саакашвілі домагатимуться проведення експертизи плівок із начебто розмовами екс-президента Грузії та бізнесмена й соратника екс-президента Віктора Януковича Сергія Курченка, а також їхніх довірених осіб про фінансування протестних акцій Руху нових сил.

Адвокат Саакашвілі Павло Богомазов сказав ВВС Україна, що команда екс-президента переконана, що плівки сфальсифіковані.

Як каже адвокат, поки що не відомо, чи планує СБУ та ГПУ передавати аудіо- та відео- на експертизу, але це може статися лише у разі відповідного звернення міністерств юстиції та внутрішніх справ до державних експертних установ, яким команда Саакашвілі не довіряє.

Після того, як генеральний прокурор Юрій Луценко оприлюднив скандальні записи, у соціальних мережах, експертному середовищі та на побутовому рівні висловлюється багато застережень щодо їх автентичності і щодо того, чи можуть вони слугувати доказом у звинуваченнях, що їх висловив керівник ГПУ на адресу екс-президента Грузії.

"Не знаю, хто такий"

У понеділок кілька видань поширили заяву Сергія Курченка про те, що він вважає наклепом поширену генеральним прокурором Юрієм Луценком інформацію і подає позов до суду про захист честі та гідності.

ЗМІ посилаються на прес-службу Курченка, яка цитує його слова: "Саакашвілі не знаю і знати не хочу".

Проте ВВС Україна не вдалося одержати оригінал заяви прес-служби бізнесмена.

Міхеіл Саакашвілі також заявив, що не знає, хто такий Сергій Курченко і ніколи з ним не розмовляв.

"Я взагалі не знаю, хто такий Курченко. Я з ним не спілкувався, я не знаю, як він виглядає, і у мене немає нічого спільного. Я знаю Путіна, могли б зробити моє аудіо з Путіним", - заявив він одразу ж після оприлюднення плівок.

Адвокат Павло Богомазов наголошує у коментарі ВВС Україна, що оскільки екс-президент відкритий до спілкування із журналістами та громадянами, у тому числі телефоном, будь-яка його розмова могла бути записана і використана для монтажу.

"Взагалі заперечуємо. Це нісенітниця. Казати, що пан Михайло може співпрацювати чи то з органами російської розвідки чи з будь-якими особами... Це нонсенс. Навіть інтерв'ю російським каналам ми не даємо. Це принципова позиція людей щодо країни, з якою іде війна. Чи у 2008 у Грузії, чи зараз в Україні", - наголосив він, додавши, що з цих причин "йому навіть у голову не приходило запитати Міхеіла, чи це його голос".

Копирайт изображения Ukrinform
Image caption Генеральний прокурор України Юрій Луценко (ліворуч) та голова Служби безпеки України Василь Грицак

Розмови і автентичність

Генеральний прокурор Юрій Луценко у сесійній залі парламенту оприлюднив фрагменти телефонних розмов, які, за його твердженням, є доказом зв'язків лідера Руху нових сил Міхеіла Саакашвілі із бізнесменом часів Януковича Сергієм Курченком, який, за даними українських правоохоронних органів, перебуває у Росії.

ГПУ та СБУ підозрюють команду Саакашвілі в отриманні коштів від Курченка на акції протесту з метою захоплення влади.

У сесійній залі Юрій Луценко оприлюднив розмови нібито помічника Курченка на ім'я Саша та нібито очільника Київського обласного осередку Руху нових сил Северіона Дангазде, який, за версією ГПУ, вів переговори від імені Саакашвілі.

Окрім того, оприлюднена нібито розмова самого Саакашвілі з Курченком.

Юрій Луценко твердив, що спецслужби "зафіксували отримання від російської сторони близько 0,5 мільйона доларів США".

"Вже стільки анекдотичних роликів з'явилося у соцмережах - коли ті самі слова накладають на інші аудіоряди. Міхеіл - відкрита людина, готовий до спілкування із журналістами, громадянами. Він за день дає дуже багато інформації. Були ситуації, коли його розігрували пранкери. Тому казати, що це достатня доказова база, це несерйозно", - каже ВВС Україна адвокат Павло Богомазов.

Щодо голосу Северіона Дангадзе, який також фігурує у скандальних аудіозаписах, то адвокат каже, що знає його особисто і впевнений, що "у багатьох місцях це однозначно не його голос".

Копирайт изображения UNIAN
Image caption Сергій Курченко заперечив висунуті ГПУ підозри

Тим часом у соцмережах з'явилися "відеожаби".

В одній із них той самий "голос Саакашвілі" склеєний у діалог зі словами грузина "Чашушулі". Розмова точиться навколо постачання м'яса на шашлики для учасників протесту.

Іще одну версію висловлює Олександр Носов у Facebook. Він вважає, що розмова між "представниками" Саакашвілі і Курченка мала місце, але "людина Курченка" - це агент українських спецслужб.

"Якість роботи цього агента - відмінна, навіть "говорок" слобожанський (харківсько-сумський), тобто, родом звідти, звідки Курченко. Як офіцер - спеціаліст. Курченко телефоном - це не Курченко, а пранкер, голос не Курченка, і побудова мови не як у Курченка. (...) Дангадзе - недосвідчений у таких справах, тому його легко "розвели". Це також говорить про те, що він не профі революціонер. Тобто, раніше ніде подібне не організовував і не проводив", - написав Олександр Носов.

Ніяких висновків?

Микола Хавронюк із Центру політико-правових реформ розмірковує над тим, чи можна вважати почуте "замахом на захоплення влади".

"Але чому ж замах? Змова наявна. Тільки ось про що змова?.. Про те, щоб на плечах натовпу внести Міхеіла Саакашвілі в будівлю Верховної Ради, як про це каже Северіон Дангадзе? То хіба ж це захоплення державної влади? Ющенка колись вже заносили - і ніхто йому захоплення влади на цій підставі не інкримінував".

"Насправді йдеться про фінансування вуличних акцій з метою посилення протестних настроїв. Але такої статті в Кримінальному кодексі немає", - зазначає він у Facebook.

Експерт-кримінолог Ганна Маляр також вважає, що зі сказаного Міхеілом Саакашвілі не можна зробити ніяких висновків.

"Ба більше, його відповіді тепер стануть хрестоматією того, як треба відповідати, щоб суд ніколи не встановив суті сказаного", - написала вона у статті для "Української правди".

Чи буде експертиза?

"Ми підтримуємо незалежну експертизу, за кордоном. Для цього слідство має відрядити державного представника до певної установи. І такі випадки під час попередніх "касетних скандалів" вже були", - наголошує адвокат Павло Богомазов.

Водночас, він каже, що сторона захисту поки що не може провести таку експертизу самостійно, бо не має аудіо- і відео- та фотоматеріалів.

"Експертні державні установи підпорядковуються мін'юсту і МВС, з якими у Саакашвілі великий політичний конфлікт. Тому говорити про те, що такі експертизи всередині країни будуть об'єктивними, не доводиться", - додає також адвокат.

"Чому держава має робити виняток і витрачати бюджетні кошти для додаткових експертиз, коли є сертифіковані українські інститути, які мають робити відповідні експертизи? Справа Саакашвілі по суті нічим не відрізняється від інших аналогічних справ", - вважає політолог Тарас Березовець.

"Якщо, звичайно, Міхеіл Саакашвілі вимагатиме і вони будуть готові оплачувати таких експертів - я думаю, що їм повинна бути надана відповідна можливість. Але держава за свій кошт не зобов'язана таких експертиз робити", - додає він.

Керівний партнер юридичної фірми "Martins Law Firm" (Вінниця) Назар Мартинюк наголошує, що до висновку експертизи голоси на плівках не можна вважати голосами Курченка, Саакашвілі чи Дангадзе.

"До висновку експертизи - це голос, схожий на голос Саакашвілі і голос, схожий на голос Курченка. Крапка. Причому експертизу цю повинні провести незалежні, авторитетні та обов'язково іноземні експерти. Бо за справою вже стежать інші країни, тому тут має бути максимальна відкритість і сприяння встановленню істини, усунення будь-яких можливостей для звинувачень в упередженості чи фальсифікаціях", - написав юрист у Facebook.

Новини на цю ж тему