Люди на Донбасі продовжують страждати - звіт ООН

Луганськ Копирайт изображения ALEKSEY FILIPPOV/AFP
Image caption "Ми вже втомилися це терпіти", - кажутьмісцеві жителі про ситуацію на Донбасі

Після тимчасового затишшя на початку осені, у листопаді знову побільшало цивільних жертв конфлікту на Сході України - про це йдеться у доповіді Управління верховного комісара ООН з прав людини (УВКПЛ) щодо ситуації з правами людини в Україні.

Документ охоплює період з 16 серпня по 15 листопада 2017 року.

У ньому зазначили, що попри уповільнення динаміки кількості жертв, негативний вплив конфлікту на людей не зменшився.

"Раптові та непрогнозовані випадки інтенсифікації бойових дій призводили до смертей, страждань та руйнували сім'ї. Ці страждання, що тривають вже понад три роки, мають більш важкі наслідки, ніж можуть бути виражені в статистичних даних", - ідеться у документі.

"Зараз навіть гірше ніж у 2014, тому що ми вже втомилися це терпіти", - процитували у документі мешканця села поблизу лінії зіткнення.

Кілька цифр, наведених у доповіді:

  • 4,4 мільйона людей, що постраждали від конфлікту, не бачать серйозних намірів сторін відновити мир
  • у звітний період задокументували 87 цивільних жертв конфлікту, у тому числі 15 загиблих та 72 поранених
  • серед загиблих - 14 чоловіків і один хлопчик, серед поранених - 42 чоловіків, 19 жінок, 10 хлопчиків та одна дівчинка
  • це на 48% менше порівняно з попереднім звітним періодом (з 16 травня до 15 серпня 2017 року)

Основні причини жертв: міни, нерозірвані снаряди, міни-пастки та саморобні вибухові пристрої, обстріли.

Серед поширених порушень прав людини, зафіксованих представниками ООН, - свавільне тримання під вартою, катування, жорстоке поводження, обмеження свободи пересування, "що скоюються через конфлікт з обох сторін лінії зіткнення".

"Серйозні порушення прав людини, пов'язані з конфліктом, залишалася безкарними", - наголосили в ООН, додавши, що досі немає суттєвого прогресу у провадженнях, пов'язаних із вбивством протестувальників на Майдані у 2014 році, а за насильство 2 травня 2014 року в Одесі так нікого й не покарали.

Висновки, наведені у звіті, ґрунтуються на даних, отриманих Моніторинговою місією ООН з прав людини в Україні під час майже 300 інтерв'ю зі свідками та жертвами порушень. Там зазначили, що збирали інформацію як на контрольованій урядом України території, так і в населених пунктах, що контролюють незаконні збройні формування.

Жертви

Жертв порівняно з попереднім періодом поменшало, як ідеться у документі, завдяки скороченню кількості обстрілів зі стрілецької зброї та легкого озброєння.

Там також зазначено, що внаслідок обстрілів на території, яку контролюють сепаратисти, жертвами стали 29 людей, на контрольованій урядом - троє.

Від мін, снарядів, що не розірвалися та інших вибухових пристроїв загалом постраждали 52 цивільні людини. 32 із цих випадків були наслідком необережного поводження або знешкодження снарядів, що не розірвалися, або застосування ручних гранат в особистих конфліктах.

Копирайт изображения DIMITAR DILKOFF/AFP
Image caption Кількість жертв продовжує зростати

У 2017 році (станом на 15 листопада) внаслідок конфлікту загинули 98 цивільних, 446 поранено. Це майже стільки ж, як і за попередній рік.

Загалом же з 14 квітня 2014 року до 15 листопада 2017 року загинули щонайменше 2523 цивільні людини, невраховуючи 298, які були на борту рейсу МН-17. Від 7 до 9 тисяч цивільних, за підрахунками ООН, поранені внаслідок конфлікту.

Якщо ж врахувати ще українських військових та тих, кого в організації називають членами озброєних груп, то задокументовано 10 тис. 303 загиблих та 24 тис. 778 поранених.

Також в ООН вважають, що багато з тих, кого вважають зниклими безвісти, насправді загинули, а їхні тіла або не знайшли, або не ідентифікували. За різними даними, таких людей може бути до двох тисяч.

Окрім того, впродовж останніх місяців автори звіту продовжили отримувати свідчення про продовження практики катувань та жорстокого поводження з людьми, яких підозрюють у належності до озброєних груп, або інших видах зв'язку з ними - щоб змусити таких людей визнати свою вину.

У таких порушеннях в УВКПЛ звинуватили СБУ та ЗСУ.

Копирайт изображения DMYTRO GORSHKOV/AFP
Image caption Багатьом досі доводиться жити під обстрілами

"Жертви катувань, що проживають на території, підконтрольній озброєним групам, зазвичай не повідомляють про такі факти і рідко дають згоду на їхнє оприлюднення через острах переслідувань", - ідеться у звіті.

Однак там зафіксували справу російського блогера, якого побили й більше місяця тримали під "адміністративним арештом" у Донецьку.

Також тривало фіксування випадків сексуального насильства: "Більшість з них мали місце на ранніх стадіях конфлікту (у 2014 2015 роках), втім жертви повідомили про них лише нещодавно, після того як стали почуватися безпечніше та змогли отримати доступ до певних інструментів захисту".

Подекуди люди, що живуть у селах поблизу лінії зіткнення, як і раніше не мають електроенергії, опалення, води, газу і навіть, продуктової крамниці, аптеки, медустанови та громадського транспорту.

Мир а не перемир'я

Протягом останніх місяців тривали щоденні обстріли між сторонами через лінію зіткнення, кажуть в ООН.

Ситуація дещо покращилася у серпні під час "хлібного перемир'я", а також протягом наступного періоду відносного затишшя на початку навчального року, однак у листопаді справи знову погіршилися.

Перемир'я може бути лише тимчасовим рішенням, вважають в ООН: "Для досягнення стійкого миру необхідне повне виконання Мінських домовленостей. Водночас, спалахи інтенсивності бойових дій, що відбувалися спорадично та непрогнозовано, загострили ситуацію загальної відсутності безпеки для цивільного населення".

Копирайт изображения Brendan Hoffman/Getty
Image caption Сторони досі не відвели важке озброєння, кажуть в ООН

В Управлінні верховного комісара також занепокоєні, що важке озброєння досі розташоване поблизу лінії зіткнення.

"Якщо о 22:00 не починаються обстріли, я не можу заснути", - процитували там одного місцевого жителя.

І українські військові, і проросійські бойовики продовжують використовувати майно та інфраструктуру цивільних. Протягом звітного періоду задокументували десять інцидентів, внаслідок яких пошкоджено об'єкти для водопостачання.

Бойові дії також загрожують промисловим об'єктам, де зберігаються небезпечні матеріали, додали у звіті.

Свобода поглядів

В ООН занепокоєні з приводу широкого тлумачення положень Кримінального кодексу України, що стосуються тероризму, а також положень щодо державної зради та посягання на територіальну цілісність у справах проти журналістів і блогерів.

Протягом звітного періоду щонайменше трьох людей арештували, а одного чоловіка засудили до умовного покарання через допис у соціальній мережі.

Ще один журналіст - під вартою в СІЗО у Житомирі, через публікації його звинувачують у державній зраді та тероризмі.

"Відсутність відповідальності за злочини проти журналістів викликає серйозні занепокоєння. Практично немає зрушень у розслідуваннях нещодавніх фізичних нападів на співробітників ЗМІ та резонансних справах про вбивства Павла Шеремета та Олеся Бузини", - ідеться у звіті.

УВКПЛ також назвало "тривожною тендецією" те, що іноземних журналістів, які висвітлюють конфлікт на сході України, називають "пропагандистами" і на основі цього депортують з України: "Три журналісти з Російської Федерації та два з Іспанії були затримані, допитані та депортовані з України у зв'язку зі своєю професійною діяльністю".

Водночас на території, контрольованій сепаратистами, свобода висловлення поглядів залишається суттєво обмеженою, додали у доповіді: "У засобах масової інформації, що діють у "Донецькій народній республіці" та "Луганській народній республіці", не допускаються критичні публікації або альтернативні точки зору".

Бойовики продовжують утримувати під вартою блогера Станіслава Асєєва, якого затримали 3 червня, а ще одного блогера в самопроголошеній "ЛНР" "засудили за екстремізм та шпигунство" до 14 років в'язниці.

Копирайт изображения DIMITAR DILKOFF/AFP
Image caption Не всі релігійні громади можуть вільно збиратися у самопроголошених республіках

Проблеми також є у релігійних громад, зокрема Свідків Єгови, у яких на непідконтрольних Києву територіях забирають нерухомість і взагалі забороняють збиратися.

УВКПЛ у своєму звіті надало рекомендації щодо того, як покращити справи в Україні, урядові, самопроголошеним республікам, російській владі і міжнародній спільності. Водночас там наголосили, що більшість висловлених у попередніх звітах рекомендацій досі не застосовані та залишаються актуальними.

Це вже 20-та доповідь ООН щодо прав людини в Україні.

Також на цю тему

Новини на цю ж тему