Діана Мельникова: у шкільній програмі бракує позитивних історій

Діана Мельникова Копирайт изображения Діана Мельникова

Письменниця Діана Мельникова в інтерв'ю ВВС Україна розповіла не лише про книгу "Розбишацький детектив", але й про своє дитинство, любов до пригод та всього нового. Її книга потрапила до довгого списку Дитячої Книги року ВВС-2017.

ВВС Україна:"Розбишацький детектив" - ваша дебютна книжка. Чому вирішили писати саме для дітей?

Діана Мельникова: У дитячих книжках є щось надзвичайне - чарівне, тепле. Я хоч і виросла, та досі люблю читати дитячу літературу. Перебувати в інших світах, абсолютне занурення в які, як правило, дає саме дитяча історія. Тому захотілося й створювати свої. До того ж моя "внутрішня дитина" вимагає цього. Як учительці мені цікаво спостерігати за дітьми, своїми учнями, це надихає.

ВВС Україна: Ви були схожі на головну героїню в дитинстві?

Д.М.: Так. Леся і навіть Сергій мають чимало моїх рис. Страшенно любила пригоди, любила бувати в нових місцях, досліджувати своє місто.

Так само мені перепадало на горіхи за якісь витребеньки від батьків.

Постійно на канікулах проводила час на змерзлій річці взимку, посадці, териконах, дахах та інших цікавезних для дітей місцях. Як і Сергій, принесла в 5-му класі додому домашнього пацюка, потім цілий вечір ловили його всією родиною.

Одним словом, була дуже активною дитиною.

Леся має дуже хорошу пам'ять. Це теж моя риса. "Дісталася у спадок" Лесі вона саме через детективний сюжет: це неабияк допомогло в розслідуванні.

ВВС Україна: Ви викладаєте в школі українську мову та літературу. Якою, на вашу думку, має бути дитяча література, щоб дитині хотілось її читати?

Д.М.: Незалежно від тематики й проблематики книга має бути цікавою, справжньою, чесною. Неможливо написати книгу для дітей, не знаючи їх, не спілкуючись з ними. Треба відчувати, чим діти "дихають".

Звичайно, історія має захоплювати сюжетом. Маленькі читачі такі історії "ковтають".

Але книжка також має спонукати до роздумів, осмислення, висновків, власних трактувань, врешті-решт, а також викликати цілу палітру емоцій - вражати, обурювати, веселити, викликати захват чи сльози, допомагати пізнавати світ.

Неодноразово чула від учнів, що бракує позитивних історій у шкільній програмі. Діти, на мою думку, бачать світ у цілому позитивно, вони мрійники, ідеалісти, тому радила б починати з дуже позитивних текстів.

ВВС Україна: Як допомогти дитині полюбити читати? Це має бути цікавий сюжет чи, можливо, інтерактивні книги?

Д.М.: Найкращий спосіб - вдало підібрати першу книжку для самостійного читання. Практика показує, що справді класна історія обов'язково захопить дитину і спонукатиме надалі читати. Чому б не обрати веселу, стильно написану історію? Дитина після прочитання каже: "Хочу ще!" Перевірено.

Інтерактивні книги - це чудово, але я з учительської позиції розглядаю їх більше як додатковий мотиватор у навчанні.

Картинки, що оживає картинки після наведення смартфону на сторінку чи інтерактивні книги в планшеті - це круто. Але текст, на мою думку, усе-таки первісний. Бо дає можливість у своїй голові самостійно відтворювати світи, про які читаєш, фантазувати, мислити.

ВВС Україна: Чи плануєте продовжувати серію детективів для дітей?

Д.М.: Уже неодноразово чула від дітей, які прочитали "Розбишацький детектив", що вони хочуть продовження історії. Первинно не планувала, але читачі змусили над цим добряче задуматися.

Також на цю тему

Новини на цю ж тему