Топ-п'ять зіркових дієт, яких радять уникати 2018 року

дієта Копирайт изображения Getty Images

Британська асоціація дієтологів опублікувала список шкідливих дієт, від яких нам варто відмовитися в новому році.

Серед них - веганське сироїдіння, кислотно-лужна дієта, дієта Піопі, кетогенна, а також дієта на харчових добавках від Кеті Прайс.

За словами Шан Портер з Асоціації дієтологів, "коли щось видається неправдоподібно привабливим, то швидше за все, вас вводять в оману".

Британський фонд харчування погодився з тим, що цих п'яти дієт краще уникати. Проте доктор Асим Малхотра виступив на захист своєї системи харчування.

Веганське сироїдіння

Копирайт изображения Getty Images

Гвінет Пелтроу, МеГан Фокс і Стінг - усі ці знаменитості дотримуються веганської дієти із вживанням сирої їжі.

Прихильники такого харчування називають сирою їжею всі неочищені, неконсервовані продукти, які не зазнали хімічної обробки й нагрівання вище 48°C.

Вони стверджують, що при нагріванні в їжі зникають деякі натуральні ферменти, а відтак організму доводиться додатково працювати для розщеплення спожитого. Також прибічники цієї дієти переконані, що в процесі нагрівання втрачаються поживні речовини.

Але пані Портер заперечує: "Людям здається, що "веганський" - це те саме, що "здоровий". Але таке харчування потрібно ретельно планувати, щоб разом із їжею організм отримував усі необхідні поживні речовини".

Британська Національна служба охорони здоров'я (NHS) радить веганам приймати вітаміни: D та B12.

Крім того, може бути й навпаки: під час нагрівання в деяких овочах, зокрема моркві, вивільняються поживні речовини, а картоплю, наприклад, неможливо їсти сирою.

Кислотно-лужна

Серед відомих прибічників цієї дієти - Том Брейді та герцогиня Йоркська.

В основі лежить гіпотеза про те, що за допомогою їжі можна змінювати кислотно-лужний баланс (рівень pH) у своєму тілі та крові. І це всупереч тому, що вагомих доказів на підтримку цих уявлень досі немає.

Прихильники стверджують, що "підвищена кислотність" в організмі призводить до низки захворювань, зокрема артриту, остеопорозу, хвороб нирок і печінки та навіть раку.

Щоби побороти цю проблему, вони радять вживати "кислотно-лужну їжу", переважно фрукти й овочі.

Проте за даними британської організації Cancer Research UK, яка досліджує рак, фруктово-овочева дієта допомагає боротися з зайвою вагою, але pH їжі, яку ви споживаєте, ніяк не впливає на pH крові.

"А зайвих кілограмів на цій дієті можна позбутися тільки тому, що ви вживаєте менше калорій", - пояснює пані Портер.

За словами представників NHS, кислотно-лужна дієта не має наукового підґрунтя.

Національна служба охорони здоров'я радить не виключати з раціону цілі групи продуктів харчування, як це іноді роблять у деяких версіях лужної дієти.

Кеті Прайс: харчові добавки

Копирайт изображения Getty Images

Британська модель і телеведуча Кеті Прайс запропонувала ряд напоїв-шейків, які можна вживати для відновлення водного балансу, а також замість сніданку та інших прийомів їжі.

За інформацією на веб-сайті, ці напої підтримують м'язовий тонус, дають витривалість, а також допомагають зменшити кількість перекусів і відчуття голоду.

"Проблема в тому, що люди потім знову вводять певні продукти в раціон, тому їм потрібне щось надійне", - каже пані Портер.

Швидка втрата ваги може бути непоганою мотивацією. Але Британська асоціація дієтологів застерігає: це виснажує організм. Засоби, що пригнічують відчуття голоду, - це нездоровий і небажаний спосіб схуднення.

Як повідомила Сара Коу з Британського фонду харчування, "Замінники їжі можуть бути корисними для людей з великою зайвою вагою. Але ними слід користуватися дуже обережно, під наглядом лікаря".

На запит BBC з проханням дати коментар веб-сайт Katie Price Nutrition не відповів.

Дієта Піоппі

Копирайт изображения SCIENCE PHOTO LIBRARY

У дієті Піоппі нібито враховано принципи середземноморської дієти, яка допомагає скинути зайві кілограми та зменшити ризик діабету 2 типу.

Її автори, доктор Асим Малхотра і Дональд О'Ніл, радять харчуватися продуктами з низьким вмістом вуглеводів і великим вмістом жирів, включати в раціон фрукти, овочі, рибу, оливкову олію, алкоголь у помірних кількостях і займатися спортом.

Вони рекомендують час від часу дотримуватися посту і не їсти червоного м'яса, крохмалистих вуглеводів і солодощів.

Британська асоціація дієтологів звинуватила творців дієти Піоппі в "узурпації" середземноморської дієти та перекроюванні її за власними смаками. За словами дієтологів, це "смішно" - радити вживати кокосову олію чи цвітну капусту як основу для піци.

"Усі ми знаємо, що середземноморський спосіб харчування - один із найздоровіших у світі. Але низьковуглеводним його ніяк не назвеш", - каже пані Портер.

Із цим погоджується Британський фонд харчування. Традиційна середземноморська дієта - це коли майже кожен прийом їжі включає пасту чи рис.

Пані Портер додає, що аргумент на користь споживання жирів із високим вмістом насичених жирних кислот "взяли зі стелі, а не на основі цілісного сприйняття".

За її словами, "вагу ви можете втрачати завдяки тому, що в рамках цієї дієти обираєте корисніші продукти і тому загальна кількість спожитих калорій виходить меншою".

Але доктор Малхотра, кардіолог і консультант Національного форуму з питань ожиріння, стверджує: "Дієта Піоппі - це результат незалежного оцінювання, в якому секрети одного з найздоровіших селищ світу поєднано з висновками найновіших медичних, харчових і спортивних досліджень. Ми розвінчуємо багато міфів, що побутують сьогодні в сфері схуднення й охорони здоров'я.

Про цю дієту схвально відгукуються багато видатних лікарів світу, дієтологів, дослідників організації Cochrane і науковців спортивної галузі.

Виникає запитання - про фінансові зв'язки та вплив різних виробників продуктів харчування на Британську асоціацію дієтологів. На мій погляд, як незалежному джерелу дієтологічних рекомендацій, їй довіряти не можна".

На цей закид речник Асоціації відповів: "Аналітичні документи, які ми публікуємо, завжди спираються на докази. На них жодним чином не впливають важливі зв'язки, які ми підтримуємо з державними виробниками продуктів харчування.

"Наші речники, як і всі дієтологи, зобов'язані дотримуватися стандартів науково обґрунтованої клінічної практики. Зокрема це продиктовано їхньою реєстрацією в Раді представників медичних професій".

Кетогенна

Копирайт изображения Getty Images
Image caption Кобі Браянта називають прихильником кетогенної дієти

Із цією дієтою пов'язують велику кількість знаменитостей, зокрема Кім Кардашіан, Кобі Браянта і Алека Болдуїна.

Її основа - харчування, в якому дуже мало вуглеводів, багато жирів і помірна кількість білків. А основним джерелом вуглеводів є некрохмалисті овочі, горіхи й насіння.

Поборники дієти ставлять собі за мету викликати в себе стан "кетозу": коли організм не отримує глюкози з вуглеводів і натомість для отримання енергії починає розщепляти жири.

"Але в людей є й згубні уявлення - про те, що така дієта допомагає вилікувати рак. А це неможливо!" - попереджає пані Портер.

За її словами, коли ви не вживаєте вуглеводів, то уникаєте калорійних продуктів, які зазвичай їх супроводжують: "Відмовляючись від таких вуглеводів, як паста, ви усуваєте зі свого раціону жирні соуси. Якщо не їсте хліба, то нема чого намащувати маслом. А в печиві багато цукру, тому ви його теж не вживаєте".

Небезпека в тому, що водночас ви втрачаєте багато клітковини, а вона важлива для здоров'я кишківника. Також дієтолог застерігає: усуваючи з раціону цільні злаки, ви позбавляєте свій організм багатьох вітамінів і мінералів.

Британський фонд харчування попереджає: хоч ви й справді можете ненадовго схуднути на такій дієті, підтримувати вагу на тому самому рівні буде важко.

То як же схуднути?

Британська асоціація дієтологів пропонує інформаційну добірку з переліком найкращих способів схуднути. Ось що радять лікарі:

  • Ведіть харчовий щоденник, куди будете записувати все, що з'їли, а також позначати свій настрій. Так ви щодня зможете відстежувати, як їжа та настрій пов'язані між собою.
  • Укладіть список не пов'язаних із харчуванням занять, які зможуть відвернути вашу увагу від думок про їжу.
  • Встановлюйте реалістичні цілі: втрата лише 5-10% ваги матиме величезні переваги для здоров'я.
  • Не вживайте їжу під час інших занять, наприклад, поки дивитеся телевізор, бо це може призвести до переїдання.
  • Половину тарілки наповнюйте овочами/салатом, а іншу половину порівну розділіть між білковими продуктами та крохмалистими вуглеводами, такими як картопля чи рис.