Що означає візит польського президента Дуди

Копирайт изображения Getty Images
Image caption Раніше у Польщі говорили, що візит Анджея Дуди до України може не відбутися

У середу президент Польщі Анджей Дуда відвідає Україну та зустрінеться з Петром Порошенко.

Формально головна мета польського політика - вшанувати пам'ять загиблих у 1940-х роках співвітчизників. Однак Дуда та Порошенко неминуче говоритимуть про погіршення у польсько-українських відносинах.

З огляду на це зустріч президентів набуває більшої ваги, ніж чергова формальність.

ВВС Україна запитала в експертів про те, яке значення може мати візит Анджея Дуди.

Візит під питанням

За останні місяці українсько-польські стосунки погіршилися чи не найбільше за часи незалежності України.

Причина - оцінка історичних подій, яким правляча в Польщі партія "Право і справедливість" приділяє особливо багато уваги у своїй політиці.

Зокрема йдеться про образ "Волинської трагедії" 1943 року, в якій польські історики схильні звинувачувати виключно УПА. Київ з цим не погоджується й говорить про відповідальність обох сторін.

Дискусія вийшла за межі історичної й набула рис дипломатичного скандалу, коли міністр закордонних справ Польщі Вітольд Ващиковський заявив, що польська влада "не дозволить людям із вкрай антипольськими позиціями відвідувати Польщу".

Копирайт изображения УНІАН
Image caption Голова МЗС Польщі Вітольд Ващиковський

За кілька тижнів після цієї заяви на територію Польщі не пустили секретаря української Державної комісії у справах увічнення пам'яті Святослава Шеремету.

Він їхав на вшанування пам'яті українських вояків Української галицької армії та Армії УНР до польського міста Ланцут.

Посла Польщі в Україні викликали до українського МЗС для пояснень щодо ситуації.

У медіа ж її пояснюють тим, що комісія, до якої входить Святослав Шеремета, не дозволила польським дослідникам провести ексгумацію тіл поляків у Костюхнівці на Волині.

На цьому тлі у Польщі заговорили про те, що запланований на грудень візит Анджея Дуди до України може не відбутися.

Причому заявляли про це й на офіційному рівні, зокрема вже згаданий керівник польського МЗС Вітольд Ващиковський.

Приїзд до Харкова

12 грудня про приїзд Анджея Дуди офіційно оголосили в Адміністрації президента України.

Польський політик відвідає Харківщину - саме там знаходяться поховання кількох тисяч інтернованих польських військових, яких у 1940 році розстріляли радянські органи.

У Петра Порошенка анонсували, що у Харкові вони з Анджеєм Дудою також обговорять "стратегічні питання двостороннього політичного співробітництва".

Говоритимуть президенти і про оборонну співпрацю, зокрема "у контексті протидії російській агресії", додають у Петра Порошенка.

Сам Анджей Дуда у коментарі Польському радіо нещодавно заявив, що попри історичні дискусії Варшава не повинна погіршувати відносини з Києвом - саме з огляду на міжнародні дії Росії.

Символічне значення

Копирайт изображения УНІАН
Image caption Президенти Польщі та України Анджей Дуда і Петро Порошенко зустрічалися вже кілька разів

Екс-депутат Тарас Чорновіл вважає, що приїзд Анджея Дуди важливий, хоча і не матиме стратегічного значення.

"Це був би кардинально важливий візит, якби він формально повністю стосувався українсько-польських відносин. А це візит-паломництво Анджея Дуди до місця, пов'язаного з трагедією польського народу", - пояснює Тарас Чорновіл.

Утім, каже він, що все одно це буде зустріч на найвищому рівні - на рівні президентів.

Надія Коваль, керівниця програми дослідження країн Центральної Європи організації "Українська призма", вважає, що цей візит матиме символічне значення.

"Щоб показати, що польсько-українські стосунки все-таки знаходяться на якомусь позитивному напрямку. Хоча чим далі, тим важче про це говорити", - каже вона.

Тарас Чорновіл припускає, що президенти говоритимуть також про спільні військові навчання та діяльність Литовсько-польсько-української бригади.

Копирайт изображения AFP PHOTO / Kirill KUDRYAVTSEV
Image caption Російсько-білоруські навчання "Запад-2017", які проходили, зокрема, на заході Білорусі, викликали тривогу у Польщі, Україні та країнах Балтії

Він звертає увагу, що у Варшаві переймаються питаннями безпеки та військової присутності Росії у східноєвропейському регіоні, про що свідчила тривога Польщі через російсько-білоруські навчання "Запад-2017".

Разом з тим, історичну тему навряд чи зовсім обійдуть стороною.

Водночас, як додає Тарас Чорновіл, Анджей Дуда зазвичай більш обережний у висловлюваннях, ніж польські урядовці від партії "Право і справедливість": "Для Дуди логічніше тему українсько-польської історії обійти, але, можливо, якась дипломатична заява буде".

А Надія Коваль прогнозує, що історичні питання загалом залишатимуться у діалозі між Києвом та Варшавою.

"Адже польська сторона тримає історичний вимір двосторонніх відносин ближче до центру діалогу, хоча українська сторона намагається відійти від історичної дискусії і перейти до практичної співпраці", - констатує експерт.